SOM ROBOT - Kapitola 1.

6 1 1
                                    

/...REBOOT.../, štartovacia sekvencia zahájená.

Stav všetkých systémov a senzorov - preverený.

Celková kapacita batérie - sto percent.

Odhadovaná doba fungovania - dvadsať hodín.

Poskytovateľ služby - Syslogic AURORA.

Typ a číslo modelu - WS-m0107sNR.

Názov pre ľudské pokolenie - Antony.

"Vítame vás do nového dňa. Dnes je 23.4.2118. Počasie máme príjemne hrejivé, takže sa nemusíte báť poriadne zaťažiť vaše napájacie články a efektívne tak slúžiť naším stvoriteľom."

Hlas umelej inteligencie (AI) podáva rovnaké motivačné správy každé ráno pre všetkých práve štartujúcich androidov a robotov. Po krátkej motivácii tak môžu všetky stroje prebrať smenu po svojich nočných kolegoch.

Automatický robot Antony má za úlohu skenovať dopravné komunikácie a hlásiť ich prejazdnosť centrálnemu systému, aby bola doprava v prípade nejakého problému efektívne odklonená. Jeho úlohou je hlavne pokryť miesta na úsekoch, kde nie sú senzory, ktoré by mohli hlásiť podrobný stav.

Pochopiteľne v dnešnom svete plnom umelej inteligencie by sa mohlo zdať, že systém je dokonalý a tak Antonyho práca nie je potrebná. Opak je však pravdou. Systém, nech už je akýkoľvek, nikdy nie je bez chyby a tak práve automatickí roboti tohto typu tvoria systému zálohu.

Napríklad, ak by došlo k výpadku prúdu, okamžite sa majú nahodiť záložné systémy, aby hlavný systém monitorovania dopravy, ako aj všetky ostatné dôležité systémy neostali bez energie. Lenže čo v prípade ak sa stane nejaká nepredvídateľná udalosť, ako je prírodná katastrofa a záloha nebude mať dosť energie riadiť všetko centrálne? Presne preto je na všetko dvojitá, niekedy aj trojitá záloha.

Z toho plynie, že model Antony má prevažne iba rutinnú prácu, pri ktorej čaká na moment svojho nasadenia. Ak by takáto situácia nastala je automaticky schopný prebrať komunikáciu medzi jednotlivými strojmi aj naprieč modelovou radou a to v okruhu až tridsiatich kilometrov. Takže informácie o stave dopravy by sa nachádzali len medzi modelmi Antony v tomto dosahu a tí následne vedia zdieľať skompletizované informácie zo všetkými automatickými dopravnými prostriedkami v ich okruhoch. Vznikla by tak obrovská pavučina informácií, ktorá je schopná behom pár milisekúnd nahradiť centrálny systém.

Je úžasné vidieť, ako človek premýšľal nad dokonalosťou tak moc, že sa mu podarilo stvoriť programy a algoritmy, ktoré sú na tak vysokej úrovni, že s nadsázkou môžeme hovoriť o dokonalosti. Tento poprepletaný systém jednotlivých AI zo všetkých oblastí je tak bezchybný, že za svoju existenciu doteraz nepotreboval byť ani raz zastúpený zálohou. Dokonca sa mu podarilo vymaniť aj z pravidelnej potreby odstávky kvôli údržbe.

Iba stvoritelia, programátori by mal tú moc systém zničiť. Dokonca neexistovala ani najmenšia medzera v zabezpečení. Pri momentálnej situácii, kedy sa stvoritelia žiaľ vytratili neexistuje žiadna hrozba, ktorá by systém kompletného AI vypala. Teda okrem geologických samozrejme. Pokiaľ by bola zničená planéta alebo jej hviezda, tak by sa AI zrútilo ľahšie ako domček z karát.

Na to sú však ďalšie systémy analýzy, ktoré by vedeli včas takúto hrozbu detekovať.

Antony sa vydáva na svoj pravidelný okruh kontroly. Od samotných dokov začne ihneď vysielať dáta centrálnej jednotke. Je to zároveň najjednoduchšia kontrola všetkých stavov. Pretože ak by sa signál prerušil a neprišlo by obnovenie do zhruba tridsiatich sekúnd, tak až v takomto prípade by sa prepol na lokálne frekvencie, aby sa spojil s ostatnými robotmi svojho modelového typu. Je to neskutočne rutinná práca a pokiaľ by ju mal vykonávať človek, tak by sa asi zbláznil. Z dôvodu extrémnej nudy by prichádzalo k častým omylom alebo možno aj k úplnemu zanedbaniu povinností. Našťastie na tieto takzvané opičie práce sú automatický roboti ako stvorený.

You've reached the end of published parts.

⏰ Last updated: May 11 ⏰

Add this story to your Library to get notified about new parts!

NEROBOTWhere stories live. Discover now