#12

14.5K 1.1K 711

1. Telefonda birisiyle konuşurken telefon dışında her şeyle ilgilenen insanlar.

İğreniyorum şöyle insanlardan. Bildiğin terbiyesizliğin daniskası. Arıyor mesela, kısa bir selamlaşmadan sonra bu kendini bir şey sanan kardeş hattın öteki ucunda arkadaşıyla muhabbet etmeye başlıyor. Beni niye aradın o zaman, 'bakın ben diyaloga giriyorum insana karışma yeteneğim var' diye göstermek mi istiyorsunuz? Hadi diyelim arkadaşınla konuşacaksın görüşürüz de kapat telefonu, ben neden konuşmada boku yiyen üçüncü kişi oluyorum? Bu yaşınıza gelmişsiniz hâlâ telefonda konuşma adabını kavrayamadınız mı? Direk kapatıyorum telefonu suratına, bir daha ararsa da açmıyorum. Aileniz terbiye verirken siz sokaklarda bonzai mi çekiyordunuz?

2. Öğrencinin saygısızı.

Tamam gıcık öğretmeni anlarım ama suçu günahı olmayan, ders işlemeye çalışan öğretmene sövmek nedir? Bu ikiyüzlü öğrencilerin Allah belasını versin diyemiyorum beddua tutar sağlam insan kalmaz diye korkuyorum. Özellikle bizim okul, kaynıyor bu geri zekalı insanlarla. Kızın öğretmene yavşaklanırken ağzı burnu kayıyor kekeliyor, öğretmenin arkasından bok yiyesice diyor. Ondan sonra Atilla sen bize ön yargılı davrandın, bize böyle diyemezsin geri zekalı.s

Ya bir defa milli eğitim, işlenecek müfredatı aylar öncesinden hazırlayıp okullara dağıtmış. Öğretmen bu müfredata uyarak okulun son gününe kadar ders işlemek ZORUNDA. Onlar da emir kulu insanlar, boşu boşuna küfür saydırıyorsunuz. Ondan sonra "Bin nidin 49'da kildim.s" Terbiyesizsin çünkü. Ülke olarak öğretimde bir numarayız ama konu eğitim olunca error.

3. Kendini öğrenciden üstün tutan öğretim görevlisi.

Üstteki madde ve bu madde bir okulda en çok nefret edilesi şeylerden sadece iki tanesi. Okulda kendini öğrenciden üstün gören, öğrenciyi ezen öğretmen şu hayattaki basit bir canlıdır sadece. Bizden biraz daha fazla eğitim gördün diye bize hükmetme hakkına sahip olmuyorsun, biz sadece sana saygı duyuyoruz bulunduğun konum umurumda değil.

Geçen gün dersten çıktım, müdire koridorda gördü beni nereye gidiyorsun falan diye sordu sakince cevap verdim ben buna. Bu kadında o kadar yaşlı ki kulakları duymuyor, başladı "Bana neden cevap vermiyorsun, sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ben müdireyim." vıdı vıdı. Baya bir mevkisini anlattı bana azarladı beni, ağzımı açıp tek kelime etmedim. Bu olaydan sonra da hangimiz saygısız ve düşük ortaya çıktı zaten. Sevgili müdiremiz; bu yazdıklarımı okumuyorsunuz biliyorum ama, keşke okuyup müdire olacağınıza biraz terbiye alıp insan olsaydınız. İyi günler.

4. Anlamı olmayan şarkı sözleri.

Kafiye uydurmak adına yazılan saçma sapan şarkı sözleri, şarkı dinlensin diye yabancılara özenilip aşırı derecede eklenen gereksiz melodiler, kulak tırmalayan detone sesler... Türk müzik piyasası bildiğiniz yaratıcılığın dibini sıyırıyor. Ne kasıyorsunuz kendinizi, kafiye olunca daha çok mu dinleniyor? Hayır... Mesela Teoman; adam hiç kasmıyor kafiye için nasıl gelirse öyle söylüyor. Şarkı sözü yazın ama hani şarkıda bir anlam olsun, bir bakıyorum sözlere her dizede ayrı bir olay anlatılmış, ne anladım ben o şarkıdan o zaman?

Yıllardır beni düşündüren bir şarkı sözü var;

Aya benzer yüreğim,
Doğal olarak takipteyim...

Anlayan varsa anlatsın bana bu şarkı sözünü.

Birde Serdar Ortaç'ı anlayamıyorum, yani bir şarkısını anlamak için 53 defa dinlemişliğim var ama olmadı işte. Anlamadım, anlayamadım. Ne demek istiyor, dinleyiciye ne mesaj vermek istiyor çözemedim. Sadece kliplerden karılı kızlı bir olaylar döndüğünü anladım gerisi yok zaten. Ayrıca burun kıvırdığınız Yıldız Tilbe bile yollarda apaçi gibi son ses açarak dinlediğiniz gündem şarkıcılarından kat kat daha iyi söylüyor ve canlı sesi harika. Stüdyoda defalarca oynanarak değiştirilmiş 'tamamen doğal' şarkıcılar gibi canlı söylemekten korkmuyor. (Yazar dinlediği şarkıcıyı övüyor.)

Çok Güzel Hakaretler BunlarBu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!