Krowa i Bydło w Tradycji Ludowej

22 10 3

~~Vita Maiorum~~ 

 Bydło hodowano przede wszystkim ze względu na mleko oraz dla mięsa

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

 Bydło hodowano przede wszystkim ze względu na mleko oraz dla mięsa. Z bydlęcych skór wytwarzano także różne przedmioty codziennego użytku. Krowy były też przez to częstym przedmiotem ataku czarownic. Kiedy zwierzę dawało zepsute mleko, to zwykło się mówić, że zostało ,,przeklęte''. Zwierzęta i produkty dzięki nim otrzymywane stanowiły podstawę egzystencji ludzi od zarania dziejów. Dlatego też wśród Słowian można wyróżnić bóstwo opiekuńcze, którego funkcją było między innymi trzymanie pieczy nad stadem. Takie zadanie przypadło właśnie Welesowi, czy też jak na to nie patrząc Krasatinie. Ale może najpierw trochę o krowie.

Z krowami było związane bardzo dużo przesądów

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Z krowami było związane bardzo dużo przesądów. Część z nich dotyczyła tego, jak należy postępować ze świeżo ocieloną mućką, a część tego co należy robić, aby krowa nie dawała zepsutego mleka. Dawniej gospodynie wierzyły, że nie należy sprzedawać jedzenia uzyskanego z mleka (lub też samego mleka) po zachodzie słońca. Takie postępowanie mogło sprawić, że mućka straci je na zawsze. Wiedza ludzi na temat chorób u zwierząt była znikoma, dlatego wszelakie nieszczęścia tłumaczono jako czary. Pospolity lud uciekał się do różnych sposobów, aby odnaleźć winowajcę, który rzucił urok na krowę.

Jednym z nich był pewien zabieg magiczny, za pomocą którego można było stwierdzić, czy czar rzuciła kobieta, czy mężczyzna

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Jednym z nich był pewien zabieg magiczny, za pomocą którego można było stwierdzić, czy czar rzuciła kobieta, czy mężczyzna. Wystarczyło do tego mieć węgiel, chleb i wodę oraz miskę. Przebieg tego rytuału wyglądał następująco: rzuca się cały węgiel i chleb do wody w misce lub szklance. Jeżeli utonie chleb, to znaczy że za urokiem stoi kobieta, jeżeli węgiel to czar pochodzi od nieupilnowanego przez żonę chłopa. W niektórych okolicach Wielkopolski wierzono, że można ukarać taką ciotę za odebranie krowiego mleka wbijając w kierzynkę (naczynie z drzewa do robienia masła)  trzy drewniane kołki  z leszczyny, odchodząc od kierzynki tyłem i licząc kroki od dziesięciu do jeden.

Kryjąc się w Łanie ZbóżPrzeczytaj tę opowieść za DARMO!