》Przebiegła postać

123 4 3
                                    

11 sposobów, by stworzyć przebiegłą, mądrą i twórczą postać:

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

11 sposobów, by stworzyć przebiegłą, mądrą i twórczą postać:

1. Ma ukryta cecha
To może dotyczyć czegokolwiek, sposobu ubierania, osobowości, a nawet faktycznej zmiany kształtu. Opis może dotyczyć tego jak wygląda lub jak się zachowuję. Pozwoli im to rozwinąć specjalny talent i pewność siebie.

2. Ma własna psychologię
Zmuszenie innej postaci do spełnienia nieświadomie jego woli, nie jest oczywiste. W Przygodach Tomka Sawyera, Tom zmusza inne dzieciaki do wykonywania za niego obowiązków, ale twoja postać nie musi być aż tak bezwzględna. Rozważ postać, która szepcze innym sugestie. Nie z powodu niepokoju o tę postać czy zainspirowania jej do działania, lecz w sposób jako oszust dąży do swoich celów. Ewentualnie odkrywając prawdę o ich motywach, co jest zwodnicze dla niczego nieświadomej ofiary.

3. Jest dobrym strategiem.
Kto powiedział, że siła mądrej postać musi objawiać się jedynie w spontanicznej pomysłowości?
Wielkie umysły są rozważne i myśli z wyprzedzeniem, może nie umieć wysławiać się najinteligentniej, ale ma swoich przeciwników na widelcu, ponieważ ma plan na każdą okoliczność.

4. Jest nie godny/a zaufania.
Postać nie musi być uczciwością czy niezawodna. Może być typem postaci, która "nie kłamie, ale mija się z prawdą". Pracuj nad tajemniczością i ukrytą naturą postaci. Spraw, że twoja postać będzie odrobinę niegodna zaufania, to pozwoli mu zmylić inne postacie.

5. Jest pomysłowy/a.
Najmądrzejsi ludzie dokładnie wiedzą jak użyć to co mają w zasięgu ręki na swoją przewagę. Otaczaj postać przedmiotami lub otoczeniem, z których może zrobić pożytek. Kiedy piszesz nie wymieniaj wazonu tylko po to by zapełnić czymś pustą przestrzeń. Postać powinna rozważać rozbicie go, by użyć potem ostrych krawędzi do próby ucieczki albo by wywołać konkretną reakcję u innej postaci. Daj postaci możliwość do wyjścia z ciasnych pomieszczeń. Używaj nawet złych lub neutralnych sytuacji na potrzeby swojej postaci.

6. Doskonale umie czytać ludzkie emocje.
Jest to przydatne na wielu sposobów. Kiedy twoja postać dobrze rozumie innych, będzie wiedzieć jak dana postać się zachowa. Twoja postać może być dobra w odczytywaniu ludzkich zachowań, wiec przygotuj dla niej/niego i pokaż innym, że jest wszechwiedzący lub proroczy. Tak czy inaczej, daje to wiedzę jak grać z innymi postaciami w celu uzyskania korzyści.

7. Ma powiązania z innymi grupami/organizacjami/ludźmi.
Wielowymiarowa postać ma odmienną reputacje w obrębie innej grupy. Może posiadać sekretną wiedzę od pewnych osób, przez co może wpływać tona relację między nimi.

8. Jest przebiegły/a.
Podróż z punkt A do B będąc niezauważonym to wspaniała umiejętność. Znalezienie alibi na wypadek gdyby ktoś przyłapał w niefortunnej sytuacji również jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli przewiduje niepowodzenie swojej misji. Bycie przebiegłym nie odnosi się tylko do fizycznego aspektu, jeśli pracuje w biurze może mieć przebiegłe myśli, plany lub dobrze grać w kontaktach między ludzkich.

9. Potrafi zachwiać pewność siebie innych.
Najniebezpieczniejsze walki dzieją się w umysłach, przebiegła postać o tym wie. To oznacza pokazanie, że oszust nie ma problemu z wymyśleniem rozwiązania (lub kilku). Kiedy postać jest pewna siebie, próbuje wywołać u niej obawy. Oszust zyskuje przewagę, kiedy zadanie jest lub wygląda na proste tylko dla niego i wie, że jest trudne dla jego przeciwnika. Mądra postać powie coś co spowoduje zniechęcenie lub zwiedzie innych, kiedy wie, że jego przeciwnik go słyszy.

10. Używa problem jako rozwiązanie.
Poprzewraca wszystkim w głowie.
Kiedy Shrlock Holmes znalazł się sam na sam nad wodospadem z Moriartym, użył problemu jako rozwiązania, rzucił się z klifu pociągając za sobą przeciwnika.

W baśni braci Grim, dziewczynka nie umiała szyć, ale trzy prządki pomogły jej zdobyć księcia i oddały swoją pracę jako jej własną. Kiedy dziewczyna zaprosiła je na wesele wyjaśniły księciu, że ich okropne deformacje ciała wynikały z przędzenia lnu, dlatego książę zakazał swojej żonie tej pracy. Problem rozwiązany.

11. Jest dowcipny, sarkastyczny, szybki i umie zripostować.
Zapisuj kawały które słyszysz lub mówisz na co dzień i daj je swojej postaci. Postaraj się wymyślać najbardziej ciętą ripostę, kiedy piszesz, a na pewno będziesz zaskoczony, jak twoja postać mądrze mówi.

Pamiętaj, nie jesteś zobligowany pisać, jak geniusz. Nie wszyscy geniusze są mądrzy, i nie wszyscy mądrzy ludzie to geniusze.

Źrodło: AnEnglishFictionary.wordpress.com
(How to write cunning, clever and crafty character)

Jak pisać?Where stories live. Discover now