2. Erotyczne niespodzianki: seksualność

74 0 0
                                    

W scenach erotycznych nie skupiaj się tylko na heteroseksualności. Odkrywaj różne formy seksualności, takie jak homoseksualność czy biseksualność. Jeśli oczywiście masz na to ochotę. Pamiętaj, że to twoja powieść i to tobie ma się ona podobać w pierwszej kolejności. Jeśli więc dopuszczasz inne formy seksualności – umieść je w książce. Nie musisz ich doświadczyć, aby prawidłowo opisywać. Pamiętaj, że to wszystko jest fikcją literacką, nie bój się więc, że ktoś utożsami cię z twoim bohaterem albo zarzuci ci kłamstwo na zasadzie: „hej, ja jestem gejem i tak nie robię". W porządku, ale może akurat twoja postać – gej – właśnie akurat tak robi? Nachodzą cię wątpliwości? Na rynku jest wiele powieści o miłości między dwiema kobietami czy dwoma mężczyznami, skorzystaj z twórczości innych autorów i wykreuj własny świat ucząc się od nich. Masz problemy z pisaniem scen o rzeczach, których nie doświadczyłeś? Wyobraźnia to naprawdę potężne narzędzie, dlatego wszędzie widzisz hasła: „wyobraź to sobie". To nie takie znowu trudne, uwierz mi.

Eksploruj i opisuj różnorodne aspekty i rodzaje aktywności seksualnej zgodne (!) z historią postaci. Pamiętaj o zachowaniu naturalności i autentyczności. Pozwoli to czytelnikowi odkryć i zrozumieć różne preferencje seksualne w bezpiecznym, fikcyjnym środowisku. I co najważniejsze – do niczego czytelnika nie nakłaniaj. Składaj zdania tak, aby wszystko dotyczyło twoich bohaterów, bez nadmiernego eksponowania danych preferencji i szykanowania przy tym odmiennych orientacji.

Prostym sposobem na stworzenie postaci interesujących i zaskakujących jest właśnie zabawa z różnorodnymi preferencjami - ale i fetyszami. Twórz takich bohaterów, którzy mają unikalne i indywidualne zainteresowania w sferze seksu, jak również specyficzne fetysze. Już jedna taka postać wpleciona odpowiednio w fabułę urozmaici odbiór powieści. Wszystko dla ludzi – skup się na tym, aby nie przesadzić i zachować „dobry ton". Jeśli oczywiście piszesz wulgarny, mocny erotyk, to zgubienie momentami takiego „dobrego tonu" jest jak najbardziej właściwe. Twórz przy tym sceny, które wykraczają poza schematyczne koncepcje miłości fizycznej, opisując coś więcej, niż tylko tradycyjny stosunek pomiędzy mężczyzną a kobietą. Pamiętajmy, że monotonia jest nudna. Nie musisz ograniczać się do konwencjonalnych i wzorcowych opisów, ale możesz sięgnąć po bardziej zróżnicowane praktyki.

Przykładem jest opisanie sceny seksu oralnego, której realistyczne przedstawienie pozwoli skupić się zarówno na fizycznym doznaniu, jak i również emocjonalnym aspekcie intymności i bliskości. W ten sposób, pisząc bardziej „eksploracyjnie", pokażesz, że seksualność jest złożona i nie opiera się tylko na prostej penetracji. Masz do dyspozycji cały wachlarz seksualnych upodobań, od masturbacji począwszy, na gadżetach erotycznych skończywszy. Bądź świadom różnych preferencji czytelników i staraj się nie przekraczać ich granic komfortu, a jeśli to robisz, uprzedzaj. Nie zgub głównego wątku i przesłania powieści, nie dodawaj scen tylko w celu wywołania szoku czy sensacji. Seks ma służyć rozwinięciu postaci i ukazaniu ich relacji i ewolucji. Jak w prawdziwym życiu. Dopasowuj sceny do bohaterów. Jeśli masz mężczyznę, który ma ochotę wybrać się na dziwki, opisz to w sposób realistyczny. Nie może on nagle wstać od stołu, przy którym siedzi przykładowo z żoną i powiedzieć: „ mam potrzebę, idę na dziwki". To byłoby zaskakujące, ale i nierzeczywiste. No, chyba że postać ma jakieś problemy umysłowe. Jak widzisz - wiele aspektów musisz brać pod uwagę, aby całość miała przysłowiowe „ręce i nogi".

Tworzenie scen seksualnych, które wykraczają poza schematyczne koncepcje miłości fizycznej, pozwala na eksplorację szerszego spektrum aktywności seksualnych. To z kolei umożliwia przedstawienie różnych aspektów intymności i pożądania w bardziej dogłębny sposób. To tylko brzmi tak skomplikowanie. Słowem – zachowaj różnorodność, aby utrzymać ciekawość czytelnika na wysokim poziomie przez całą powieść. Przy tym wszystkim bądź jednak wrażliwy na różnice kulturowe i społeczne, aby uniknąć uprzedzeń i stereotypów. Różne grupy osób i społeczności mogą mieć różne spojrzenia i normy dotyczące seksualności. Pamiętaj o nich, jeśli umieszczasz takie postaci w książce. Nie mierz wszystkich jedną miarą i nie sprowadzaj do takich samych preferencji – nikt tego nie lubi, a ty masz zachęcać do czytania, a nie od niego odwodzić.

Postaw się na miejscu swoich bohaterów i zadawajpytania, odkrywaj, co naprawdę ich podnieca, jakie mają pragnienia seksualne,granice i fantazje. Każdy jakieś ma, nawet ty. Uwzględnij to w swojej powieści,co przełoży się na jakość opisywanych przez ciebie scen miłosnych. Pamiętaj, tonie jest tylko zwykłe „wsadź – wyjmij". Seks to dużo, dużo więcej, ale o tymchyba nie trzeba wspominać. Dzięki zagłębianiu się w potrzeby swoich bohaterów,stworzysz autentyczne i interesujące sceny seksualne, które będą spójne zpsychologią i rozwojem postaci. Współczesny czytelnik, niezależnie od wieku,oczekuje od literatury realistycznych i naturalnych przedstawień seksualności,które są odpowiednio dostosowane do danego gatunku literackiego. Erotyka dajebardzo wiele możliwości kreowania postaci.


Kreatywne techniki pisania scen miłosnychOù les histoires vivent. Découvrez maintenant