Kogutek

21 12 0

~~Vita Maiorum~~   

Dzień lub tam kilka dni przed Jarym Świętem, miał miejsce ciekawy zwyczaj

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Dzień lub tam kilka dni przed Jarym Świętem, miał miejsce ciekawy zwyczaj. A mianowicie nazywał się on Kogutek. Garstka chłopaków (nazywana kurcarzami) ciągnęła wózek z kogutem (Żywy, wypchany lub z drewna. Jak kto woli. Rożnie wybierali. Najczęściej ptak był żywy). Tradycyjnie wózek musiał być czerwony. Aby kogut głośno piał, karmiono go ziarnem namoczonym w spirytusie. Chłopcy chodzili po wsi śpiewając i wszczynając wielki hałas. Wyposażeni byli w wiadra z wodą i polewali nimi dziewczęta.

 Wyposażeni byli w wiadra z wodą i polewali nimi dziewczęta

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Obchody miały charakter zalotów. Kiedy któryś chłopiec z kurcarzy spodobał się córce z gospodarstwa, otrzymywał jajka z jej rąk. Oznaczało to iż, dziewczynie spodobał się zalotnik. Jeśli bardzo wpadł jej w oko otrzymywał pisankę.  Panna oblana wodą miała zapewnioną pomyślność i dobry ślub w przyszłości. Ale dlaczego chodzono z kogutem, a nie z innym ptakiem? Kogut w wielu kulturach, a szczególności w obyczajach słowiańskich, symbolizował męskość, witalność i płodność. Przewożąc go przez wieś na wózku wprowadzało się do wsi wiosnę.

Kryjąc się w Łanie ZbóżPrzeczytaj tę opowieść za DARMO!