Bölüm 9

24 9 0
                         

Merhaba arkadaşlar ben Mustafa bundan sonra Emre'yle beraber bir karar aldık bu kitap ikimizin kitabı ise arada bende bir şeyler yazmak istedim onun için sadece bölüm yazan bölümler bana ait olacak diğer bölümler ise Emre'ye aittir. Bilginiz olsun. Umarım bende güzel yazarım.

Mustafa: Heyy biz geldik...

Gavin: Ne çabuk geldiniz. Ne oldu ne dediler?

Mustafa: Bir şey olmadı ya iki konuştuk o kadar.

Jackson: Bu yanınızdaki beyefendi kim?

Emre: O buranın tur rehber imiş bizi gezdirmek için görevlendirdiler.

Jackson: Çok harika bir haber bu o zaman.

Emre: Evet siz biz yokken nereleri gezdiniz peki?

Gavin: Biraz yorulduğumuz için oturduk sizi bekledik biraz da resim çekildik o kadar yani ama dinlenmek çok iyi geldi ya

Mustafa: Çok iyi o zaman hadi gelin yine eskisi gibi hep beraber gezelim.

Hep beraber yine eskisi gibi müzeyi gezmeye başlarlar. Ayrı zamanda tur rehberi onlara müzeyi tanıtmaktadır.

Tur rehberi: Merhaba arkadaşlar öncelikle görmüş olduğunuz Topkapı Sarayı İstanbul Saray burnun'da bulunan Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihi ve 400 yıl boyunca devletin idari merkez binası olarak kullanılan ve Osmanlı Padişahlarının yaşamış olduğu bir saraydır. Bir zamanlar içerisinde 4.000'e yakın insan yaşadığı söylenmektedir.

Bu görmüş olduğunuz saray ise Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478'de yaptırılmıştır. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m2'lik bir alan da yer alan sarayın bugünkü alanı ise 80.000 m2'dir. Tabi günler geçtikçe yeni sarayların yapılması ile Topkapı Sarayı yavaş yavaş boşalmaya başlamıştır. Ama bu tabi sarayın önemini kaybettiği anlamına gelmemektedir. Topkapı Sarayı hiç bir zaman önemini kaybetmemiştir. Tabi zaman zaman onarım ve bakım işlemleri görmüştür. Bunun yanında diğer yapılan saraylar nelerdir diye soracak olursanız eminim ki soracaksınız çünkü hepiniz merakla beni dinliyorsunuz. Hemen söyleyeyim Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı'dır.

Topkapı Sarayı ilk olarak Abdülmecit zamanında bir müze gibi ziyarete açılması düşünülse bile bu başarısız olmuştur ama zamanla ampir üslupta camekanlı vitrinler ve bunun yanında bir çok Osmanlı mimarisi üzerinde barındıran eserler Sarayın içerisine konmuştur. Zaman zaman pazar ve salı günleri halkın ziyaretine açılması düşünülse bile bu gerçekleşememiştir.

Daha sonra ise Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır ve o gün bugündür müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Peki müze içerisinde hangi bölümleri görmekteyiz?

1. Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı)

2. I.Avlu (Alay Meydanı)

3. Babüsselam

4. Saray'ı Hümayun ve İç Saray olmak üzere 4 bölüm bulunmaktadır.

İsterseniz gelin hep beraber müzeyi gezelim.

Hep beraber müzenin bölümleri gezerek bol bol resimler ile ölümsüzleştirerek müzeyi gezmeyi bitirmek dedirler.

Mustafa: Çok teşekkür ederiz bizi gezdiğiniz için arkadaşlarımın adına da teşekkür ederim.

Tur rehberi: Rica ederim görevimiz beyefendi iyi gezmeler dilerim. Size söyle İstanbul gezi rehberi haritası veriyorum ondan yardım alarak gezebilirsiniz.

Gezgin ve Meraklı Hikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin