27 - Çaylak (IV)

66 37 1

"Mesela sen... Şuan neden korkuyorsun?"

"Onlar..." dedi yerde ölen askerleri göstererek. "Onlar bu haldeyken korkmam için birçok neden var, efendim." dedi Aeron.

Kızıl zırhlı adam başını sallayarak onayladı ve elindeki sigara paketinden bir sigara daha çıkararak ağzına koydu. Çakmak ile yaktıktan sonra dumanından derince bir nefes alarak içine çekti. Sonra çakmağı sigara paketinin içine koyarak, paketi çok uzakta olmayan Aeron'a fırlattı. Aeron ayaklarının önüne düşen paketi görünce hazine bulmuş gibi sevindi. Eline aldı ve içinden bir sigara asılarak hemen yaktı. Bu Aeron'ı biraz olsun sakinleştirdi.

"Efendim!" dedi Aeron. "Sakıncası yoksa bir soru sormak istiyorum."

"Dinliyorum."

"Gökten inen siz miydiniz?"

"Birazdan ölecek biri için bunu öğrenmenin ne önemi var?"

Aeron'ın yüzü birden bembeyaz kesildi. Kızıl zırhlı adam ciddi görünüyordu, fakat bunu daha fazla sürdüremedi ve gülmeye başladı.

"Tamam, sanırım biraz ağır bir şaka oldu, kabul ediyorum. Sigaranı rahat rahat içebilirsin, Aeron. Soruna ise cevap vereyim: Evet, bendim. Çok ses çıkardığım için özür dilerim. Dünya'ya fark ettirmeden girmek, cam parçaları dolu bir yolda ses çıkarmadan yürümek kadar imkânsız."

"Peki, bunları nasıl yaptınız? Anlayamıyorum. Eğer az önce gördüklerim gerçekse siz bir büyücü ya da cadı olmalısınız."

"Benim yapabildiklerimi yapan bir büyücü ya da bir cadı gördün mü hayatında?"

"... Hayır, efendim, görmedim."

"Ama sana hak veriyorum ve seninle dalga geçmeyeceğim. İdrak etmen için zamana ihtiyacın var. Belki birden fazla hayata..."

"Efendim, siz nereden geldiniz?"

"Hayal bile edemeyeceğin kadar uzak bir yerden geldim."

"Başka bir gezegen mi? Jüpiter veya Mars gibi mi?"

Kızıl zırhlı adam Aeron'a bakarak gülümsedi.

"Söylediğin yerler sadece kaya ve toz çöplüğü. Yaşam olan en yakın gezegenin buradan ne kadar uzakta olduğunu bilsen küçük dilini yutardın, Aeron."

"Yanlış mı duydum efendim? Yaşam olan başka gezegenler mi var?" Aeron'ın saflığı kızıl zırhlı adamın sürekli gülümsemesine neden oluyordu.

"Gökyüzüne baktın mı hiç?"

"Evet efendim. Birçok defa..."

"Gökyüzünde görebildiklerin, koca kumsalda sadece bir avuç kumdur; daha fazlası değil ve bu kumsalın tamamı sandığından çok daha büyüktür, Aeron. Tahmin edemeyeceğin kadar büyük... Ve her an büyümeye devam ediyor."

Aeron'ın sormak istediği birçok soru vardı. Yine de fazla meraklı görünüp adamı sinirlendirmek istemedi. Sonuçta beyefendi ve asil ses tonuna aldanmakla bir hata yapıyor olabilirdi.

Kızıl zırhlı adam kayanın dibinde hala bir zavallı gibi oturan Aeron'a baktı ve:

"Nerelisin Aeron? " diye sordu.

"Ailemle birlikte İngiltere'de yaşıyoruz, efendim. Aslen İrlandalıyız. Doğu Yorkshire'da Beverley adında küçük bir kasabada yaşıyoruz."

"Epey uzaklardan gelmişsin."

"Oldukça, efendim."

"Peki, seni buraya ne sürükledi?"

"Ben ve dört kardeşim babamın Beverly'deki çiftliğimizde çalışıyorduk. Kazandığımız sadece karnımızın doymasına yetiyordu. Bir gün Yeni Güney Galler'e yolculuk için Britanya ordusunun asker topladığını duydum. O gün buraya gelme kararı aldım, efendim. Annemi ikna etmem zamanımı aldı, fakat şimdi buradayım."

"Peki, geldiğine değdi mi?"

"Daha önce buradaki koşulların bu kadar zorlu olduğunu bilmiyordum, efendim. Ama... Eğer bir gün burada her şey yoluna girerse, yeni bir hayata başlamam için bir fırsat doğacağını umdum."

Kızıl zırhlı adam elindeki dalı ateşin içine attı, toprağın üzerine çizerek tamamladığı şekillere ve yazılara bakarak bir müddet düşündü, sonra yüzünü Aeron'a çevirerek onu dikkatle süzdü.

"Söylesene Aeron, sen ve arkadaşların... Nehrin bu tarafında ne işiniz vardı?"

"Aslında biz buraya gelmeden önce, Rouse Hill'de bir savaş başlamak üzereydi. Binbaşı Johnston gökyüzündeki patlamanın ne olduğunu araştırmamız için bizi buraya göndermişti."

"Öğrendiğine göre şimdi ne yapmayı planlıyorsun?"

Aeron, kızıl zırhlı adamın bu soruyu neden sorduğunu çok iyi biliyordu.

"Eğer gizli tutmam gerekiyorsa kimseye söylemem efendim. Müsaade ederseniz, koloniye geri dönmek istiyorum."

"Buna ne yazık ki izin veremem Aeron." dedi kızıl zırhlı adam. 

Uras ve İlk Yolculuk (Yakında Raflarda)Bu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!