Pies w Tradycji Ludowej

48 12 0

~~Vita Maiorum~~ 

Z praktycznego punktu widzenia psy ceni się za inteligencję oraz wyjątkową wierność

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Z praktycznego punktu widzenia psy ceni się za inteligencję oraz wyjątkową wierność. Od momentu udomowienia spełniały wiele ważnych ról w życiu człowieka. Wykorzystywano ich zdolności do ochrony gospodarstw domowych oraz zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami, do  polowań, ale również w celach rozrywkowych  czy towarzyskich.  Wpływ na umiejscowienie psa w kulturze magicznej ma jego pierwotna aktywność.  Jako drapieżnik prowadził nocny tryb życia, a pokarm zdobywał poprzez przelewanie krwi czyli po prostu zabijanie. Z tych właśnie powodów psy zwykło się uważać za nieczyste. Niekiedy uważano nawet, że to właśnie pod postaciami psów zjawiają się  demony.

 Niekiedy uważano nawet, że to właśnie pod postaciami psów zjawiają się  demony

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Związki psa z zaświatami można odnaleźć w bardzo wielu kulturach i mitologiach. Zwierzę to częstokroć było strażnikiem zaświatów, jak chociażby grecki Cerber. Indyjski bóg krainy piekieł, Jama, strażnikiem swoich włości ustanowił właśnie psa. Podobną rolę pełnił pies także w mitologii germańskiej, nie bojąc się nawet obszczekać najwyższego z nordyckich bogów . W wierzeniach Egipcjan odnaleźć można psiogłowe bóstwa, Ptaha i Thota, strzegące miejsc świętych, Anubis zaś jest bóstwem świata podziemnego o głowie szakala. U ludów północnoazjatyckich pies był wcieleniem demona śmierci.

W związku z bliską przynależnością do sfery zaświatowej do dziś można spotkać słowiańskie wierzenia, według których psy mają możliwość widzenia zjaw, złych duchów i wyczuwania śmierci, dzięki czemu mogą ostrzec swych właścicieli przed niebezpiecze...

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

W związku z bliską przynależnością do sfery zaświatowej do dziś można spotkać słowiańskie wierzenia, według których psy mają możliwość widzenia zjaw, złych duchów i wyczuwania śmierci, dzięki czemu mogą ostrzec swych właścicieli przed niebezpieczeństwem. Być może wiąże się to z niezwykle czułym psim węchem, przez co są one w stanie reagować na ludzki pot, wydzielany w sytuacjach zwiększonego stresu, napięcia lub podenerwowania. Jak już zostało wyżej wspomniane, wierzy się, że psy wyczuwają nadchodzące nieszczęścia. I tak według wierzeń z obszaru Polski jeśli nocą da się słyszeć urywane naszczekiwanie, oznacza to nadchodzącą śmierć. Podobnie jest w przypadku przeciągłego wycia zwierzęcia, a także gdy pies wyje i szczeka jednocześnie próbując zbliżyć się do okna. Gdy pysk ma schylony ku ziemi, zbliża się wielkie nieszczęście, natomiast gdy uniesiony, można spodziewać się pożaru. 

Poprzez obserwowanie psiej aktywności można dowiedzieć się o zmianach pogodowych – jedzenie trawy, tarzanie się i uporczywe, długie drapanie oznaczają nadchodzący deszcz, natomiast szczekanie z łbem uniesionym do góry i podwiniętym ogonem, a także...

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Poprzez obserwowanie psiej aktywności można dowiedzieć się o zmianach pogodowych – jedzenie trawy, tarzanie się i uporczywe, długie drapanie oznaczają nadchodzący deszcz, natomiast szczekanie z łbem uniesionym do góry i podwiniętym ogonem, a także chowanie się pod stołem i w kącie izby oznajmiają zbliżanie się burzy. W przypadku myśliwych pomyślną wróżbą na polowanie jest sytuacja, gdy pies załatwia potrzebę fizjologiczną tyłem do swojego pana. Należy uważać na sytuacje, kiedy zwierzę przechodzi pomiędzy dwoma bliskimi sobie osobami, na przykład małżeństwem, czy przyjaciółmi, gdyż jest to oznaką zagrożenia dla relacji. Psy wykorzystywane są również we wróżbach związanych z zamążpójściem. W wigilię Bożego Narodzenia lub Nowego Roku dziewczęta podają psu kilka porcji jedzenia i ta, której porcja pierwsza została zjedzona, może spodziewać się wyjścia za mąż. Po samej wieczerzy natomiast należy wyjść przed dom i nasłuchiwać z której strony dobiega psie wycie, gdyż stamtąd właśnie zjawi się przyszły małżonek.

 Po samej wieczerzy natomiast należy wyjść przed dom i nasłuchiwać z której strony dobiega psie wycie, gdyż stamtąd właśnie zjawi się przyszły małżonek

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Magiczne właściwości psów wykorzystywane są w przypadku różnych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i pochodzenia magicznego. Chociaż obowiązuje, podobnie jak w przypadku kotów, kategoryczny zakaz zabijania bez potrzeby, to psie sadło stosuje się jako lek na bóle uszu, zaleca się również okładanie chorych części ciała skwarkami wytopionymi z psiego tłuszczu. Wiemy, obrzydliwe.  Wylizanie rany przez psa ma powodować szybsze jej wygojenie się. W polskim folklorze popularnością cieszył się zabieg mający na celu uchronienie dziecka przed urokiem, który mógł spaść na nie po każdej pochwale.  Aby tego uniknąć, należało na koniec dodać „na psa urok". W podobny sposób można było chronić latorośl przed chorobą. Konieczne było wygłoszenie formułki „Na psa urok, niech idzie na góry, na lasy, na dęby, na wszystko, tylko nie na dzieci".


Kryjąc się w Łanie ZbóżPrzeczytaj tę opowieść za DARMO!