365/17 - 084 - DEN MARIE

15 1 0
                         

25.BŘEZEN 2017 - DEN MARIE

Věděli jste, že ve středověku byl dnešní den používán jako počátek kalendářního roku (tzv

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Věděli jste, že ve středověku byl dnešní den používán jako počátek kalendářního roku (tzv. stilus annunciationis)? Označován byl jako svátek Zvěstování Panně Marii. Bystrý čtenář odtuší, znalec ví, že proto, že dnes je den tzv. přesně devět měsíců před Narozením Páně – 25. prosincem.

Historie společně s počátkem kalendářního roku od 25.března vede paralelně i tak trochu zvláštní příběh, kdy se křesťanstvo nějak nemohlo nalézt shodu, jaký to začátek, kterého roku to vlastně je. 

Když už se shodli, že se jedná o počátek roku, tak způsob tzv. florentinský tvrdil, že je letopočet stejný jako podle běžného kalendáře, takže rok začínal pouze o dva měsíce a 25 dní později než stejný rok začínající 1. lednem. 

Podle způsobu pisánského však tento den začínal rok s letopočtem o jedno vyšším, který předbíhal obyčejný rok začínající 1. lednem o 9 měsíců a 7 dní, což musel být bezva guláš.

A asi největší paradox tomu všemu přidala papežská kancelář, která prý v letech 1088-1145 používala oba způsoby. Jak se v tom dokázali orientovat mi je velkou záhadou.

Naštěstí pro mne je tento příběh už jen výkladem historie a nikoliv skutečností. Doba, ve které žiji leccos zjednodušuje až moc. Tady v tom případě však jsem rád, že se nemusím trápit se soubojem florentinského a pisánského kalendáře.

Samotný dnešní den však v sobě velkou symboliku zanechal. Byl rovněž počátkem. Počátkem atletického kalendáře nové letní sezóny. A když symbolika dovedená do dokonalosti, tak spojovník dělá dcera Marie. Na prvních závodech v legendárním Běhu sady Vodranty zapsala své  jméno na stříbrnou pozici. Dobrý to počátek...

A taky vlastně i pranostika říká, že: "Svítí-li slunce na den Zvěstování Panny Marie, bude úrodný rok." Svítilo se vydatně a první plody atletické úrody jsme už s úsměvem i sklidili...

365/17Zde žijí příběhy. Začni objevovat