Bölüm 10

22 9 0
                     

Mustafa: Ne kadar hızlı gidersek bizim için o kadar iyi olur arkadaşlar.

Emre: Tm tm hızlıca gideriz keşke arabayla gelseydik buralara diyeceğim de burada araba çok problem olurdu bizim için park yeri de çok az...

Jackson: Sizin arabanız mı vardı yaa?

Mustafa: Evet var ama otoparka çektik arabayı burada park sorunu olduğu için gerek duymadık hem tarihi yapıtları gezerken daha fazla bilgi edinmemiz için yürümek daha avantajlı...

Jackson: Ahh evet haklısınız o zaman hızlıca gidelim başka yapacak bir şeyimiz yok çünkü...

Emre: Aynen öyle zaten gideceğimiz iki yer de aslında alışveriş yeri Türk havluları ve Türk işlemeleri olan kıyafetler giysiler var aslında oradan hemen tramvaya binip Dolmabahçe Sarayına geçeceğiz başka bir şey yok artık bu taraf bitti sayılır...

Gavin: Bitti mi yaa bir günde çok fazla yer gezmedik mi daha da gezersek bizim bir günde en fazla gezdiğimiz yer olacak.

Mustafa: Emre'yle gezerseniz böyle ama fazla yorulmazsınız eğlenceli bilgilendirici bir şekilde gezdiriyor.

Jackson: Cidden haklısın yaa ben daha hiç yorulmadım hatta daha fazla gezelim diyecektim.

Gavin: Aynen bende...

Emre: Yalnız şöyle bir durum var biz daha yemek yemedik biliyorsunuz dimi Dolmabahçeye geçince orada güzel bir yemek yiyelim ki diğer yerleri aç karna gezmeyelim.

Mustafa, Jackson, Gavin: Aahhh aynen haklısın çok iyi olur hem zaman kaybı da olmaz bizim için...

Emre: Hadi o zaman şurayı geçtikten sonra kapalı çarşıya gelmiş bulunuyoruz. Oradan da diğer mısır çarşısında geçeriz.

Hep beraber Kapalı Çarşıya varmaktadırlar. Tabi bu sırada her yerin tarihçesini öğrendikleri için Emre hemen onlara telefonundan kapalı çarşı tarihçesini okur ve içeri girerek bir kaç hediyelik eşya alarak oradan mısır çarşısına geçerler.

Emre: Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Kapalı Çarşı, üzeri dam ve kubbelerle örtülü dükkanların çevrelendiği tarihi bir alışveriş meydanıdır.

Tarihteki adı "Çarşu-yı Kebir" olan büyük alanın çekirdeğini iki bedesten oluşturur. 1460 yıllarında inşa edilen ilk bedestene Cevahir ismi verilmiştir ve bu bedestenin geliri Ayasofya'ya verilmek üzere Fatih Sultan Mehmed'e bırakılmıştır.

Padişah daha sonra buraya çeşitli dükkanlar ve alışveriş tezgahları geliştirerek ticari hayatın merkezi durumuna getirmiştir.Kapalı Çarşı'nın Mimari Özellikleri 1461 yılında temeli atılan Kapalı Çarşı, estetik tasarımı sayesinde adeta dev ölçülü bir labirenti andırır. 60'a yakın sokağı ve 3600'ü aşkın dükkanı bulunan tarihi alışveriş alanı, toplamda 30.700 metrekarelik alanı kapsar. İstanbul'un hem turizm hem de ticari anlamda çekim noktası olarak ifade edilebilir.

Mustafa: Vayy çok iyiymiş yaa hadi o zaman içerisine hemen girelim vaktimiz kısıtlı....

Jackson: Offf içerisi efsane biz buradan arkadaşlarımıza birden fazla hediye alabiliriz.

Gavin: Aynen istersen sen kendin al bende kendim alayım sonra arkadaşlarımıza veririz. Jackson

Emre: Mustafa gel bizde bizim profesyonel makineyle bol bol resim çekelim internete koyarız veya anı olur bizim için ne dersin?

Mustafa: Tabi ki de ama sen daha iyi çekiyorsun sen çekersen olur neden olmasın. :))

Emre: Tm tm ben çekerim sorun değil...

Gezgin ve Meraklı Hikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin