:P: Nie-egoistyczna postać

16 3 0
                                    

Disney, wbrew pozorom, jest świetny w kreowaniu postaci i ukrywaniu smaczków. Można się od niego wiele nauczyć. Między innymi: jak stworzyć nie-egoistyczną postać albo przynajmniej postać troszczącą się o innych. Oto parę zasad, które należy stosować przy pisaniu owej postaci:

1. Unikajcie sformułowań "ja", "moje", "chciałem", "musiałem" (przykłady: "Chciałem dobrze!"; "To moja decyzja"; "Nie zależy mi na niej"). W dialogu starajcie się, o ile to możliwe i nie będzie dziwnie brzmiało, skupić na innej postaci, nie mówiącej (przykłady: "Miało wyjść inaczej"; "Jeśli chcesz, idź"; "Ona jest szczęśliwsza z kimś innym"). Takie sformułowania nie rzucają się w oczy, a jednak podświadomie zmieniają cały obraz postaci. Zabieg ten wykorzystał Disney w postaci Kristoffera z Krainy Lodu. W jednej ze scen w oryginalnej wersji mówi o Annie: "Ona jest zaręczona z kimś innym!" (gdzie mógłby powiedzieć "Nie mogę się z nią żenić!", "Nie chcę się z nią żenić!"). Taki dialog zmienia MNÓSTWO, nawet, jeśli tego nie widać.

2. Starajcie się pokazać zachowaniem tej postaci, jak traktuje innych. Nie tylko opisujcie ją "był przyjazny i troszczył się o innych", również to pokażcie! Niech postać oddaje swoje racje żywnościowe, dzieli się z biednymi, wspiera przyjaciół, porzuca obecne zajęcie, by wesprzeć przyjaciela. I to nie z własnych pobudek, ot tak, po prostu. Nawet zwierzęta się tu liczą. A swoje problemy niech odkłada na bok, jakby nie istniały. Jest to bardzo ważny sposób (o ile nie piszecie postaci manipulatora, jak Shu-Chi...).

3. STEREOTYPY SĄ OKROPNE!! Nigdy nie korzystajcie ze stereotypów. Będę Wam to pisać za każdym razem, gdy będę pisać o kreowaniu postaci. Żadnych stereotypów. Korzystajcie z tego, co istnieje w Internecie: historie ludzi, którzy faktycznie żyli. Ukryte cechy w bajkach (Kristoff, David z Lilo & Stitch). Nie-egoistyczna postać to nie tylko postać oddająca życie za innych. To również postać, która jest dla innych, gdy tego potrzebują. Więc skończcie z tymi duperelami o zabijaniu się w imię przyjaźni. Przybiegnięcie 10 km, bo druga osoba jest smutna, też jest OK.

4. Postać troszcząca się o innych nie musi być miła. Może to być kawał skurczybyka albo zimny drań, ale gdy przychodzi co do czego, i tak będzie dla innych. Z takimi postaciami trzeba jednak dużo kombinować, więc o ile nie macie w tym wprawy, nie zajmujcie się tym.

Pamiętajcie o tych zasadach, pisząc opowiadanie z empatyczną postacią. To naprawdę może dużo zmienić i znacznie ulepszyć Wasze opowiadanie.

~~~~

Masz wątpliwości? Nie wiesz, jak napisać historię? Gubisz się z ołówkiem w ręce? Napisz! Pomoc postara się nadejść jak najprędzej!

~~~~

W następnym rozdziale: :R: Różnice między umięśnieniem dla wyglądu a umięśnieniem dla użytku

Protipy: rysowanie i pisanieWhere stories live. Discover now