Tranzystor - budowa i działanie.

12 0 3
                                    

Warto zacząć, że tranzystor to półprzewodnik - kieruje on wielkością prądu jaki przez niego przepływa. 

Tak, jak pokazuje obraz na samej górze, wygląda tranzystor bipolarny - oznacza to, że (kolokwialnie mówiąc) zmienia mały prąd, na duży prąd: 

E - emiter, B- baza, K- kolektor

Złącze E-B czyli między emiterem, a bazą, jest spolaryzowane, czyli uporządkowane w kierunku przewodzenia tego prądu. Wtedy złącze B-K czyli pomiędzy bazą i kolektorem stworzy stan zaporowy. Stan zaporowy wychodzi nam wtedy, gdy część półprzewodnika jest typen n (negative) a część p (positive). To oznacza, że dany półprzewodnik typu n jest złożony z nośników większościowych elektronów z dodatkiem ujemnym - analogicznie, druga część półprzewodnika będzie typem p, gdzie nośniki większościowe elektronów mają dodatni ładunek. Gdy elektrony przemieszczą się do obszaru typu p, natomiast dziury do obszaru typu n (stając się wówczas nośnikami mniejszościowymi) dochodzi do rekombinacji z nośnikami większościowymi, które nie przeszły na drugą stronę złącza. Rekombinacja polega na „połączeniu" elektronu z dziurą, a więc powoduje „unieruchomienie" tych dwóch swobodnych nośników.

Napięcie B-E powoduje "wstrzykiwanie", czyli przepływ nośników większościowych emitera przez to złącze do bazy (elektrony  w tranzystorach npn lub dziury w tranzystorach pnp)

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Napięcie B-E powoduje "wstrzykiwanie", czyli przepływ nośników większościowych emitera przez to złącze do bazy (elektrony  w tranzystorach npn lub dziury w tranzystorach pnp). Nośników przechodzących w przeciwną stronę, od bazy do emitera jest niewiele, ze względu na słabe domieszkowanie bazy. 

Tranzystor polowy:

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Tranzystor polowy:

Jego główną częścią/składnikiem, jest kryształ odpowiednio domieszkowanego półprzewodnika z dwiema elektrodami, gdzie źródło (S od angielskiego source) odpowiada jako emiter, a dren (D od angielskiego drain) jest odpowiednikiem kolektora.  Pomiędzy nimi tworzy się miejsce/kanał w którym płynie dostarczony prąd, a po środku kanału znajduje się bramka (G, od angielskiego gate) który odpowiada jako baza. 

Przyłożone do bramki napięcie wywołuje w krysztale dodatkowe pole elektryczne, które wpływa na rozkład nośników prądu w kanale

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Przyłożone do bramki napięcie wywołuje w krysztale dodatkowe pole elektryczne, które wpływa na rozkład nośników prądu w kanale. Skutkiem tego jest zmiana efektywnego przekroju kanału, co objawia się jako zmiana oporu dren-źródło.


Tranzystor wykorzystywany jest np. w komputerach. Żeby wyświetlić wynik działania matematycznego, tranzystor musi odebrać odpowiedni sygnał zaprogramowany wcześniej.
Dlatego po napisaniu 1+1, tranzystor wraz z innymi częściami komputera będzie wyświetlał sygnał dodatni - 2. Nie wyświetli odpowiedzi 1 lub 3 gdyż te zostały zaprogramowane tak, by dawały sygnał negatywny, co spowoduje że tranzystor nie będzie miał czego przesłać dalej. 

Bardziej szczegółowo opisane zostało to w filmiku zamieszczonym dodatkowo.


You've reached the end of published parts.

⏰ Last updated: Nov 12, 2023 ⏰

Add this story to your Library to get notified about new parts!

Referat na fizykeWhere stories live. Discover now