A Musgravit

165 14 2
                                    

Író: GyEmma123

Cím: A musgravit

Zsáner: ifjúsági krimi

Borító

Mivel írtad, hogy nem te készítetted, így nem írok hozzá kritikát :) 

Fülszöveg:

Végre eljött a nap, hogy a nagy  felújítás után először újra megnyissa kapuit a városi múzeum. Ám egy szörnyű dolog közbelép. Valaki ellopott egy felbecsülhetetlen értékű musgravit drágakövet. Sára, aki mindig bátor és pörgős, Csenge, a csapat lelke, Jakab aki mindig mindent tud és Benedek az ofő helyes fia nyomozásba kezd....

A fülszöveged tartalmazza a szükséges elemek (ki(k), mi a konfliktus), tehát szerkezetileg rendben van. Viszont viányolom belőle a tétet, esetleg azt az elemet, ami kiemeli a történeted a többi krimi közül, és meg jobban felkeltené az olvasó érdeklődését.
Pár fogalmazásbeli, helyesírási hiba: először-újra üti egymást, “Jakab, aki”, “Benedek, az”, illetve a négy pont helyett csak hármat használj (vagy egy is elég lehet - viszont kettő, négy vagy annál több pont helytelen).

Kezdés:

A bevezető szerintem szuper. Gyakorlatilag betekintünk a rablásba, ahol talán még egy nyomot is elrejtettél (miért tudta a kódot?).

Az első fejezet ébredéssel kezdődik. A korosztályodban sokan alkalmazzák ezt az elemet, mivel elég kényelmes, illetve sok tini film kezdődik így, azonban érdemes kihagyni az unalmas részeket, és minél közelebb kezdeni a konfliktushoz. Mit szeretnél bemutatni, mielőtt a helyszínre érünk? Ha például a karaktereket, akár kezdhetsz a buszra szállással, a sorbanállással, vagy akár már a múzeumnál. 

Helyesírás

Pár helyen látok vesszőhibát, ezt egy tapasztalt béta segítségével érdemes lenne átnézni. Például: musgravit (vessző), a múzeum ékessége; mintha elgondolkozna (vessző), aztán; az öcsém, Patrik, már az (...); stb.

Folyó szövegben nem szokás aláhúzást használni, helyette elég a dőlt betű. Egyébként félkövért sem használunk regényeknél, de azt nem is láttam nálad.

Egy, illetve három pontot lehet helyesen használni. A kettő, négy és annál több mindenképp helytelen lesz, mivel ilyen írásjel nem létezik.
A számokat, hacsak nem ezres nagyságrendű vagy évszám, mindig írd ki betűvel (“mindjárt tizenöt”).

A szmájlikat hagyd el, regényben csúnyán mutatnak :) 

Központozás

Kicsit túlhasználod a felkiáltójeleket és a hármaspontot, így elveszíti a hatását. Felkiáltójelet akkor alkalmazz, ha valaki tényleg kiált, hármaspont helyett pedig sok helyen használhatsz beékelődő leírást, kommentárt, testbeszédet, hogy a szünetet jelezd.

Fogalmazás/stilisztika

A “mindegy”, “inkább hagyjuk” és hasonló kifejezések helyett próbálj kicsit finomabban átlépni egyik gondolatból a másikba, inkább kösd össze a kettőt, fogalmazz úgy, hogy a két dolog logikusan következzen egymás után.

Párbeszédek

Nyugodtan törd meg a párbeszédet több helyen leírásokkal, mimikával, testbeszéddel. Csapj fel egy nyomtatott regényt, és nézd meg, hogy miket írnak bele párbeszédes részekbe, amivel árnyalják a hangulatot.

Leírások

Bátran írj le több mindent. Mit csinálnak, hogyan beszélnek, milyen a mimikájuk (arcjátékuk), a testbeszédük. Hogy néznek ki, milyenek az arcvonásaik. Görbe az orra? Rövid vagy hosszúkás? Lefelé ívelő vagy pisze? A szemük kisebb-nagyobb, kancsal-e, szemüveges, közel vagy távol vannak egymástól a szemei? Elálló a füle? Részletezd, hogyan néznek ki, hogy az olvasó lássa őket. Ugyanígy hangulatot teremthetsz azzal, ha a környezetet leírod.
Használj sok érzékszervet. Látás, hallás, szaglás, ízlelés, tapintás jöhet mind. Játszhatsz néha azzal is, hogy pár dologra ráfókuszálsz és hosszan írod le, valamit pedig csak röviden, így a fontos dolgok több figyelmet kapnak.

Karakterek:

Eléggé az elején járunk, így még nem bontakozott ki senki igazán, mindenki kicsit esetlennek tűnik. Csenge viszont unszimpatikus amiatt, amilyen rosszindulattal áll Jakabhoz. Állhat így hozzá, de akkor annak legyen indoklása és legyen megfontolva, hogy milyen hatással lesz ez az olvasóra. 

Történet

Kíváncsi vagyok, hogyan tud egy csapat kb. 14 éves nyomozni egy ilyen ügyben. Ha betörnek, az nagyon unrealisztikus lenne, így valami máshoz kell folyamodni. A megoldásnak izgalmasnak, mégis hihetőnek kell lennie, az érdeklődést próbáld meg végig fenntartani. 

Összegzés:

Nagyon könnyen lehet ebből a történetből egy izgalmas tini-nyomozós sztori. Fiatal vagy még, ezért sokat írhatsz és fejlődhetsz még ezáltal. Egy nagyon jó, szórakoztató és közben személyiségépítő hobbit találtál magadnak, a lényeg, hogy akkor is, amikor javítani próbálsz, élvezd minden percét, mert az sokkal fontosabb, mint hogy tökéletes legyen a végeredmény.
Amit javasolnék összegzésként: bár helyesen írsz, az előforduló vesszőhibák miatt keress egy bétát, aki segít ezeket kijavítani. Olvass rengeteg könyvet, nyomtatottat is, vagy nézz körbe az ajánlómban. Olvasás közben rád fognak ragadni a fogások, amikkel fejlődhetsz.
Csak így tovább és sok sikert!

VillámkritikákWhere stories live. Discover now