04 - Koloryzacja, czyli jak pokolorować okładkę

398 14 2
                                    

Witam was moje venomous babies!

W tym poście skupimy się na kolorach, jednak nie do końca tych samych co poprzednio. Teraz omówimy tzw. koloryzację (ang. coloring). 

Pierwsza rzecz: co to jest ta cała koloryzacja czy coloring? - jak zwał tak zwał. Koloryzacja to grupa warstw/filtrów dopasowania, stworzona na potrzeby zmiany kolorystyki pracy graficznej (w naszym przypadku okładki). 

Koloryzacje tworzy się do np. Photoshopa (rozszerzenie .psd), GIMPa (rozszerzenie .xcf). Można je pobrać z strony DeviantArt bądź blogów graficznych na blogspocie. Możecie też tworzyć je sami w swoich programach - przy tym ćwiczy się wam oko i łatwiej wam będzie później samemu kolorować prace.

Teraz omówmy kolorystykę, jej dobór i dopasowanie.

1. Wyróżnienie koloru

Każda praca graficzna wyróżnia się jakimś kolorem (lub być może jego brakiem). Zazwyczaj chcemy, żeby konkretne kolory przykuwały uwagę. Moim zdaniem ważne jest to, żeby najpierw dobierać stocks pod paletę wybranych kolorów. Ułatwi nam to potem proces robienia/dobierania koloryzacji.

 Ułatwi nam to potem proces robienia/dobierania koloryzacji

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.


2. Skóra postaci

Głównie chcemy, żeby postać miała dobrze oświetloną skórę. Odradzałabym wybierania zdjęć płaskich, to znaczy słabo oświetlonych. Twarz na takich zdjęciach może wyglądać niekorzystnie, a po dodaniu koloryzacji będzie tragedia. Wiadomo jednak, wszystko zależy od tego, jaki chcemy klimat. Chociaż mimo wszystko trzymałabym się "idealnie" oświetlonych zdjęć, bo można je rozświetlić lub przyciemnić.

Pierwsze zdjęcie uznałabym za płaskie, drugie nie jest aż tak złe, ale jak dla mnie nadal trochę za ciemne, natomiast trzecie uznaję się za to "idealnie" oświetlone

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

Pierwsze zdjęcie uznałabym za płaskie, drugie nie jest aż tak złe, ale jak dla mnie nadal trochę za ciemne, natomiast trzecie uznaję się za to "idealnie" oświetlone. Poniżej są przedstawione te same zdjęcia, ale po nałożeniu koloryzacji.

Pierwsze zdjęcie było ciemne i zrobiło się jeszcze ciemniejsze, drugie tak jak pisałam wcześniej nie jest takie złe, ale nadal przeważają cienie, natomiast na trzecim jest bardzo dobrze wszystko widoczne

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

Pierwsze zdjęcie było ciemne i zrobiło się jeszcze ciemniejsze, drugie tak jak pisałam wcześniej nie jest takie złe, ale nadal przeważają cienie, natomiast na trzecim jest bardzo dobrze wszystko widoczne. 

Jeśli korzystacie z tzw. screencaps (zrzutów ekranu) z seriali/filmów, polecam w takim razie przed nałożeniem koloryzacji, obraz/postać rozświetlić. 

Osobiście twierdzę, że najwygodniej dobierać na okładkę, po prostu zdjęcia z podobnym oświetleniem

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

Osobiście twierdzę, że najwygodniej dobierać na okładkę, po prostu zdjęcia z podobnym oświetleniem. Ułatwia nam to wtedy poprawianie kolorów zdjęć, jak i nie mamy wtedy problemu z dopasowaniem do siebie zdjęć.

(Oczywiście nie powiedziane jest, że macie koniecznie robić tak jak ja mówię, tylko po prostu stwierdzam jak jest wygodniej dla mnie i co ja stosuję)


3. Koloryzacja

Powiem szczerze, że z reguły dobieranie kolorystyki nie jest trudne, jednak zdarzają się pracę, gdzie trzeba się nad tym trochę bardziej pobawić. Wszystko zależy moim zdaniem od tego jaki nastrój chcemy utworzyć na pracy (nawiązanie do teorii koloru). Do okładek, które mają przedstawiać klimat horroru, nie damy pomarańczowego, a prędzej zimny niebieski lub czerwony; do fantasy będziemy korzystać z raczej ciepłych barw; znowu do romansów będziemy korzystać z barw czerwonego, pomarańczowego i różowego. Można jednak zrobić "na opak", jednak no ja przeważanie tak nie robię hahaha Podsumowując, wszyscy wiemy o co chodzi, kolory dobieramy zazwyczaj pod klimat pracy.


Informacja

Moje koloryzacje są dostępne na moim DA  (xveenom.deviantart.com) (póki co tylko koloryzacje psd)

Jeśli byście chcieli mogę spróbować zrobić też pare koloryzacji do GIMPa i w sumie do Photoshopa. Dajcie tylko tutaj znać ;)

Jeśli macie jakieś pytania i propozycje do instrukcji/artykułów - piszcie w komentarzach.

Golden - poradnik graficznyOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz