Další ukázka

183 18 5
                         

Rozhodla jsem se zveřejnit pro vás další ukázku z mé nové e-knížky 4 kroky jak napsat knihu :) Snad vás ukázka zaujme a navnadí a především doufám, že vám celá kniha bude k užitku a přinese vám potěšení :) 

______________________________________________

Samozřejmě dalším bodem a základem všeho je mít příběh

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Samozřejmě dalším bodem a základem všeho je mít příběh. Jsou dva způsoby tvorby – buď ho máte vymyšlený celý a můžete si udělat osnovu, nebo zhruba víte, o čem budete psát a necháte příběh, aby vám sám rostl pod rukama. Ani jeden z uvedených postupů není špatně.

Já používám ten první. Osnova vám pomůže v orientaci příběhu. Čím je příběh větší a obsáhlejší, tím více budete osnovu potřebovat. Zpočátku se vám to tak jevit možná nebude, ale jakmile se ponoříte do psaní, příběh začne růst. Ožije. Budete si muset pamatovat milion různých věcí. Neustále se vracet a kontrolovat, zda všechno sedí a navazuje. Díky osnově to bude snazší. Budete moci postupovat bod po bodu.

Jak taková osnova vypadá?

Pro mě je osnovou rozpis kapitol. Samozřejmě si můžete vytvořit pravou osnovu s rozpisem příběhu a jednotlivých scén. Opět můžete použít Pracovní sešit, kde máte kapitoly již nadepsané. Já si rozepisuji kapitoly tak, jak jdou po sobě. Uvádím do nich hlavní záchytné body a scény, které posouvají děj. 

KAPITOLA 3

Komplikace je vývoj

Ve středu knihy se odehrává největší příběh. Postavy se vyvíjejí, zažívají ta největší dobrodružství, navzájem se znají. Střed knihy je její nejdelší část, která bývá nejnebezpečnější, protože může začít nudit. Vyvarujte se tomu tím, že se budete držet hesla: stručně, jasně, výstižně. Nic neokecávejte, pište jen o tom, co je pro příběh skutečně nutné. Zároveň ale dejte dostatek prostoru postavám, aby se mohly vyvinout. Také si dejte pozor na všechny zápletky, které mají pomalu směřovat k vyvrcholení.

Určitě každý autor se potýká při psaní s problémy. Nejčastějším oříškem bývá právě prostředek knihy, tedy Komplikace, jelikož zde se odehrává veškerý hlavní děj, dochází zde ke konfliktům a k vývoji postav a děj se má posouvat vpřed. Nad touto částí strávíte nejvíce času, a mnohdy zkrátka dojdou nápady. Právě tohle je chvíle, kde častokrát potřebuji pauzu a na nějaký čas se odreagovat, vyčistit si hlavu. Většinou to pomůže, ale každý má jiný postup. 


Co si takhle dát další úkol?

Zkusíme si popsat elfí les. Vaším úkolem je vyzkoušet si dvě varianty...

____________________________

Zajímá vás, jaké jsou to varianty? :) 

https://michaelaburdova.wixsite.com/spisovatelka/4-kroky-jak-napsat-knihu

4 kroky jak napsat knihuZde žijí příběhy. Začni objevovat