Drop Everything... [♡]

By MalaLadyPank

7.6K 1K 1K

Jeśli słuchasz starszej muzyki, to jest miejsce dla Ciebie. Będę tu wstawiała jakieś ciekawostki, tapety, me... More

Hejo <3
The Beatles
Queen
Lady Pank
Historyjka i memy
The Beatles
Guns N' Roses
George Michael
Michael Jackson
Queen
Guns N' Roses
Scorpions
The Beatles
Lady Pank
Pink Floyd
Perfect
Nirvana
Grzegorz Ciechowski/ Republika
Led Zeppelin
Metallica
Kult/ KAZIK
C O
Paul McCartney
Budka Suflera
Dżem
AC/DC
KSU
Green Day
Red Hot Chili Peppers
My Chemical Romance
Ringo Starr
KISS
Bon Jovi
Brian May
Carlos Santana
Slash
Roger Taylor/ Mick Jagger
Queen
Megadeth
The Beatles
John Deacon
Michael Jackson
T.Love
Informejszn
Kurt Cobain
hej

Maanam

99 20 33
By MalaLadyPank




Zespół powstał w Warszawie (Polska) w 1975 roku, początkowo pod nazwą Maanam Elektryczny Prysznic. Nazwa Maanam jest rozwinięciem poprzedniej, czyli M-a-M (M and M), powstałej od pierwszych liter imion założycieli.






W skład zespołu wchodzili:
-  Olga Jackowska - Kora (1976-2008; wokal);
- Marek Jackowski (1975-2008; gitara);
- Milo Kurtis (1975-1976; gitara);
- John Porter (1976-1979; gitara);
- Ryszard Olesiński (1979-1986, 1991-2003; gitara);
- Krzysztof Olesiński (1980-1981, 1992-2003; gitara basowa);
- Ryszard Kupidura (1980; perkusja);
- Bogdan Kowalewski (1981-1986, 1991-1992; gitara basowa);
- Paweł Markowski (1980-1985, 1991-2003; perkusja);
- Jarosław Szlagowski (1985-1986; perkusja);
- Marcin Ciempiel (1986-1991; gitara basowa);
- Kostek Joriadis (1986-1991; instrumenty klawiszowe);
- Krzysztof Dominik (1986-1991; perkusja);
- Janusz Iwański (2003-2008; gitara);
- Bogdan Wawrzynowicz (2003-2008; gitara basowa);
- Cezary Kaźmierczak (2003-2008; instrumenty klawiszowe);
- José Manuel Alban Juarez (2003-2008; perkusja).




Wydali następujące albumy:
- 1981 r. - "Maanam";
- 1982 r. - "O!";
- 1983 r. - "Nocny patrol", "Night Patrol";
- 1984 r. - "Mental Cut";
- 1985 r. - "Wet Cat";
- 1989 r. - "Sie ściemnia";
- 1991 r. - "Derwisz i anioł";
- 1994 r. - "Róża";
- 1996 r. - "Łóżko";
- 1998 r. - "Klucz";
- 2001 r. - "Hotel Nirwana";
- 2004 r. - "Znaki szczególne".




Dlaczego właściwie Olga Jackowska przyjęła pseudonim Kora - nie wiadomo. Jednak fani oraz liczni specjaliści spekulowali, że przydomek może być wzięty właśnie z mitologii greckiej. Persefona vel Kora była córką Demeter - symbolizują wiosnę oraz urodzaj.





Zalążek grupy Maanam stanowił niszowy duet gitarowy „M-a-M" stworzony przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa w 1975, grający mistyczną, orientalną muzykę. W lutym 1976 do zespołu dołączyła wokalistka, żona Jackowskiego – Kora. Po odejściu w tym samym roku Kurtisa do zespołu Osjan jego miejsce zajął John Porter. Grupa przyjęła wtedy nazwę Maanam Elektryczny Prysznic, symbolizującą przejście na rockowe brzmienie, skróconą później do wyrazu Maanam.


Nazwa ta była rozwinięciem poprzedniej, czyli M-a-M (M and M), powstałej od pierwszych liter imion założycieli. Pod nazwą Maanam Elektryczny Prysznic zespół zarejestrował kilka utworów, m.in. „Derwisz", „Chcę ci powiedzieć", „Jest taka pora", „Blues Kory", „Brave Gun" i „Black Day Feeling".












W 1979 z zespołu odszedł Porter, który założył własną grupę "Porter Band". Jackowscy wraz z muzykami grupy "Dżamble" nagrali za własne pieniądze pierwszy singiel, z piosenkami „Hamlet" oraz śpiewaną przez Jackowskiego „Oprócz", która stała się pierwszym klasykiem w karierze Maanamu. 

Zespół oficjalnie zadebiutował na Muzycznym Campingu w Lubaniu, podobnie jak zespół Portera. W elektrycznym składzie Maanamu obok Kory i Jackowskiego znaleźli się także gitarzysta Ryszard Olesiński, basista Krzysztof Olesiński oraz perkusista Ryszard Kupidura. Odtąd kompozytorem repertuaru Maanamu był Marek Jackowski, a teksty piosenek pisała Kora.





W 1980 Maanam wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki w Jarocinie, a następnie na , wykonując piosenki „Boskie Buenos" i „Żądza pieniądza" oraz wielokrotnie bisując. Występ ten sprawił, że zespół stał się powszechnie znany, zyskując sobie ogromne rzesze fanów.

W sierpniu Maanam przystąpił do nagrywania pierwszej płyty, przyjmując na miejsce Kupidury nowego perkusistę Pawła Markowskiego.

W efekcie Maanam został zaproszony w październiku tego samego roku na plan filmu Krzysztofa Rogulskiego "Wielka Majówka". Film trafił do kin w 1981, a z ekranu obok kilku piosenek z pierwszej płyty przedstawił nowe, w tym przede wszystkim balladę „Ta noc do innych jest niepodobna", która została wówczas wydana na kolejnym singlu grupy.



W 1981 na rynek trafił długo oczekiwany pierwszy album zespołu "Maanam". Niemal każdy utwór z tej płyty stał się przebojem, a sam album szybko trafił do klasyki polskiego rocka. 

W tym samym roku ukazał się ponadto singiel z kolejnym przebojem spoza płyty, „Cykady na Cykladach" oraz ostatni singiel promujący płytę, z przebojami „Oddech szczura" i „Karuzela Marzeń". 

Przez cały 1981 Maanam dał rekordową liczbę ponad 500 koncertów w największych halach. W warszawskiej wystąpił nawet trzy razy jednego dnia.







W styczniu 1982 zespół nagrywał następny album, "O!".  Album ukazał się w listopadzie i powtórzył sukces debiutanckiej płyty. Zespół przeżywał wówczas apogeum sławy, o czym świadczyło choćby zamówienie ponad miliona sztuk tej płyty. Ostatecznie, z powodów technicznych, możliwe było wytłoczenie 300 tysięcy kopii.

Przez cały 1982 rok grupa dała ponad 400 halowych koncertów. W 1983 Maanam wydał singla z utrzymaną w konwencji reggae balladą „Kocham cię, Kochanie moje", która stała się jednym z największych przebojów roku i największym w całej karierze zespołu.

Maanam grał z wielkim powodzeniem wiele koncertów zagranicznych, szczególnie w halach i klubach w Niemczech i Holandii. Doczekał się tam nawet swoich fan-clubów. W odpowiedzi na taki odzew w październiku tego samego roku ukazała się tam koncertowa płyta, zawierająca głównie anglojęzyczne wersje największych hitów ze wszystkich trzech płyt zespołu. Wysoka frekwencja na zagranicznych koncertach nie szła jednak w parze ze sprzedażą płyt.

W tym samym roku Maanam przystąpił więc do nagrywania kolejnej płyty, "Mental Cut", ponownie w dwóch wersjach językowych. Album przyniósł przeboje „Simple story", „Lucciola", „Lipstick on the glass" i „Kreon". Polska wersja ukazała się najpierw na kasecie już w grudniu 1984, podobnie jak w styczniu 1985 wersja anglojęzyczna, pod tym samym tytułem. W lutym polska wersja ukazała się na winylu. 

W tym samym roku Maanam wydał pierwszy na polskim rynku album video, „Obiad z Maanamem". Znalazły się na nim filmy muzyczne, będące zbiorem teledysków do obu anglojęzycznych płyt grupy, nietypowo połączone z programem kulinarnym.

Także w 1985 na rynek trafiła ponadto pierwsza książka na temat Maanamu, autorstwa dziennikarza Wiesława Królikowskiego, wydana w cyklu „Idole".


*pozdrowienia dla MentalCut <3*





Po kilku latach wyczerpujących i intensywnych tras koncertowych przemęczeni członkowie grupy postanowili zawiesić jej działalność u szczytu sławy w Polsce. Muzycy towarzyszący Korze mieli także problemy z alkoholizmem. Do tego w 1984 Kora rozwiodła się z Jackowskim. Wybrała związek ze współpracującym głównie przy organizacji koncertów jej zespołu Kamilem Sipowiczem, który rozpoczął się w trakcie trwania jej małżeństwa jeszcze przed powstaniem Maanamu.


W 1986 Maanam wydał na koniec singla z przebojami „Jesteśmy ze stali” oraz „Ty – nie ty”.Współpraca z Rogotem także została zakończona.



W 1987 Kora i Jackowski spełniając wcześniejsze zobowiązania rozpoczęli nagrywanie nowej płyty Sie ściemnia, ale z nowymi muzykami: basistą Marcinem Ciempielem, perkusistą Krzysztofem Dominikiem i klawiszowcem Kostkiem Joriadisem.









W 1990 zespół wyruszył na tournée po Stanach Zjednoczonych po klubach polonijnych, a za zarobione tam pieniądze Kora otworzyła wraz z Sipowiczem własną wytwórnię płytową Kamiling Co. Komercyjny sukces trasy oraz wyjście wcześniejszych członków grupy z nałogu alkoholowego doprowadziły do reaktywowania Maanamu w 1991 w najsłynniejszym, czyli poprzednim składzie. Na rynku pojawiły się najpierw liczne składanki największych przebojów zespołu z lat 80. W marcu i maju dwie części The Best Of Kora & Maanam, w sierpniu zbiór niepublikowanych w większości na płytach singlowych hitów The Singles Collection, a we wrześniu jeszcze kaseta Nie bój się... '91.








W listopadzie 1991 Maanam powrócił na rynek z płytą Derwisz i anioł, promowaną nagraniem „Nie bój się, nie bój się”. Największą popularność zdobyły jednak dopiero kolejne, „Anioł” oraz „Wyjątkowo zimny maj”. Zdjęcie na okładkę wykonał Andrzej Świetlik. Album osiągnął nakład ponad 120 tysięcy egzemplarzy.

W styczniu 1992 poważnemu wypadkowi drogowemu uległ Kowalewski, który po 10 latach ustąpił miejsca swojemu poprzednikowi, Krzysztofowi Olesińskiemu. Maanam znowu intensywnie koncertował w Polsce, a potem dał kilka koncertów dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i Australii, co upamiętnił koncertowy album Maanamaania, wydany w kwietniu 1993. 





We wrześniu 1994 został wydany album Róża. Płyta okazała się najłagodniejszym albumem zespołu, zaskakując swoim lirycznym charakterem. Towarzyszyła jej trzyczęściowa trasa koncertowa po największych halach Polski oraz występy dla Polonii w Australii. Album promował jeszcze w 1993 przebój „Bez Ciebie umieram”. W następnym roku listy przebojów podbiły hity „Zapatrzenie”, „Róża” i „Nic dwa razy”. Dodatkowo animowany klip do „Wieje piaskiem od strony wojny” był drugim w karierze Maanamu teledyskiem pokazanym przez stację MTV Europe. Zdjęcie na okładkę wykonał ponownie Andrzej Świetlik. Sam album został sprzedany w nakładzie ponad 350 tysięcy sztuk, stając się najlepiej sprzedawanym albumem w całej karierze Maanamu.




W 1998 Maanam powrócił do stylistyki rockowej i we wrześniu wydał album Klucz, na którym nie zabrakło jednak piosenek lirycznych. Płytę promował utwór „Puerto Rico”, ale największy sukces odniosła ballada „Miłość od pierwszego spojrzenia”, skomponowana przez samą Korę – w teledysku wykorzystano fragmenty filmu Jana Hryniaka „Przystań”. W porównaniu z poprzednimi bestsellerami album osiągnął jednak znacznie niższe wyniki sprzedaży, mimo pozytywnych recenzji, przekraczając nakład 40 tysięcy egzemplarzy. W marcu 2000 na rynek trafiła kompilacja największych przebojów Maanamu Złota kolekcja. Kocham Cię kochanie moje, także sprzedana w nakładzie ponad 40 tysięcy sztuk.







W kwietniu 2000 Maanam zagrał dwa koncerty w Sali Kongresowej w Warszawie z okazji dwudziestopięciolecia istnienia zespołu. Na scenie pojawiło się wielu gości: Milo Kurtis, John Porter, Robert Brylewski, Zbigniew Namysłowski, Sławek Wierzcholski, Muniek Staszczyk, Justyna Steczkowska, Kasia Nosowska, Artur Rojek, Stanisław Soyka, Bogdan Łyszkiewicz.

Koncert był bezpośrednio transmitowany przez TVP2 i Radio Zet, po czym ukazał się na pierwszej płycie DVD zespołu.

Obok koncertu na płytę trafił film „Epoka Maanamu” ukazujący historię zespołu.








We wrześniu 2003 Maanam opuścili Olesińscy i Markowski. Obok Kory i Jackowskiego w nowym składzie pojawił się ceniony od lat gitarzysta Janusz „Yanina” Iwański oraz młodzi muzycy: basista Bogdan Wawrzynowicz, perkusista Jose Manuel Alban Juarez oraz współpracujący z zespołem już na ostatniej płycie klawiszowiec Cezary Kaźmierczak.



W listopadzie ukazała się pierwsza z dwóch płyt DVD Maanamu, zawierających jego wszystkie teledyski i najciekawsze występy, Złote DVD, vol. 2. Pierwszą część, Złote DVD, vol. 1, wydano w maju następnego roku. W nowym składzie Maanam nagrał album Znaki szczególne, który ukazał się w marcu 2004.

Był to powrót do korzeni zespołu. Największy sukces odniosły pierwsze single: „Ocean wolnego czasu – Kraków”, „Do kogo biegłam?” oraz „To mi się śni”. Zmiana składu i powrót do klasycznego brzmienia nie pomogła jednak w odzyskaniu komercyjnego sukcesu i mimo pozytywnych recenzji płyta powtórzyła balansujący na granicy opłacalności wynik poprzedniej, osiągając nakład ponad 10 tysięcy sztuk.








W listopadzie 2007 Marek Jackowski uległ wypadkowi na scenie, w wyniku którego doznał złamań stopy i żeber, co zablokowało jego występy na cztery miesiące. Od 2008, aby wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań, Maanam koncertował zatem bez jego udziału, zastępując go młodym gitarzystą, Mateuszem Waśkiewiczem. 1 grudnia tego samego roku Kora i Jackowski wydali oświadczenie, że 31 grudnia 2008 zespół zawiesza działalność na czas nieokreślony. Odtąd Kora i Jackowski postanowili występować osobno. Jackowski założył wspólnie z Iwańskim nowy zespół The Goodboys, z którym wydał jeden album, a Kora skompletowała własny skład, początkowo z udziałem pozostałych muzyków Maanamu i zaczęła działać pod dotychczasowym pseudonimem.













Marek Jackowski planował reaktywację Maanamu w jego najsłynniejszym składzie, ale plany te przerwała jego nagła śmierć z powodu zawału serca 18 maja 2013. W tym samym roku muzycy tego najdłużej działającego składu zespołu: Ryszard Olesiński, Bogdan Kowalewski i Paweł Markowski, zgodnie z wolą Jackowskiego podjęli decyzję o reaktywacji zespołu, ale wobec odmowy Kory, z wybraną przez niego nową wokalistką Karoliną Leszko-Tyszyńską, uczestniczką programu „Szansa na sukces”, pod nazwą Złoty Maanam. Kora sprzeciwiła się działalności grupy z użyciem nazwy Maanam. Ostatecznie z planowanego składu towarzyszącego Leszko-Tyszyńskiej pozostał jedynie Olesiński, który z nowymi muzykami, w tym z ostatnim basistą Maanamu – Wawrzynowiczem, w listopadzie 2014 założył zespół Karolina i Amanci, z którym wydał jeden singiel Złoty Maanam oprócz utworów dawnego Maanamu na koncertach miał także swoje własne utwory takie jak: „Gdy nadciąga burza” czy „Miasto miłości”, w którym wykorzystano głos Marka Jackowskiego.






Akademia Fonograficzna uhonorowała Marka Jackowskiego i Korę Złotymi Fryderykami za całokształt twórczości. Jackowskiego nagrodzono podczas gali 24 kwietnia 2014, a Korę dwa lata później, 20 kwietnia 2016.











W maju 2016 odbyła się kinowa premiera filmu dokumentalnego opowiadającego historię zespołu Maanam być pięknie.













W dniu 28 lipca 2018 roku, zmarła Olga Jackowska, znana jako Kora. Na zawsze pozostanie ona w naszych sercach, jako najlepsza wokalistka Maanamu. Nikt jej nie zastąpi. :')










Pod koniec 2018 roku wokalistka Złotego Maanamu Karolina Leszko-Tyszyńska rozpoczęła swoją solową karierę przy współudziale zespołu Czarne Gitary, wydając z początkiem 2019 roku singiel z dwoma utworami. Na początku 2019, w związku z porozumieniem Kamila Sipowicza z muzykami Złotego Maanamu, powołano do życia nowy projekt pod nazwą exMaanam. Nową wokalistką została Karolina Gibki, która jest również aktorką. Po kilku miesiącach Gibki zrezygnowała ze współpracy z zespołem, a jej miejsce zajęła Aga Bieńkowska.































"Krakowski spleen"













"Cykady na Cykladach"














"Ta noc do innych jest niepodobna"













"Boskie Buenos"














"Kocham cię kochanie moje"















"Szare miraże"













"Lucciola"












"Lipstick on the glass"














"Bez Ciebie umieram.."





























Ale dziś długi rozdział :0

Aż sama jestem pod wrażeniem XD




Mam nadzieję, że spodobała się wam historia Maanamu :3

Ten rozdział robiłam dosyć długo.









Także napiszcie mi tu:



Jaka jest wasza ulubiona piosenka Maanamu?





Ja juz znikam

Bajjj <3

Kc

Continue Reading

You'll Also Like

48.3K 205 12
One shoty 18+ . W większości kobieta z kobietą, mogą się pojawić też inne, ale bądźmy szczerzy... ✨Women✨ Bo "próżno w winie albo we śnie szukasz uci...
1.3K 83 18
Historia zaczyna się po sezonie 12 . Dzień rozpoczyna się całkiem normalnie ale w mieście Ninjago powstaje "odchłani " z której wydostają się potwory...
4.1K 275 145
trochę przekleństw może być są też shipy : sanegiyuu genmui obamitsu tankana Zennezu
30.8K 2.5K 127
Czarek odkąd został Adoptowany przez Anne i Wiktora bardzo się zmienił. Tutaj będę pisać różne opowieści z ich życia prywatnego. (nie inspiruje się z...