81 - Teori (II)

70 33 1


Demyr, ulaştığı bir dosyayı çalıştırdı. Dosyanın açılmasıyla birlikte sayfalar bir araya gelerek bir kitap görünümüne büründü. Demyr, ışıktan kitabı eliyle tuttu ve hızla masanın üzerine indirdi. Bu hareketiyle birlikte kitap, sayfalarına ayrılarak uzun masayı baştan sonra kapladı. Hayrunya en yakınında duran sayfayı tutarak havaya kaldırdı ve iki parmağının yardımı ile genişletti. Sayfa, Demyr'in kullandığı özgün formüller ile doluydu ve el ile yazılmışlardı. Hayrunya, kaşlarını çatarak başlangıçta ön yargılı bir izlenim yaratsa da bir süre sonra tavrı yavaş yavaş değişmeye başladı. Formülleri inceledikçe etkileniyor olduğu her halinden belli oluyordu.

"Dolle aşkına! Yüce Demyr, gözlerime inanmalı mıyım?" dedi Hayrunya. Heyecanını gizlemek istemiyordu. Elini sakallarına götürerek okşuyor, göz bebekleri bir noktada sabitleyemiyordu. "Şimdi sizi Kenti oynamak için evime çağırdığımda neden gelmediğinizi daha iyi anlıyorum."

"O sayfada gördüğün, kadim dostum, galaksi merkezi üzerinde yaptığımız incelemelerimizin, kendi formüllerim ile tekrar uyarlanmış hali."

"Kök formülünüzden anladığım kadarıyla; yoğunluk ve momentum değerleri aslı ile bire bir örtüşmesine rağmen, spiral hızı 7333 Rad'ın üzerinde bir ivmeye ulaştırmışsınız."

"Doğru gördün Hayrunya. Lütfen devam et."

Hayrunya elindeki ışıktan sayfayı masanın üzerine geri koydu, parmaklarını masaya dokundurarak diğer sayfaları kendine doğru kaydırdı. Ardından bir sonraki sayfayı önüne getirdi ve bir önceki gibi havaya kaldırarak incelemeye devam etti. Tanık olduğu her işlemden sonra heyecanı biraz daha artıyordu. Bir yandan alçak sesle mırıldanarak işlemleri sesli şekilde tekrar ediyor, diğer yandan sakalını okşamaya devam ediyordu. Her sayfayı havaya kaldırarak teker teker inceledi ve sonunda Demyr'e döndü. Bir şeyler söylemek istedi Hayrunya, fakat kararsızlık içindeydi. Konuşmak amacıyla ağzını açıyor, sonra tekrar kapıyordu. Hayrunya'nın bu hali hoşuna gitmiş olacak, Demyr'in yüzünde muzip bir tebessüm oluştu.

"Kendini düşüncelerle boğma Hayrunya. Hayalet görmüş gibi davranıyorsun." dedi Yüce Ak Öğretici.

"Gördüm Yüce Demyr. Sanırım az önce bir hayalet gördüm." diye cevap verdi Hayrunya. "Siz bir hayaleti mantığa bürümüşsünüz ve bu tek kelimeyle muazzam."

"Beni gururlandırıyorsun, Hayrunya, lakin ben sadece Dolle'nin bahşettiklerini ifşa etmekle yükümlüyüm."

"Bilim bu yüzden var değil midir üstadım? Siz bugüne kadar Eş-zamanlılık teorisi eleştirilerini resmen dize getirmişsiniz. Eğer bu çalışmanız sahih ise..." dedi ve bekledi Hayrunya. Sonra devam etti: "Tina Sorre'nin merkezi tek yönlü olmaktan çıkar."

"Evren var olanı yok edemez; sadece parçalarına ayırır. Eğer oraya gidebiliyorsa, neden dönülmesin?" dedi Demyr.

"Eğer belirttiğiniz gibi Tina Sorre'nin iki kutbu var ise ve biz bunun doğru olduğunu kabul edersek; yoğunluk, momentum ve spiral ivme gibi dış etkenlere maruz kalmayan çift yönlü bir tünel elde etmiş oluruz. Böylece boyutlar birbirini nötrleştirir ve zaman kaybı ortadan kalkar."

"Tıpkı büyük bir fırtınanın tam ortası gibi..."

"Eğer bu tüneli bulursak ki öngörüleriniz doğruladığını gösteriyor; galaksinin merkez çekim kuvveti ile kazanılan ivme çift yönlü yoluculuğu mümkün kılabilecek. Çekim kuvveti sıfır değere ulaşacak. Yüce Dolle! Eğer böyle bir şey olursa..."

"Evet, Hayrunya, Tina Sorre'de yeni bir devir başlayacak."

"Yıldızlardan galaksilere uzanan bir devir..."

Uras ve İlk Yolculuk (Yakında Raflarda)Bu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!