Panie dyrektorze, tworzymy klasy

489 21 0
                                    

To chyba moja ulubiona część, bo klasy tworzy się przyjemnie i miło się człowiekowi patrzy na to rozrastające się drzewko. A zatem, nie przedłużając...

Klikamy na element „owl:Thing", żeby zacząć naszą pracę. W oknie klasy pojawiło się coś nowego, jednak jeszcze nic tam nie ruszamy. Zamiast tego klikamy na opcję „Create", czyli ósemkę z poprzedniego wpisu.

Tutaj sprawa jest prosta: wprowadzamy nazwę naszego elementu, language tag natomiast, podobnie jak na samym początku, pozostawiamy nietknięty

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

Tutaj sprawa jest prosta: wprowadzamy nazwę naszego elementu, language tag natomiast, podobnie jak na samym początku, pozostawiamy nietknięty. Możemy wprowadzać klasy po kolei, tak jak zrobiłam ja dla ukazania drzewa, lub wprowadzić kilka naraz, rozdzielając je Enterem.

To teraz jedziemy z tworzeniem elementów. Zróbmy może tak: zacznijmy z jakimś prostym, głupim przykładem, żeby się oswoić, a na samym końcu, w ostatniej części tego przewodnika, pokażę, jak można wykorzystać to do planowania opowiadania na przykładzie swojej pracy. Stoi?

Możemy stworzyć dowolną ilość elementów i powoli powstaje nam drzewo. Kolejne klasy, jeśli robimy je pojedynczo, są tworzone wewnątrz tej, którą aktualnie mamy wybraną, tylko że gdy tworzymy nową, wybór automatycznie przeskakuje na nią. Jeśli więc po prostu tworzymy kolejne elementy, nie porządkując ich po drodze, w oknie hierarchii klas powstaje nam coś takiego:

(jak coś – nie musicie robić tak jak ja, unikając spacji i polskich znaków; przyzwyczaiłam się do tej formy podczas zajęć i się jej trzymam, nie przeszkadza mi ona, jednak spokojnie możecie robić po swojemu i program nie powinien się z tego powodu...

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

(jak coś – nie musicie robić tak jak ja, unikając spacji i polskich znaków; przyzwyczaiłam się do tej formy podczas zajęć i się jej trzymam, nie przeszkadza mi ona, jednak spokojnie możecie robić po swojemu i program nie powinien się z tego powodu wysypać, bo testowałam, jak reaguje na spacje i polskie znaki, więc tym się martwić nie musicie)

Jeżeli tworzymy klasy naraz, w oknie dodawania rozdzielając je Enterem, wtedy wszystkie będą się wyświetlać jedna pod drugą, bez żadnych powiązań.

Oczywiście możemy też utworzyć wszystkie klasy, za każdym razem przeklikując się do miejsca, w którym nowa ma się znaleźć. Według mnie jednak w przypadku, kiedy mamy do utworzenia dużo klas naraz, łatwiej jest utworzyć takie właśnie schodki lub listę, a potem porządkować elementy ręcznie, po prostu przeciągając je myszką. Najwygodniej jest zacząć to przenoszenie od samego końca, w tym przypadku od pomarańczy. Jeśli zaczniemy przenosić nasze klasy od góry, po przeniesieniu całe drzewko będzie nam się chować i za każdym razem będziemy musieli znowu je rozwijać (no chyba że robimy listę, czyli wprowadzamy ileś elementów naraz, wtedy problem zwijającego się drzewka znika – tutaj jednak jak kto woli).

Poka sowę, czyli planowanie opowiadania za pomocą narzędzia OWLOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz