Titanlar

52 5 0

Titanların çağına altın çağ denir hadi başlayalım:

1-Kronos:Zamanın titanıdır zamanı yavaslatma gücü vardır.İlk öncelikle hemen söyliyim uranüsü deviren titandır buna sonra gelicez.Kronos 12 kardesin en küçüğudur.Babasını orak adi verilen silahla öldürmüşdür.Kronos babasını yok ederken babası ona şoyle bir lanet savurmustur:Bana bu yaptıklarınin aynısıni sana çocuklarinda yapacak buraya sonra gelicez esi kız kardesi Rhea dir evet şimdi sira okeanosda başlayalım

2-Okeanos: Kısaca okyanuslarin titanı Ilk ve en büyük titandır karısi tethys dir.

3-Tethys:Yeralti sularının titanıdır okeanosun eşidir bir sürü çocukları olmustur

4-Hyperion:Güneşin ve ışın titanıdır Doğunun titanı olarakda bilinir en iyi savaşçilardan biridir tanrılarla savaştan sonra tartarusa atılmıştır.Thei ile evlidir.

5-Thei:Hyperionun karısıdır görüntülerin ve değerli taşların titanıdır hikayelere göre titanların aydınlıktan sorumlu olanıdır.

6-Koios:Aklın titanıdır zeka titanı olan phoebe ile evlenmislerdir en ünlü çocukları apollon ile artemisin annesi olan letodur.

7-Phoebe:Koiosun karısıdır. zeka,karanlık ve gizemin titanıdır.Çok güçlü bir kahindir geleceği görebilir delfi kahini ona aittir bu yeteneğini doğum gününde torunu apollona devretmiştir.

8-Rhea:Kronosun karısıdır 6 çocukları vardır bunlar;zeus, poseidon, hades, hestia, demeter ve heradır.Doğurganlık.bereket ve dağlık bölgeler titanıdır.Kronos Uranüsün bahsettiğim laneti yüzünden çocuklarını yemiştir ama rhea buna katlanamayip zeusu saklamıştır bir sonraki bölümde konuşucaz bu konuyu.

9-Mnemosyne:Hafıza ve hatıra titanıdır zeusla bir ilişkiye girip 9 çocugu olmustur bunlar ilham perileridir

10-Themis:Adalet ve düzen titanıdır zeusun ikinci karısidır zeus ondan bosanıp herayla evlenmiştir.Coğu zaman Gözleri bağlı elinde teraziyle resmedilmiştir.

11-Kriyus:Hakkında pek bilgi yoktur ne titanı oldugu bilinmemektedir.Savaş titanı olduğu düşünülmektedir.Kronostan güclü sanılan tek titandır.

12-Lapetos:Okeanos ile Tethysnin kızlarından biri olan klymene ile evlenmiş ve bunun sonucunda bir sürü çocuk titan meydana gelmiştir bunların en ünlüsü gök kubbeyi taşıyan atlasdır.Ölümlulük titanıdır.

Not:Bunlar 1. Kusak titanlar 2. Ve 3. Kuşak titanları yazmıycam yoksa cok uzar sonraki bölumde görüsmek üzere.

Yunan Mitolojisi Tanrı Tanrıça Ve TitanlariHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin