365/17 - 074 - HARVESTOR

18 1 0
                         

15.BŘEZNA 2017 - HARVESTOR

Odborná literatura praví: "HARVESTOR je víceoperační stroj, který při těžbě dříví kácí, odvětvuje, rozřezává a ukládá strom v jednom cyklu

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Odborná literatura praví: "HARVESTOR je víceoperační stroj, který při těžbě dříví kácí, odvětvuje, rozřezává a ukládá strom v jednom cyklu. Jednotlivé výřezy zůstávají v porostu v neurovnaných, či urovnaných hráních. Celkový cyklus je plně mechanizovaný a automatizovaný. Harvestory se dělí do tří tříd podle výkonu, hmotnosti a dosahu výložníku jeřábu. V současné době se nejvíce prosazuje střední třída pro možnost jejího nasazení jak v probírkách tak v mýtní těžbě."

Odborná literatura i přes sebedokonalejší detailní popis nikdy nevytvoří opravdový dojem tak, jako když máte možnost vše sami zažít naživo na vlastní kůži.

Já měl dnes možnost více než hodinu sledovat opravdové machry svého oboru. Obsluha stroje jako je HARVESTOR je pro mne po dnešku něco mezi nadpřirozenem a magií. A přiznám se, že to vše působí tak mysticky, že jsem zapomněl na člověka v kabině a viděl všechny možné scény ze sci-fi filmů typu Transformers...

Občas mívám záchvaty pocitů, kdy mne děsí technologie a ztrácí se člověk. Občas mne děsí technologický pokrok, který je jistě obdivuhodný, ale právě člověk v něm nějak mizí.

Zážitek s harvestory byl dnes veliký. Lidi, kteří je ovládají lesu rozumí, jsou k němu štrní a lesu dokáží pomáhat víc, než je vůbec patrné. Ale když si k tomu promítnu, že to, co by dříve dělalo 10 lesníků 3 měsíce, tak zvládne jeden maxistroj za jeden jediný den, tak je to sice parádní technologický pokrok, je to určitě ekonomicky supervýhodné, ale kde jsou lidi? Kam se nám ztrácí lidská dovednost? 

Ještěže jsem se při odchodu míjel se skupinkou osob, kde každá měla v ruce motyku, za sebou káru s malými sazenicemi a za těžebním strojem vysazovali nový mladý les... krásný kontrast proti technologické genialitě HARVESTORŮ!

365/17Zde žijí příběhy. Začni objevovat