Ciekawostka nr. 9

62 6 0
                                    

Wystawa "Harry Potter i historia magii" z roku 2017. Co w tym niezwykłego?

Ponad 30 tysięcy biletów na wystawę "Harry Potter: A History of Magic" upamiętniającą 20-lecie wydania pierwszej książki cyklu rozeszły się jak świeże bułeczki. Ekspozycja otwarta 20 października stała się najpopularniejszym wydarzeniem w historii Biblioteki Brytyjskiej British Museum. Organizatorzy przygotowali pokaz magicznych obrządków z całego świata. Wśród eksponatów znajdą się książki, rękopisy i czarodziejskie obiekty z kolekcji British Museum, z których większość znalazła te swoje miejsce w książkach J.K. Rowling.

Wystawę na kilka dni przed otwarciem odwiedziła autorka Harry'ego Pottera J.K. Rowling. Autorce ekspozycja bardzo się podobała - podkreślał kurator Alexander Lock.

Swój artykuł (będę już to tak nazywać) zaczęłam od krótkiego akapitu o samej wystawie, a bardziej o tym ilu osobom się ona spodobała. Ponad 30 tysięcy osób zobaczyło ta wystawę i do teraz żałuje, że nie byłam w nich ja. Niestety nie każdy może sobie ot tak pojechać do Anglii. Ale skończy już o moim żałosnym życiu i przejdźmy do konkretów, czyli tego po co tu przyszliście - ciekawostek!

Na wystawie rozwinięto zwój Ripleya. Jest on mistycznym manuskryptem o charakterze alchemicznym. Pokrywają go niesamowite ilustracje, na których podobno jest przepis na Kamień filozoficzny. Jednak, czy tak jest naprawdę?... pewnie nigdy się tego ne dowiemy...

Nazwa zwoju pochodzi od George'a Ripleya, który zmarł około 1490 roku, który podobno studiował alchemię i napisał książkę o tym jak stworzyć legendarny kamień. Książka jest znana pod nazwą The Compound of Alchemy, co po polsku znaczy Elementy Alchemii . Na zwoju widnieją różne zwierzęta od żab po smoki.

Ten szesnastowieczny manuskrypt ma około 6-7 metrów długości przez co w czasach poprzedzających wystawę rzadko był on pokazywany z jednego prostego powodu - nikt nie miał aż tak długiego stołu!

Pomyślałam, że może jest to ciekawa rzecz, mimo że z Harry'm Potterem łączy się pośrednio. A wy co o tym myślicie?

Źródła: https://londynek.net/czytelnia/article?jdnews_id=4397349

http://www.paranormalne.pl/topic/24173-manuskrypt-georgea-ripleya/

https://niestatystyczny.pl/2018/01/07/wszystko-co-chcielibyscie-wiedziec-o-historii-magii/

Harry Potter - ciekawostkiWhere stories live. Discover now