365/17 - 006 - 40 LET

93 4 0
                         

6.LEDEN 2017 - 40 LET

Na Tři krále o krok dále

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Na Tři krále o krok dále. Na Tři krále mrzne stále. Tomu říkám úsloví. Wikipedie, wikipedie,... Ale ono to ani snad dnes nemohlo být jinak...

O KROK DÁLE jsme začali naplňovat se starší dcerou ještě za tmy. Fyzioterapeuti odhalili její kratší pravou nohu a protože v zátěži sportovce, který vše bere naplno, je prý nezbytné mít obě nohy stejné, jeli jsme za specialistou. Byla to zajímavá zkušenost. Nahřát botu, vložit nohu, vytvarovat stélku, vystydnout... člověk umí od století páry takové věci! Prostě přijde opravdu na všechno. Jsem jen zvědavý, zda to teď Andulku nebude při běhu na 400m vynášet ze zatáček.

MRZNE STÁLE jsme s Andulkou pochopili hned, jak jsme se vyhrabali z kliniky. Od schodiště jsme v podstatě jeli ledovým korytem až k našemu automobilu na parkoviště. Ještě, že silnice jsou díky cestářům na tom lépe než chodníky. Dojeli jsme bez komplikací a díky pohledu na teploměr a jeho -8,5 stupně Celsia i byli rádi, že moderní auta dobře topí a mají vyhřívaná sedadla...

O KROK DÁLE jsem se posunul i já sám chvíli po obědě. Dlouholetý kamarád mi nalil čistého vína, ale také vnesl naději, že to tak až špatný s tou sportovní partou u nás nebude. Včerejší seance mi spíše ubrala, dnešek naopak vše vrátil. Snad i výsledný cíl za pár týdnů či měsíců bude stát za to. Moc bych si to přál. Roky jsem tomu obětoval, teď bych sobecky rád, aby se mi to vrátilo.

MRZNE STÁLE, jsem si broukal při cestě do Čáslavi podvečer, aniž bych tušil jaká úsloví se váží s datem šestého ledna. K večeru přituhovalo. Už to nebyly mrazíky, ale pořádná maxi-zima. A Krizové hlášení IZS apelovalo na veřejnost, že bude ještě hůř. Hlavně v noci.

Nepřituhovalo zcela jistě tak, jako bylo přituhnuto před 40 lety. Na dnešní den přiapadlo jedno nenápadné výročí. Právě před 40 lety, v roce 1977, se našlo dost těch, co i přes obrovská životní rizika, bojovali s mrazem. S mrazem, který s tím, co tvoří matka příroda, nejde nijak srovnávat. Nebáli se promluvit, argumentovat a bránit sebe sama. Svobodu, lidská práva,... zní to tak obyčejně, ale je to tak neobyčejné! Mám k tehdejším hrdinům obrovskou úctu a jen slova obdivu.

Tady mi teď stačí jen napsat - CHARTA 77! - doufám, že je dost těch, co stále ještě vědí. Tak tedy: Buďme BEZ MRAZU a STÁLE O KROK DÁLE!

365/17Zde žijí příběhy. Začni objevovat