Sayfa 1 (Görücü Tayfası)

14.1K 353 11
                  


Odanın içinde sessizlik devam ederken Asiye gözlerini usançlı bir şekilde etrafta gezindiriyordu. Masada, halıda, perdede... Kendi odasını sanki ilk defa görüyormuşçasına aşina olduğu her objeye uzun uzun bakınıp durdu.

Biraz ileride masanın yanındaki sandalyede oturan delikanlı da onun gibi gözlerini bir müddet meraklı gözlerle odada gezindirdikten sonra sonunda gözlerini yatağın üzerinde sabitleyerek:

- Demek burada uyuyorsun? Diye sordu.

Bu soruyu sorarken yüzünde hafiften hınzır bir gülümseme kendini belli etmişti. Asiye 'bu ne laubalilik' diye içinden geçirirken sahte bir gülümsemeyle cevap verdi:

- Evet, burada uyuyorum.

Yine gözleri odada dolaşan delikanlı bu defa son durak olarak Asiye'nin üzerini seçti. Bakışları öyle rahatsız ediciydi ki Asiye'nin oturduğu yerde huzursuz kıpırdanmasına neden oldu. Huzursuz olması delikanlının daha bir hoşuna gitmişti sanki. Israrla bakmaya devam ederken yüzünde çarpık bir gülümsemeyle:

- Kaç yaşındasın? Diye sordu.

- Yirmi bir diye cevap verdi Asiye halının desenlerini izlerken.

Siz yerine sen diye hitap etmesi ve samimi cümleler kurması sinirini bozuyordu. Düştüğü bu durum içten içe kızdırıyordu genç kızı.

Tam karşısına oturmuş hoş olmayan bakışlarla onu süzen bu delikanlıyı başka şartlar altında pişman ederdi bu hareketleri için. Fakat büyükannesine verdiği uslu kız olma sözü elini kolunu bağlıyordu. Ve şimdi tam da bu sebepten bir hanım kız edasında oturup karşı tarafın sorularını cevaplamak zorunda kalıyordu.

Delikanlının rahatsız edici bakışları Asiye'nin üzerinde, Asiye'nin bakışları ondan başka her şeyin üzerinde dolaşırken:

- Senin gibi güzel ve tatlı bir kızı nasıl oldu da bu yaşa kadar bırakabildiler? Diye sordu delikanlı.

AsiyeHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin