#8 Dysmorfofobia

575 65 5
                                    

Dysmorfofobia zaliczana jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bywa mylona z obniżeniem poczucia własnej wartości (co wydłuża czas postawienia prawidłowej diagnozy). Tylko częściowo jest to prawda. Chory postrzega niektóre partie swojego ciała jako wyjątkowo brzydkie, niekształtne i odstające od normy - nawet bez żadnych ku temu podstaw.

Mały i zgrabny nos może odbierać jako "kartoflowaty", szczupły brzuch widzi jako wylewającą się ze spodni wielką "oponkę". Bardzo często, zanim zostanie skierowany do psychologa, szuka pomocy u kosmetyczki lub lekarza medycyny estetycznej, jednak z marnym skutkiem, bo defekty istnieją przecież wyłącznie w jego głowie: gdy pacjent jakoś upora się z obsesją np. na punkcie nosa, znajduje sobie inną - i tak w nieskończoność.

Osoby z dysmorfofobią zazwyczaj stronią od bliższych kontaktów towarzyskich, wycofują się z ról społecznych i są odbierane przez otoczenie jako nieśmiałe, choć koleżeńskie. Prawdopodobnie przyczyną schorzenia są traumatyczne przeżycia w okresie dzieciństwa.

Przerażające choroby psychiczne ✔Opowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz