"Pisanie na siłę"

413 29 2
                                    


Trochę martwiliśmy się, ilu z Was zdecyduje się przyjąć wyzwanie i napisać opowiadanie na zamówienie. Byliśmy świadomi, że jest to trudne, a wielu z nas woli poświęcić czas na własne prace, własne pomysły, niż pisać "pod konkurs". Nie wiecie, jak bardzo cieszyliśmy się z tych 48 zgłoszeń!

Dlaczego warto było wziąć udział w konkursie?

Obecnie kreatywność przeżywa swoją największą karierę i stanowi przedmiot zainteresowań różnych dziedzin naukowych: psychologii, filozofii, etyki, pedagogiki, socjologii i antropologii. Nie wystarcza nam już zdobywanie wiedzy,  powinniśmy podejmować działania, dzięki którym odnajdziemy swoje twórcze powołanie, a osiągniemy to poprzez pracę nad kreacją, ekspresją i wyobraźnią.

Pojawia się oczywiście pytanie, czy nauce pisania służyć ma swobodny tekst, polegający na spontaniczności, wolnym wyborze tematu pracy oraz dowolności formy, czy też nabywanie umiejętności pisania ma być wynikiem systematycznej pracy twórczej w narzuconych z góry ramach? My odpowiemy - na oba sposoby! 

Realizacja tekstu narzuca przecież konieczność wielokrotnego poprawiania, a co za tym idzie nabywania określonych umiejętności pisarskich, bowiem twórcą można się stać po osiągnięciu maksymalnej biegłości w danej dziedzinie, czego nie jest w stanie zapewnić spontaniczna publikacja - często brak nam odbiorców, którzy pomogliby nam dostrzec sfery wymagające ulepszenia, zmiany; brak nam umiejętności własnej oceny, krytycznego spojrzenia. 


Narzucona tematyka, forma, ramy dają nam możliwość spróbowania czegoś, czego nigdy byśmy się nie podjęli, wyjścia ze strefy komfortu, zmierzenia się z własnymi brakami. A także daje nam poczucie wspólnoty, my uczestnicy stający w obliczu podobnych trudności i problemów. 

Jednym ze źródeł twórczości jest wyobraźnia. Zapoczątkowuje ona proces twórczy, daje pierwszy impuls do powstania nowej rzeczy, idei, wytworu, rodzi ekspresję, polot, inwencję. To właśnie dzięki wyobraźni można poszerzać krąg swoich spostrzeżeń, poddawać się swobodnej projekcji, kreować własne fikcyjne światy i realizować marzenia. Ćwiczmy naszą wyobraźnię, biorąc udział we wszelkiego rodzaju wyzwaniach, konkursach, zabawach. 


Podobnie z naszym warsztatem stylistycznym, im więcej piszemy, tym robimy to lepiej! Przecież "pióro nieużywane więdnie i usycha, a potem odpada i gnije, pleśnieje i lęgną się w nim robaki oraz bakterie, wirusy, a także grzyby i staje się ono siedliskiem chorób i wszelkiego Zła" jak pisali twórcy konkursów dla Nowej Fantastyki. 

Antologia powstała w wyniku połączenia przyjemności z pasją. Po omówieniu naszych wyborów zauważyliśmy z radością, że każda praca czymś się wyróżnia, że każda jest inna. Nie tylko nie powtarzają się gatunki, co jest zupełnym przypadkiem, ale mamy tu wachlarz stylistyczny i konwencji, od absurdu, przez romans historyczny, po neonowy cyberpunk. Każda praca manifestuje osobowość autora, jest odzwierciedleniem jego pisarskiego "ja". I za to Wam pięknie dziękujemy! Uczestniczyć w tym było wielką radością!



Święta, Święta i po Świętach! | Antologia pokonkursowa Zima 2019/2020Where stories live. Discover now