*Psst* Notice anything different? 👀 Find out more about Wattpad's new look!

Learn More

İşgaller, Vatan ve Hürriyetten oluşmuş Millet için zıttı. Haksızca başlayan Himaye, bizi susturamazdı; azdırırdı Vatan Sevgimizi. Her güçten, kadın-erkek demeden karşı çıktık İtilaflara; Cemiyetler, Kongreler, ordular bile kurduk Vatanımız için. Bu sevgiyle hareket ettik. Devlet falan dinlemeden "özgürlüğümüzü" aradık. Hükümet'in umrunda değilken biz sahip çıktık Vatanımıza, parçalamak istediler.

İşte o zaman Büyük Lider geldi; özgürlük temsilcisi gözleri kanıtladı "bağımsızlık" sevdasını. Milletle bütün bütüne Padişahın yapması gereken görevlerini kefillendi. Oysa henüz Askerdi, kim onu duyardı, Padişah yerine ona mı güvenirlerdi? Zekası dillere destan Ata'm, Vatanı kurtarmak için canını verecek kadar sevdalı gönlü Millet Sevgisi ile birleşti. Anlamıştı artık Milli Kuvveti. Bu haksızlığı silecek tek çare Kurtuluş Savaşıydı...

Bütün aşklardan üstün "Vatan Sevgisi" düşman emellerini yıktı bir balyoz darbesi kadar kudretli. Elimize gelen her nesne düşmanların elindeki silahlarımızın yerini tuttu. Elimize geçen her şeyin görevi tekti; aklımız 'silah' diye bellemişti onları. Savaştık, vuruştuk... Anadolu'ya ilerleme emelleri içerisinde ki İtilafları derin bir izle beraber Ülke'mizden attık.

Bu zamana kadar Batının gelişmelerine uzaktan hayran Ülke'miz, canlı canlı Dünyada ki en büyük Vatan Sevgisini kanıtladı. Bu Millet gücü nün eşi benzeri yoktur. Bir kedi kadar masum görünsekte içimizde ki aslanı derin bir yarayla öğrenmişlerdi.

Atatürk bu sevgiyi Yeni Devlet'te kullanacaktı. Umrunda değildi Saltanat. Hükümet bile şaşkındı; ellerindeki ordudan güçlü Vatan Sevgimize kördüler.
Böyle Devlet yönetemezdi gizli aslanları, bir yönetime ihtiyacı vardı Milletin.
Sadece Tek Tarih...
29 EKİM 1923...
Kendini lider sanan Devletlere verilen en anlamlı ders ve Dünyada ki en mükemmel adamın "Cumhuriyeti" ilan edip Tam Bağımsızlığımızı sağlamasıdır.
Halkın yönetildiği değil, halkın yönettiği bir Devlet.

Teşekkürler MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

-------------------------
Bugün Cumhuriyet'in 91. Yılı.

Hepimizin Büyük Bayramı kutlu olsun!

Run To Death .:. JileyBu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!