Suicide Squad

30 0 0
                                    

Suicide Squad je ďalší príklad filmu, ktorý je nenáročnými divákmi milovaný, ale taktiež terčom kritiky odborníkov. Tak či tak sa pri ňom nebudete nudiť. Čo si najviac z tohto filmu zapamätáte, sú postavy. Pravé na ich unikátnosť sa tento film zameriava. A aj napriek tomu, ako sú postavy jedinečné, práve ony sú dôvod negatívneho hodnotenia. Tento snímok nám totiž dáva o nich primálo informácii, či už priamo alebo nepriamo. Na začiatku nám ich doktorka Wallerová predstaví (nechápem, prečo bola tá scéna až potom, ako sme tie postavy už videli, takto táto časť stráca pointu a hodnotu) a povie nám o nich základne informácie. Okrem tejto scény a par scén, kde vidíme Deadshota s dcérou, flashbacky Harley Quinn alebo príbeh ElDiabla (medzi týmito troma postavami si diváci vyberali obľúbencov, ostatné sa tak dostali do úzadia) toto je jediný zdroj informácii o postavách. Tento fakt mohli zachrániť bojové scény, ktoré mali byť zamerané práve na schopnosti jednotlivých postáv a na ich povahu:
- Deatshot mal mať detailné bullettime zábery ako každá jedna jeho strela je rana do hlavy,
-Harley Quinn mohla vyjadriť svoju povahu šialeným kosením pálkou,
-Killer Crug by holými rukami rozbíjal chrbtice,
-Boomerang mal predviesť svoje „extrémne op kombo" kde jedným hodom zabije 10 nepriateľov
-Catana, tá mohla po jednom odrezávať hlavy
-a keďže ElDiablo má dokopy dve scény kde reálne bojuje, práve tieto mali byť najprepracovanejšie a také tie highlighty celého filmu.

Žiaľ sa tak nestalo. Takisto mohli vytvoriť väčšie puto medzi postavou a jeho zbraňou. Na to bola ako stvorená loadup scéna, ktorá bola podľa mňa jedna z najmenej vydarených scén celého filmu.

Ďalší problém tohto filmu bol príbeh. Zápletka, ktorá je založená na tom, že si USA robí vlastné problémy a potom ich rieši tým najhorším možným spôsobom, považujem za dosť veľké klišé. Taktiež záporák, ktorý chce zničiť celý svet nie je nič unikátne. O zbytočných a absolútne nezmyselných scénach ako "smrť Harley Quinn" a mnoho iných ani nehovorím.

A takto sa dostávame k ďalšiemu dôvodu, prečo má film negatívne hodnotenie. Je ním hlavný záporák. O Enchantress takisto ako o ostatných postavách nevieme takmer nič, nepoznáme motív jej konania, ba dokonca ani čoho všetkého je schopná. Incubus- brat Enchantress bol tiež zbytočný. Štýl rozprávania Enchantress je tiež zmiešaný. Na začiatku rozpráva neznámym dávno zabudnutým jazykom, v polovici filmu sa rozhodne, že angličtina bude predsa len o trochu praktickejšia, pričom ešte stále používa slová, ktoré sa bežné nepoužívajú (kto videl film, chápe, na čo myslím) a na konci povie Flagovi, že "nemá gule ju zabiť". Jednoducho celá pointa stratená.

CGI a iné efekty tiež neboli žiadna sláva. Najviac do očí bijúce boli vrtuľníky, ktoré by sa pomaly mohli porovnávať s tými z filmov ako Sharknado; veľké plazmové čudo, ktoré malo zničiť svet bolo ako z videohry z minulého desaťročia; scéna s Jokerom ako pomáha Harley Quinn dostať sa na vrtuľník pri ktorej je viditeľné, kde končí fyzická rekvizita a kde začína green screen,... Ale boli aj scény, kde boli práve efekty, ktoré divákov priam očarili. Najlepším príkladom sú scény s ElDiablom. Škoda že ich bolo tak málo. Takisto môžeme byť svedkami filmových chýb, ako napríklad pri spoločnej scéne Jokera a Harley Quinn v bordeli, keď pred strihom Harley stojí a po strihu už pohodlne sedí bez náznaku že by práve zmenila polohu.

O Jokerovi ešte toľko, že síce tá postava bola zaujímavá a herec predviedol celkom slušný výkon (s Heathom Ledgerom sa ale stále nevyrovná), necítil som relevantnosť tejto postavy. Čo sa jeho týka, tento film slúžil len na to, aby mu pripravili hniezdočko, kde ho uložia v ďalšom filme, ktorý vychádza až 4 roky po prvom diely, čo je pri takomto standalone snímku príliš dlhá doba. Ale dá sa povedať, že scény s Jokerom boli jedni z najlepších. Ružové "punk" záblesky vyzerali výborne a tematicky presne sedeli k tejto šialenej postave.

Čo mňa osobne vo filmoch irituje je, keď hudba nesedí do scény. V tomto filme sa tiež nájdu takéto momenty, ako napríklad už spomínaná loadup scéna, kde môžeme počuť Without Me od interpreta Eminema. Jednak text tejto piesne nesedí do filmu, v druhom rade nesedí ani jeho beat. Seven Nation Army je tiež dosť basic. Hudba je do tohto filmu jednoducho viditeľne nasilu natlačená. Celé to vyzerá tak, že štúdio narýchlo kúpilo práva na random hudbu, pretože na to zabudli ako polovica ľudí 22.12 na vianočné darčeky.

Ale prejdime na pozitívnu stránku. Okrem Violy Davis- herečky, ktorá hrala doktorku Wallerovu- boli herecké výkony viac ako dobré. Make-up a kostýmy si právom vyslúžili odmenu v podobe Oskara. Ja osobne by som chcel vyzdvihnúť make-up Harley Quinn, ktorý sa dokonale rozmyl pri a po dažďových scénach. Nečudo, že bol kostým Harley Quinn najpopulárnejším halloweenskym kostýmom roku 2016. Osvietenie v scénach ako tá barová bolo excelentné.

Najväčšie pozitívum tohto filmu je, že sa pri ňom divák ani na chvíľu nenudí. Stále je tam niečo, čo môže sledovať. To je dôvod, prečo, aj napriek všetkých chýb, tento film nemôžem označiť ako zlý. Každopádne vám môžem sľúbiť, že o pokračovaní určite vyjde samostatná recenzia.

Filmy 2017 a staršieWhere stories live. Discover now