Biela veľryba

13 2 0
                                    

Autor: Herman Melville
Názov: Biela veľryba (Moby Dick)

Varovanie: toto bude dlhý zápis, lebo aj tá kniha je pekne hrubá :D 

ALE! Nedočítala som ju. A za to sa ospravedlňujem, že toto je tak trochu podvod, lebo som to dopĺňala poznámkami zo spraknotes.com :D Ale už som ju mala dlho požičanú a knižnica ju chcela späť a ja som nebola na testovaní, aby som si ju mohla znovu vypožičať, takže tak :D

Iné: Toto veľdielo je na moje vlastné zdesenie venované Hawthornovi (Šarlátové písmeno):

„Túto knihu pripisujem Nathanielovi Hawthornovi na znak obdivu k jeho géniu"

... a keby len jeho géniu, že hej? 

Exitujú totižto rôzne, nechcem to nazvať špekulácie, ale dohady, že Melville bol zaľúbený do Hawthorna. Ja vám neviem, ako nevravím, že to nie je možné, sama som si prečítala ich listy a tak podobne, ale doba spred 200 rokov, ono tí ľudia sa inak vyjadrovali a inak vnímali emócie. K ničomu sa neprikláňam, ale ja sama to skôr beriem tak, že tou láskou sa skôr myslí obdiv k jeho dielam a osobnosti. Viete, skôr to bola taká tá fanúšikovská láska.

Ale každý nech si myslí čo chce, od toho je demokracia.

Iné 2: Ja sama som až do prečítania tohto románu nevedela, aký obrovský, ale že OBROVSKÝ význam malo veľrybárstvo pre Ameriku, Anglicko a viac menej akékoľvek powerful krajiny pri Atlantickom oceáne! Nešlo ani tak o mäso, ale o tuk. Veľrybí olej totiž slúžil ako elektrina, celé mestá ním svietili. Bola to ropa 19. storočia.

No tento priemysel pretrvávajúci niekoľko desaťročí takmer vyhubil všetky veľryby. Ich počet od tej doby tak klesol, že keď tú knihu čítate, ani sa vám nechce veriť, že toľko týchto obrov sa kedysi plavilo v oceánoch. To už nie je šanca, že sa to niekedy obnoví, iba ak by sme my ako rasa vyhynuli, čo je aj s touto coronou celkom možné.

No, ale to tým chcem povedať, že podporujte ochranu veľrýb, bojujte proti ich lovu (Japonsko, ty špina jedna! V tomto si ma sklamalo na plnej čiare!!), nájdite si na nete nejaké online petície a podpisujte, ak na to máte vek.

Áno, možno to neboli vaši predkovia, čo bohatli a žili z veľrybieho tuku, no nie je na svete nikto, snáď len Boh na nebesiach, kto by spravodlivo rozdelil tresty a sankcie, preto to, čo napáchali Američania, musíme dávať do poriadku my, čo ani kúska mora nemáme, ale prečo by sme čosi také pre tie krásne, veľkolepé tvory, kráľov oceánov, neurobili?

Odporúčanie: Pozrite film V srdci mora (2015). To je o pôvodnom príbehu, ktorý inšpiroval Melvilla. Hrá tam Chris Hemsworth, Tom Holland a Cillian Murphy (ako lepšie obsadenie už len ťažko nájdete).

Anotácia:
Fascinujúce stretnutie s nekorunovaným kráľom oceánov. Víťaz však môže byť len jeden...
Šialený lov sa môže začať...
Veľkolepý, symbolmi pretkaný obraz života na mori dýchajúci nielen námorným dechtom a morskou soľou ale aj hlbokou človečinou.
Podľahnite lákavému volaniu morských diaľav, spevu vĺn a zaklínavým tancom harpún. Prijmite pozvanie na vratkú lodnú plavbu kapitána Achaba v spoločnosti odvážnych námorníckych sŕdc a staňte sa tak súčasťou veľkého námorného dobrodružstva, pri ktorom zmeriate nielen hĺbku morí ale i ľudskej duše.

čas a miesto: ohľadom času si nie som istá tak presne, lebo príbeh je na námety skutočných udalostí z 1820, no kniha samotná bola napísaná až 1851, takžeee... Je otázne, či píše o udalostiach z 1820, alebo sa len inšpiroval a píše na základe udalostí z 1820, no je to zasadené do cca 1850. Atlantický oceán.

Knihy z diamantových papierovWhere stories live. Discover now