Krótkie cięcie #24 [egzamin FCE]

610 81 65

Któż z nas nie słyszał jeszcze wypowiadanej na kilka sposobów nazwy egzaminu FCE? Czym ów egzamin tak właściwie jest? Jakich zadań się spodziewać, jak przebiega cały proces, jak się uczyć?

Artykuł będzie oparty w dużej mierze na moich doświadczeniach z tym testem, więc mogą się pojawiać różne historyjki z życia, jednak napiszę o wszystkim, co wydaje mi się ważne, a zasady zastosowane podczas egzaminu, który ja zdawałem (właściwie, mam nadzieję, że zdam) powinny być takie same jak wszędzie indziej. Informacje brałem również z oficjalnych stron z egzaminem związanych (https://www.britishcouncil.pl, https://fce.pl/, https://www.cambridgeenglish.org) oraz krótkiego filmiku Arleny (https://www.youtube.com/watch?v=v0a4nzvw-zg). Linki znajdziecie w komentarzach obok!

Co to jest za egzamin?

Co kryje się pod tajemniczym skrótem FCE? First Certyfikate in English czy też B2 First to jeden z egzaminów Cambridge. Jest najpopularniejszy i często zdawany jako pierwszy. Egzamin ten pokazuje poziom języka świadczący o tym, że znamy go wystarczająco dobrze, aby pracować i uczyć się w środowisku anglojęzycznym.

Poziom B2 to poziom średniozaawansowany. Świadczy o swobodnym posługiwaniu się angielskim w codziennych sytuacjach, skutecznej komunikacji oraz bogactwie środków językowych (znajomość czasów, inwersji, strony biernej itp.).

Dlaczego egzaminy Cambridge, a nie inne? Co daje taki egzamin?

Przede wszystkim są tymi najpopularniejszymi. Rozpoznawalne przez większość ludzi egzaminy Cambridge dają wiele możliwości oraz są honorowane przez wiele uczelni czy pracodawców.

Często powiedzenie: „zdaję FCE" mówi ludziom więcej niż słowa: „zdaję TOEFL-a". Są one również łatwo dostępne, a w Internecie można znaleźć o nich naprawdę wiele informacji.

Trudno określić, od jakiego progu egzamin jest zdany. Jego cztery części składają się na wynik końcowy w różnym stopniu. Reading & Use of English – 40%, Speaking, Listening, Writing – 20%.

Ponadto egzamin można zdać na różne stopnie: stopnie C (od 160 do 172 punktów) i B (173-179) to poziom B2, a stopień A (180-190) to już C1, jednak wciąż zdany egzamin to FCE i daje nam uprawnienia wymienione niżej. Za to uzyskanie punktów ze skali 140-159 zaświadcza o poziome B1. Kandydaci, którzy uzyskali wynik między 122 a 139 punktami, nie otrzymują certyfikatu. Owe punkty są punktami na skali ocen poszczególnych poziomów, nie są punktowym wynikiem egzaminu.

FCE uprawnia do nauki angielskiego w przedszkolach oraz klasach 1-3 (pod warunkiem, że osoba ma uprawnienia do pracy z dziećmi). Daje to również potwierdzenie potencjalnemu pracodawcy, że angielski kandydata jest na wysokim poziomie, a sam zatrudniający nie musi się martwić, że jego zdolności to tylko przysłowiowy pic na wodę. Część uczelni po zdanym FCE zwalnia z lektoratu z języka obcego. Daje on także możliwość studiów za granicą i wymian studenckich. Honoruje go Urząd Służby Cywilnej, jeśli ubiegamy się tam o pracę, czy MEN, gdy chcemy zostać pilotem wycieczki. Zawsze, jeżeli jako uczeń chcecie udzielać korepetycji, taki egzamin może potwierdzić, że sobie z tym poradzicie. Z FCE można również szukać pracy w szkołach językowych.

Kolejną przewagą egzaminów Cambridge, która sprawia, że są one tak popularne, jest ich niewygasalność. Na przykład egzamin TOEFL traci swoją aktualność po dwóch latach od zdania. Egzamin FCE jest ważny aż do śmierci.

Jednak należy pamiętać, że mimo iż egzamin nie traci ważności, to nasze umiejętności językowe, jeśli zostaną zaniedbane, mogą zaniknąć.

FCE a matura z angielskiego

Tak jak mówi Arlena w swoim filmiku – poziomy te jest trudno porównać. Maturę rozszerzoną określa się gdzieś na poziomie właśnie B2, jednak egzaminy różnią się typami zadań. Teksty na maturze bywają trudne, ale pytania wydają mi się prostsze niż te na FCE. Również zupełnie inaczej dzieli się czas, a rodzaj stresu jest nieco inny, choćby z tego względu, że koszty egzaminu FCE to ponad 600 złotych, za to od matury zależą studia.

Nożyce tną [lato 2019]Where stories live. Discover now