~8~

1.3K 112 0
                         

Velká síň byla vyzdobena jako každým rokem a i po šesté ta krása Harryho nepřestávala udivovat. Jen tentokrát měl divný pocit,že příští rok se sem už nepodívá. Ron a Hermiona ho mlčky následovali a ani se nesnažili zapříst hovor. Posadil se k nebelvírskému stolu a s hraným úsměvem odpovídal na otázky svých spolužáků. Nenápadně svůj pohled stočil k profesorskému stolu a střetl se se Snapem,který ho upřeně pozoroval. Nervózně pokl a věnoval se raději jídlu. Okamžik,kdy mohl jít do ložnice bral jako vysvobození.
                               ******
"Pane řediteli, zapomněl jste mi říct v jak příšerném stavu Potter je. Teď už rozumím vašim obavám."
"Chtěl jsem,aby sis utvořil obrázek sám. A teď by mě zajímal tvůj názor."
"Pochybuji,že bych vám řekl něco co ještě nevíte. Ten kluk vypadá jako by celé prázdniny nespal a nejedl. Být jeho přítelem,tak bych mu na ty falešné úsměvy ani náhodou neskočil. Potter vypadá,že je na naprostém dně."
"Přesně tak Severusi. Problém je,že netuším co s tím."
Severus,ač to nedával najevo,měl o Harryho čím dál větší strach.
                          ******
Dny plynuly dál a Harryho špatného stavu si všímalo čím dál více lidí. V hodinách byl často nepozorný,praktické části téměř vždy zkazil a celé dny trávil zavřený v knihovně nebo v umývárně u Uršuly. Tak jako před lety tam s Ronem a Hermionou tajně vařili Mnoholičný lektvar,tak i on nyní stával denně nad kotlíkem. Zásoby lektvarů mu docházely a bylo mu jasné,že na ošetřovnu jít nemůže. Rozhodl se,že zkusí připravit i Povzbuzující lektvar, aby jeho indispozice nebyla ve vyučování tak znát. Teď,díky učebnici lektvarů,která patřila nějakému Princi dvojí krve,si byl přece jen jistější než se svými dřívějšími znalostmi.
                         ******
Snape se blížil ke sborovně a snažil se zachovat klid. Tyhle zbytečné porady profesorského sboru ze srdce nenáviděl. Vždy se usadil a neposlouchal až do Brumbálovy věty
"Pokud už nikdo nemá nic k projednání,tak porada končí."
Posadil se na své obvyklé místo v rohu a nasadil soustřeďenou masku. Tiše vyčkával až tahle šaškárna skončí,když ho zaujmula slova Minervy McGonnagalové.
"Pane řediteli,ráda bych probrala prospěch Harryho Pottera."
"Ale Minervo,na souzení prospěchu je přeci jen trochu brzy,nemyslíte?"
Brumbál se nenechával vyvést z míry,ale Severus na něm viděl,že je znepokojen.
"To jistě ano,ovšem tohle nelze přehlížet až do pololetí. S některými kolegy jsem se již bavila a téměř ve všech předmětech pan Potter propadá."
"Minerva má pravdu. V Kouzelných formulích nezvládá ani učivo třetího ročníku."
Profesor Kratiknot se svým pisklavým hlasem zapojil do debaty.
"A to není vše. Jmenovala jsem pana Pottera kapitánem nebelvírského famfrpálového družstva a on mi odznak vrátil s tím,že s famfrpálem končí."
Severus měl náhlé nutkání se do rozhovoru zapojit a aspoň v něčem Harryho pochválit. Přišlo mu nefér,že po všem co již zažil se o něm mluví jako o naprosto neschopném studentovi.
"To je opravdu zvláštní. Pět let jsem poslouchal jak jsem vůči Potterovi zaujatý. Teď ve vašich předmětech propadá a v lektvarech exeluje. Ještě jsem mu i přes značnou nechuť nemohl udělit jinou známku než Výbornou."
Většina profesorů se na Snapea dívala jako na blázna a na Brumbálově tváři se zračilo pochopení a vděk.
"Minervo,chápu vaše obavy,ale nesdílím je. Všichni víme,co Harry umí a neumí. A taky víme čím si prochází. Setkání s Voldemortem tváří v tvář je šokem pro dospělého kouzelníka natož pro dítě. Pokud bude propadat i v pololetí,osobně se do toho vložím. Porada končí."
Učitelé jeden po druhém odcházeli z místnosti. Snape se také zvedl k odchodu,ale Brumbál ho zastavil.
"Severusi,posaď se ještě na chvíli."
Doufal,že se zrovna tomuhle vyhne,ale jeho přání nebylo vyslyšeno. S povzdechem se posadil a zadíval se do Brumbálovy tváře.
"Chtěl bych ti za Harryho poděkovat. Pochybuji,že by kterýkoliv z kolegů,že se jednalo o zastání. Já jsem ovšem rád,že jsi to řekl. A jak si vede v Obraně?"
"Abych pravdu řekl,sám nevím pane řediteli. Po tom do jakých šlamastyk se už dostal by pro něj mělo být dané učivo jako opakování,ale jeho práce jsou průměrné až mizerné. V hodině je naprosto bez zájmu. Na příští hodinu jsem si připravil praktické cvičení. Takové o kterém vím,že ho Potter zvládá bez problému. Chci si ho vyzkoušet."
"Podobně bych Harryho výkon hodnotil i já. Na našich sezeních poslouchá,ale chybí tomu ta jiskra. Ten zájem. Jsem rád,že na něj dohlížíš. Občas mám pocit,že toho chlapce máš i rád."
Severus zbledl,ale odpověděl bezbarvým hlasem.
"Vy sám jste mi kladl na srdce,že na něj nemám pohlížet jako na syna Jamese Pottera a to dělám. Dívám se na něj jako na Harryho Pottera. A ten se potřebuje postavit na nohy,aby mohl vyhrát válku."
Otočil se k odchodu tak prudce až jeho plášť zavířil.

Dopis (Snarry)Zde žijí příběhy. Začni objevovat