Το κρύο ήταν τσουχτερό εκείνη τη νύχτα.Ο άνεμος χτυπούσε πάνω στα χιονισμένα κλαδιά προκαλώντας έναν οξύ ήχο,αλλά η Σκάρλετ συνέχισε.Το χλωμό της πρόσωπο φαινόταν ταλαιπωρημένο και νυσταγμένο.Τα πράσινα γατίσια μάτια της κοιτούσαν μισόκλειστα.Οι μακριές σκούρες βλεφαρίδες της έριχναν απόκοσμες σχεδόν σκιές στα μάγουλα της. Το φεγγάρι έριχνε την απόκοσμη λάμψη του στο δάσος και πιο πέρα ακόμη,στα επόμενα χιονισμένα βουνά.Ο αέρας είχε κοπάσει και η νύχτα ήταν απόλυτα ήσυχη.Η Σκάρλετ έψαχνε κάτι συγκεκριμένο εκείνη την νύχτα.Κοίταζε στους πρόποδες της πλαγιάς,εκεί όπου είχε δει κάτι στο σκοτάδι που την έκανε να το βάλει στα πόδια.Εκείνα τα πελώρια,άγρια κίτρινα μάτια μες στο πυκνό σκοτάδι.