Jak zrealizować postanowienia noworoczne

5K 209 16
                                    

Napewno większość z was ma 'postanowienia noworoczne', dlatego proponuję przeczytać to co jest poniżej zaprezentowane.

Według badań prof. Richarda Wisemana wykonanych na ponad 3000 osób, tylko 12% badanych zrealizowało swoje postanowienia. Przy czym na początku badania aż 52% z nich było przekonanych o tym, że na pewno im się uda.

Jak widać sama wiara w osiągnięcie celu to w tym wypadku za mało, na końcowy sukces składa się trochę więcej czynników.
Wśród nich jest m.in umiejętność tworzenia nowych nawyków, wytrwałość czy skuteczne planowanie. Jednak tym co wyjątkowo często przesądza o szansie na realizację celu jest jego poprawne ustalenie.

Wskazówki, które ci pomogą zrealizować postanowienia noworoczne:

1. Wybierz coś, czego Ty naprawdę chcesz. To bardzo ważne, aby Twoje postanowie­nie doty­czyło czegoś czego prag­niesz, a nie Twój chłopak, mama, teś­ciowa czy jeszcze ktoś inny. Nasz motywacja jest sil­niejsza i zde­cy­dowanie trwal­sza gdy sami czegoś chcemy. Zas­tanów się i spisz dlaczego chcesz taki cel osiągnąć, co z tego będziesz miała? Jakie osiąg­niesz korzyści i dlaczego są one dla Ciebie ważne. Odpowiedź na to „dlaczego" jest niezwykle istotna.

2. Wybierz jeden cel i poprawnie go sfor­mułuj. Jeżeli chcesz zbyt wiele skazu­jesz się na porażkę. To jeden z najczęst­szych błędów. Zami­ast skupić się na jed­nej zmi­anie chcemy od razu dokony­wać rewolucji. Jeżeli chcesz zmieniać więcej to pomyśl o jed­nym celu na pier­wsze półrocze a kole­jnym na następne.

3. Zaplanuj realizację celu.
Sporo osób wyznaczających sobie cel popełnia ten sam błąd - nie planuje jego realizacji i działa po omacku. Jest to pierwszy krok do osłabienia własnej motywacji. Pozbawieni planu trafiamy na wiele problemow, których moglibyśmy uniknąć poświęcając nawet 15 minut na zastanowienie się nad tym jak działać. Dlatego wypisz sobie 5-6 największych kroków, które musisz zrobić aby zrealizować swój cel. Pozwoli Ci to uzyskać szersze spojrzenie. Po każdym zrealizowanym kroku daj sobie nagrodę za wysiłek, który włożyłeś.

4. Pozwól sobie na potknięcie
Ogromna liczba osób nie osiąga swoich celów, bo odpuszcza przy pierwszym niepowodzeniu. W wielu wypadkach naturalnym etapem wprowadzania zmiany jest chwilowy powrót do dawnego nawyku. Nie ma co się tym przejmować.

Klasycznym przykładem są osoby na diecie, które z ogromnym napięciem żyją w czekoladowej abstynencji. Gdy w końcu mają słabszy moment i się skuszą na kawałek ciastka, stwierdzają że teraz przekroczyli Rubikon i można odpuścić dietę, objadając się słodyczami. Dlatego w wielu nowoczesnych dietach funkcjonuje cheat-day, czyli dzień w którym jesz co chcesz lub cheat-meal czyli posiłek spoza diety, który możesz raz na jakiś czas spożyć.

Co to ma wspólnego z innymi celami? Bardzo dużo. Zapalenie jednego papierosa po miesiącu nie musi być początkiem lawiny zdarzeń prowadzących do powrotu do palenia. Jeden dzień odpuszczonych treningów nie musi być tym, który zaważy na dalszym chodzeniu na siłownię. To Ty decydujesz czy potraktujesz ten powrót do dawnych zachowań jako chwilowe odsapnięcie czy jako początek końca.

Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że pomogłam!

Życzę wam realizacji waszych planów na nowy rok!

PORADY poprawiające jakość życiaOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz