49 - Yarge (VIII)

61 33 2


Saray Odaları'nda ailecek yenen akşam yemeğinin ardından, Hunruh'lar sarayın en yüksek bölgesine inşa edilmiş olan Kâinat Salonu'nda buluşmuşlardı. Geniş salonun tam ortasını elli kişinin aynı anda oturabileceği kadar büyük, daire şeklinde tek parça siyah terminal bir masa işgal ediyordu. Bu masa sıradan bir toplantı masasından öte, oldukça önemli bir amaç doğrultusunda kullanılıyordu. Hükümdarlık sınırlarında eşi ve benzeri olmayan bir teknolojiye sahip olan masanın tekrar üretilmesi yasaktı ve türünün tek örneğiydi. Şimdilik işlevini belli etmeyen sıradan bir nesne gibi görünse de, sahip olduğu özellikler birazdan ortaya çıkacaktı.

Başta Zukhaan ve eşi Lerisse, sonra öz kardeşler Yneron ve Mersa ve sarayın üst düzey yetkilerine sahip senatörler ile birlikte toplamda on dört kişi, masanın etrafında oturuyorlar ve hazır şekilde bekliyorlardı. Sarayın en yaşlısı ve birçok ünvanı ile Yüce Ak Öğretici, hükümdarın sağ kolu ve Hükümdarlık Akademisi'nin baş yöneticisi Demyr, toplantıya her zamanki gibi elinde taşıdığı siyah asa ile Zukhaan'ın hemen arkasında ayakta bekleyerek katılıyordu.

Zukhaan, kendisine en yakın oturan senatöre dönerek:

"Sellimbre, haritayı başlat." diyerek emir verdi.

Bunun üzerine Senatör Sellimbre:

"Emredersiniz hükümdarım." diyerek iki elinin avuç içlerini masanın üzerine koydu.

Hemen ardından masanın yüzeyinde ışıktan bir kontrol paneli belirdi. Bu panel masanın üzerinde dokunuşlar ile kontrol edilebilen bir çeşit kumanda sistemiydi ve kullanıcıyı elleri ile hemen tanımıştı. Kontrol panelinde bir takım harfler ve simgeler hemen göze çarpıyordu. Bunların yanı sıra senatörün hemen sağında oldukça önemli işlevleri yerine getirmeye yarayan ışıktan bir halka şekli mevcuttu. Sellimbre bu halkanın içine sağ elini götürerek parmaklarını hareket ettirmeye başladı. Senetörün verdiği belli komutlar doğrultusunda masanın ortası çökerek açıldı, genişledi ve içinden iki insan boyu yüksekliğinde üç boyutlu bir harita yükseldi.

Harita, Annadolle hâkimiyeti içinde ve dışında bulunan tüm yıldızların ve gezegenlerin genel görünümüydü. Masanın üzerinde kendi kendine havada duran irili ufaklı milyarlarca temsili minyatür yıldızlar, bir araya gelerek sarmal şekilli bir toz bulutu haline dönüşüyor, merkeze doğru yoğunlaşıyor ve galaksinin ölçekli haritasını meydana getiriyorlardı. Farklı renklerde olan bu küçük zerrelerden her biri, bir yıldızı temsil ediyordu ve birleşerek sağladıkları parlaklıkları ile loş toplantı salonunu aydınlatıyordu. Harita gerçek zamanlıydı: Eğer şuan galaksiye uzaktan bakılabilseydi, haritadaki temsili görüntüsüyle bire bir olacaktı.

Harita, bir hologram değildi. Elle tutulabilen, gerçek maddeydi ve yapıtaşını masanın kendisinden alıyordu. Madde, verilen komuta göre renk, parlaklık, kıvam ve şekil değiştirerek istenilen görüntüye bürünüyor ve gerçek birebir kopya oluşturuyordu. Eğer biri isteseydi ve masanın üzerine çıkıp yıldızlara elini uzatabilseydi, avucuna sığabildiği kadarını alıp onları inceleyebilirdi.

"Evet Yneron! Şimdi bana daha önce anlattığını herkesin duymasını istiyorum." dedi Zukhaan.

"Emredersiniz, baba." diye cevap verdi Yneron. Lirgo üzerindeydi. İki elini masanın üzerine koyup önündeki kontrol panelini aktif duruma getirdi. Sağ elini, panelin hemen yanında beliren halka içine koyarak parmaklarını hareket ettirmeye başladı. Parmak hareketleriyle birlikte harita da hareket ediyordu.

"Torga, bulunduğumuz Kuzey galaktik sınırından 65234 Radement uzaklaşarak Güney galaksiye geçmiş olsa da Lirgo'lar iletişimi sürdürmeye devam etti. İzini kaybetmek için galaksi merkezindeki Zaman Şeridi'ni kullandı, fakat yanılıyordu. Var olan izi zaman silemezdi. Bu yüzden 78. Zaman Şeridi'nde yaptığım kısa bir yolculuğun sonunda 209 Annadolle yılı öncesine gitmem gerekti. Şimdi size haritanın Güney'ini göstermeme izin verin."

Yneron kontrol panelini kullanarak haritanın zaman boyutunu 209 Annadolle yılı geriye alarak değiştirdi. Zaman ayarından sonra haritada bulunan yıldızlar neredeyse anlaşılamayacak hassasiyette hareket ettiler ve sabitlendiler. Zaman farkı haritadaki birçok şeyi değiştirse de bunu sadece haritaya bakarak anlamak zordu. Her yıldız farklı çekim gücüne sahipti ve eksenleri etrafında dönen her gezegenin farklı bir zaman işleyişi vardı. Bu yüzden gerçek zaman algısı, ancak haritanın ileri düzeyde yaptığı hassas hesapları, rakamsal veriler haline dönüştürmesiyle mümkün olabilirdi. Üstelik her gezegenin zaman birimlerini kodlayış usulü farklı olacağından dolayı; zaman Annadolle yılı, uzaklık ise Radement olarak ifade ediliyordu.

Yneron, parmaklarının yardımı ile haritanın genel görünümünü değiştirerek galaksinin güneyinde yer alan bir bölgeyi daha net görebilmeleri için büyüttü. Masanın üzerinde galaksinin sadece çeyreği görünmesine rağmen yıldızların sayısı hala milyarlarcaydı ve genel görünümde olduğu gibi birbirlerinden ayırt edilemiyordu.

Uras ve İlk Yolculuk (Yakında Raflarda)Bu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!