E Spor Nedir NASIL OYNANIR E-Sport OYUNLARI Türkiye

9 0 0

Bir tür elektronik spor olarak adlandırılmakta. Dünyanın bir çok farklı yerinden internet üzerinden oyun çoklu oyunculu versiyonda oynanabilen ve belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük turnuvalar ile dünyanın farklı yerlerinden insanların toplanarak oyun oynadıkları bir tür spor dalı olarak açıklanabilir.

 Dünyanın bir çok farklı yerinden internet üzerinden oyun çoklu oyunculu versiyonda oynanabilen ve belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük turnuvalar ile dünyanın farklı yerlerinden insanların toplanarak oyun oynadıkları bir tür spor dalı o...

Oops! Bu görüntü içerik kurallarımıza uymuyor. Yayımlamaya devam etmek için görüntüyü kaldırmayı ya da başka bir görüntü yüklemeyi deneyin.

Espor ortaya çıkışı 70 ve 80 li yıllardaki atari oyun salonlarının hızlıca yayınlaşması, özellikle genç çocukların bilgisayar oyunu oynayarak adeta rekabet etmesi ve sosyalleşmesi e-Spor'un başlangıcını oluşturmakta.

Türkiye'de E-SPOR OYUNLARI NASIL OYNANIR?

Türkiye içinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından e-sporcu lisansı turnuvalara katılıp oynamak isteyen oyunculara verilmekte. Sanal Bilgisayar oyunları oynayarak geçimini sağlayan kişiler, aldıkları bu lisans ile Dünya çapında profesyonel oyuncu olarak değerlendiriliyor.

Türkiye'de ESpor turnuvası olan oyunlar hangileri?

Türkiyede sadece League of Legends oyunu için e-spor turnuvası yapılıyor. Milli ve yerli oyun olarak Türk piyasasına sürülen ve kısa zamanda gösterdiği başarıyla aksiyon oyunu severlerin ilgisini çeken Zula içinde yakın zamanda e-sport turnuvası şüphesiz düzenlenecektir.

E SporBu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!