365/17 - 020 - GLOBALIZACE

39 2 0
                       

20.LEDNA 2017 - GLOBALIZACE

Dvacátého ledna 1958 Elvis Presley přijal svůj povolávací rozkaz do americké armády

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Dvacátého ledna 1958 Elvis Presley přijal svůj povolávací rozkaz do americké armády. Stejného dne, ale v roce 2017, přijal svůj povolávací rozkaz Donald Trump a stal se 45.prezidentem USA. To jsou mi věci...

Co říkáte na tuhle paralelu? Amerika - přesněji Spojené státy americké neboli moderně "jú-es-ej"- ve 20.století překročily hranice světových velmocí. Staly se poválečnou mocností s protipólem tehdejšímu Sovětskému svazu. Od doby studené války se mnohé změnilo. I ta naše "amerika" je jiná. Celý svět se změnil.

Přesto je u nás stále zemí, kterou bedlivě sledujeme. Média nám vnucují, čeho všeho se máme bát. Co nová volba udělá s námi. Jak nás ovlivní. A jak špatně či dobře, že je prezidentem zrovna Donald...

Velkým světovým lídrem bylo kdysi Britské království. Kolonie po celém světě. Anglický trůn. Nyní monarchie v čele s královnou. Dnes je na "ostrovech" tzv. Velká Británie. Jistě, "Královna matka" má stále ještě svou gloriolu. Ale hrdá Anglie je jaksi mediálně už mimo ten absolutní top zájem. Pouze víme, že je to děs, že si angličané zvolili BREXIT. O to prý je to větší děs, že tzv. tvrdý. Odejdou z "jednotného trhu", blázni... Evropa se s tím prý nesmíří a bude vyžadovat...

Já vám nějak nevím, ale pamatuju, když se v Praze, Paříži, Berlíně, Londýně,... protestovalo proti tzv. globalizaci. "Nechceme McDonalds v každém městě!" A dnes, po několika málo letech? Žijeme neziskově. S celosvětovými řetězci v zádech.

Zkuste mi vysvětlit: Proč mi nevnucují, kdo že je to zrovna premiérem státu Tuvalu a usedne do sídla v hlavním městě Funafuti? Proč mi nepodsouvají, že jeho protivník, který byl v demokratické volbě poražen by byl pro tuvalany lepší? Já bych o to stál víc, než o superanalýzy Donald či Hilary nebo mít na výběr názor na BREXIT či UNIE.

Lidi, vraťme se k selskému rozumu. Nenechme se strašit "potenciálem" či možnými "běsy-děsy". Nechme Donaldy američanům a brexity britům. A vraťme se třeba k tomu, co znali naši předci. Všeobjímající média je nestačila strašit tak, jako se to daří teď tě našim.

Objevujme Funafuti, objevujme Tuvalu, objevujme zapomenutá pořekadla - venku je mráz, tak to krásně sedí: "O svatém Fabiánu a Šebestiánu zalézá zima za nehty i otužilému cikánu."

Tak GLOBÁLNĚ NEZMRZNOUT!

365/17Zde žijí příběhy. Začni objevovat