365/17 - 043 - RODINA

22 1 0
                         

12.ÚNORA 2017 - RODINA

"Rodina je v sociologii solidární skupina osob navzájem spjatých manželstvím, příbuzenstvím nebo adopcí, které spolu dlouhodobě žijí a jejíž dospělí členové jsou odpovědní za výchovu dětí

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

"Rodina je v sociologii solidární skupina osob navzájem spjatých manželstvím, příbuzenstvím nebo adopcí, které spolu dlouhodobě žijí a jejíž dospělí členové jsou odpovědní za výchovu dětí."

Tak to bychom měli definici, kterou najdete během pár chvilek kdekoliv na internetu. Nedělním večerem mi končí víkend, který mi nejen dal hodiny samoty bez svých dětí i manželky, ale také jejich návrat, shledání a mimo to i návštěvu rodičů.

Víkend strávily naše děti u mých rodičů, víkend končí a tak přišla chvíle pro jejich návrat domů. Vždy mne překvapí nějakou novinkou, kterou za dny u babičky a dědy objevily nebo nově nacvičily. Nebylo tomu jinak ani dnes. Sice nás neoblažily nějakým tanečním vystoupením či zpěvem, ale nezklamaly.

S dědou trénovaly kotrmelce - dopředu i dozadu. S úklonem a potleskem. Když vyprávěly o detailech, jsem dodatečně rád, že děda své zapojení do kotrmelců nedotáhl. Přeci jen v necelých 74 to není úplně s jeho zdravotní schránkou rozumné... I když jako on sám tvrdí: "je stále svižný".

Ani babička nezůstala pozadu. Jak nám prozradil "náhodný kolemjdoucí", tak "Tohle je u ní normální. Ať jsem přijdu ráno nebo večer..." Na mysli neměl nic jiného, než plný stůl. Štrůdl, buchty s povidly,... Ani moje provokace o připáleném kraji štrůdlu nezkazí nic na chuti, a ani cukrem ozdobené tričko hned na několika místech, nezkazí nic na požitku z napečených dobrot.

Jakoby právě večer u rodičů, shledání s dětmi, které jsem dva dny neviděl, to vše daleko víc umocňovalo pocit rodiny. Někdy je ten pocit jakoby neviditelný. Stačí dny a možná i hodiny, kdy je člověk sám a potom stačí třeba jeden čaj, buchta a kotrmelec...

Internet a sociální vědy nám tvrdí, že další definice vymezují rodinu prostřednictvím jejích funkcí: funkce reprodukční, sociálně ekonomické, kulturně výchovné, sociálně psychologické a emocionální.

No, tak to bych mohl celkem lapidárně shrnout:

reprodukci jsem úspěšně zvládl,

sociálně ekonomicky žiju, co to jen jde,

kulturně výchovně působím na všechny, jak jen můžu,

sociálně psychologicky se nechám atakovat každou chvíli

a emocionálně? No, tak to se mnou cloumá snad každý člen rodiny.

Postupným vývojem společnosti se role rodiny mění. Rodina mých rodičů, když byli dětmi, byla jistě úplně jiná. Rodiny mých dětí, budou určitě také jiné. Skloňují se čím dál víc tzv. nové modely. Matka samoživitelka, rodiče stejného pohlaví, místo těhotné ženy se prý bude moci říkat pouze "těhotný člověk". No nevím... Já jsem rád za rodinu takovou, jakou ji mám já! Jsme totiž solidární skupina osob navzájem spjatých manželstvím a příbuzenstvím :)

365/17Zde žijí příběhy. Začni objevovat