Najlepšie ako viem

1 0 0


Aký je to oslobodzujúci pocit odpustiť. V tomto mesiaci júl si môžem ako slobodný človek povedať, že som vyhral ten ťažký boj medzi mnou a druhými ľuďmi. Ten hnev, ktorý rástol celý čas v nás trval veľmi dlho. V podstate celý náš život. Keď už si to dotiahol až sem, nebudeš mať problém urobiť ďalšiu zásadnú vec, ktorá stojí za slobodnou dušou. Už si prešiel veľký kus cesty. Dovolil si sebe aj druhým, aby ste sa navzájom pochopili a našli si cestu k sebe. Už rozumieš tomu, že vzájomný rešpekt a pokora vedie k úspešnému jednaniu. Vieš s ľahkosťou povedať ,,no a čo", keď sa cítiš zúfalo a keď si myslíš, že nedokážeš niečo vyriešiť. Možno sa ti bude zdať, že dusíš v sebe zlé pocity a nevieš ako ich máš vypustiť. Alebo skôr cítiš vo vnútri seba, že síce hovoríš druhým naokolo čo si myslíš, ale trápi ťa to, že voči nim prechovávaš hnev. Jedno je mávnuť nad hlúpymi ľuďmi rukou a druhá vec je odpustiť.

Práve odpustením sa zbavíme všetkého, čo nás ťaží. To je tá sloboda. Predstav si poslednú situáciu, kedy si s človekom prišiel do konfliktu a ty si nad ním mávol rukou a nič mu nepovedal. Ako sa cítiš teraz, keď si to takto premietaš v spomienkach? Pomenuj to. Daj tomu konkrétny názov. Čo to s tebou robí? Pravdepodobne máš nepríjemný pocit z tej osoby, ale dobrý pocit z toho, že si sa s ním nepustil do ostrého konfliktu. Odpustiť druhému vie byť skutočne náročné. Ale zoberme si to trocha inak. Čo konkrétne chceš odpúšťať? Aký pocit chceš mať? Budeš odpúšťať ten skutok, ktorý ti ublížil? Alebo budeš odpúšťať jemu ako osobe? Dá sa ten skutok ospravedlniť? Aký vzťah máš k tomuto človeku? Pre svoj vnútorný mier sa zamysli tým, či dotyčná bytosť nekonala pod vplyvom silných emócií. Možno mala zlý deň a ty si si to takto odniesol. Každý robí chyby. Treba si zapamätať, že každý človek v každej situácii koná najlepšie ako vie. Niekto počas ťažkých chvíľ koná v prospech seba a hľadí len na seba, iný zasa uprednostňuje druhých. Každá reakcia je v poriadku. Každý sme iný. Preto odpúšťajme iba človeku, nie samotný skutok.

Mesiac júl je mesiacom pre ľudí, ktorí pracujú s ľuďmi náročný. Nikomu sa nič nechce robiť, ani sa namáhať. V lete sa cítime byť trocha zaseknutí. Keď sa vraciame naspäť do svojho zabehnutého života po dlhom odpočinku, mávame ťažkosti naladiť sa na pôvodnú vlnu. A znova je tu stres a hnev, ktorý opantá celou našou osobnosťou. Nájdu sa aj takí ľudia, ktorí sú produktívnejší, ak ich tlačí čas alebo sa cítia akokoľvek pod tlakom. Takýto spôsob práce škodí každému. Nepomôžeme si tým, že budeme neustále vystavovaní kriku nadriadeného. Aj keď my nervózni a kričať po iných. Budeme v konečnom dôsledku trpieť my sami a kolegovia sa nám budú vyhýbať. Poškodíme si našu dobrú povesť. Koho baví pozerať sa na kôpku nešťastia v práci, doma a v spoločnosti celkovo? Ako by si ty reagoval na takú osobu?

Môžeš odpustiť tomu, kto ti ublížil. Ak si ale myslíš, že je to taký hrozný čin, že budeš mať s tým aj naďalej problém, môžeš obmedziť s ním kontakty. Je to tvoja voľba. Ak si myslíš, že ti to pomôže, urob to tak. Je sebazničujúce ignorovať tú osobu, nezdraviť ju, nepozerať sa na ňu celú dobu. Možno aj celý život. Odpusti a nechaj tak, nechaj žiť, nemusíš potom nič. Časom by si možno zabudol, avšak nejaký spúšťač by ti to neustále pripomínal a trpel by si.

Keď som písala o akomsi zaseknutí počas tohto leta, je to symbol nebezpečnej situácie, ktorú keď zanedbáme alebo prehliadneme, dostaneme sa znova na nulu. Nedovoľ si stagnovať ani nepomysli na to, že by sa ti také niečo mohlo stať. Teraz budeš citlivý, pretože sa môže vyskytnúť pocit nového strachu, ktorý ti bude brániť pohnúť sa ďalej. Bude sa to týkať hlavne po tom, ako sa rozhodneš vrátiť z dovolenky domov a do práce. Môžeš pociťovať aj nedostatok istých materiálnych statkov. Neprepadni pocitu nedostatku. Musíš si v hlave vyrovnať svoje priority a pripomenúť si, čím všetkým si za posledné štyri mesiace prechádzal. Pripomínaj si každý jeden nepríjemný pocit a zaviaž sám seba, že si nedovolíš tam spadnúť. Predstav si seba ako sa vidíš ešte vyššie ako si. Teš sa z toho, čo si doposiaľ vybudoval a čo všetko ešte môžeš mať.

Posaď sa alebo si ľahni na pokojné miesto, kde sa cítiš najpríjemnejšie. Predstav si, ako celým tvojim telom prechádza rubínovo červená farba. Táto farba očisťuje tvoje telo od toho, aby si sa stal obeťou dnešnej doby, ktorá nás núti zhromažďovať materiálne statky. Predstavuj si seba samého ako slobodného a zaisteného človeka, ktorý túži byť bohatý v akomkoľvek zmysle, ale s tým rozdielom, že sa nenáhli za pominuteľným. Predstavuj si seba ako magnet, ktorý priťahuje to, čo potrebuje.

Indigový rok: Sny jazernej korytnačkyRead this story for FREE!