Vazgeçmenin Değeri

170 3 1
                  

Bir hedefiniz varsa ve bir amaç uğruna çabalıyorsanız kendinizi bir süre sonra yol ayrımında bulabilirsiniz. Başlangıçtan kısa süre sonra ilk yol ayrımında doğru bildiğimiz yoldan vazgeçip farklı bir yola doğru sağmayı tercih edebilirsiniz. Bazen ise hedefinize sıkı sıkı bağlı kalırsınız ve neredeyse sona yaklaşmışken bir anda vazgeçmek aklınıza gelir.

Hangi durumunda vazgeçmek daha doğrudur? İlk yol ayrımında mı? Yoksa yolun sonuna gelindiğinde karşınıza çıkan son sapakta mı? Hangisi hayatınız açısından çok daha anlamlı ve önemli bir adımdır? Dahası bu sorulara anında cevap verebilir misiniz?

Sürekli olarak duygularıyla hareket eden bir bireyseniz sizi her zaman iki farklı daha yol ayrımı bekler. Duygularınız en güçlü motivasyon kaynağı olduğundan başlangıçta devam etmeniz gerektiği konusunda size baskı kurabilir. Aslında vazgeçmek istersiniz ama duygularınıza söz geçiremediğiniz için körü körüne herhangi bir sonuç elde edemediğiniz yolda ilerlemeye devam edersiniz.

Tam tersinin yaşanabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Her şey planlı programlı durumdayken tünelin ucundaki ışığı görebiliyor olsanız bile bir anda zihninizin içinde size vazgeçme kararını aldıracak şimşekler çakabilir. Kişiliğiniz üzerinde duygularınızın kontrolü çok ağır bastığından bu kararı istemeye istemeye bile olsa alabilirsiniz.

Mantık yoluyla hareket ettiğiniz zaman duygulardan bağımsız olacağınız için kendi açınızdan en doğru seçimi yapmış olursunuz. Yol ayrımları zehirli sarmaşıklara benzerler. Gideceğiniz yolda yaralanmak dahi olsa size iyiden iyiye "ya hep ya hiç" mesajını verirler. Birinden birini seçmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz öyle değil mi?

Ya hep ya hiç yoluna girmeden size iletilen mesajı görmezden gelip kendi çözümünüzü üretme fırsatına sahip olabilirsiniz. Her zaman geçerli olmasa görmezden gelmek iyi bir imkandır. Ama bu imkanla vazgeçme kararı öncesinde tanışmanız pek olası değildir.

Konu vazgeçmek olduğunda mutlaka "tamam veya devam" kararı almak zorunda kalırsınız. Orta yolu gündüzler ve geceler boyunca arasınız dahi bulamazsınız. "Biraz daha zaman geçsin bir karar veririm" diyerek geçiştirme yapamazsınız. Geçerli bir çözümü bulmak zorundasınız ve bu çözüm, karar vermekten başka bir şey değildir.

Vazgeçmenin değerli olmasının nedeni hayatınızı objektif olarak gözlemleyebilmek için size bir fırsat sunmasıdır. Yeri ve zamanı geldiğinde vazgeçmeyi biliyorsanız, sizi tebrik ederim. Çünkü hayatınıza objektif bir gözle bakabilen insanlardan birisiniz demektir.

Alışılmışın dışında bir zorluğun üstesinden gelecek kadar güçlü birisi olsanız bile vazgeçmek sizi daima sıkıntıda bırakabilecek bir davranıştır. Gerektiğinde değişmeye çalışmak ve bunu her seferinde başarıyor olmak büyük bir gururla yaşamanızı sağlar. Ancak söz konusu durum vazgeçmek olduğunda sahip olduğunuz gurur önünüzde engel olmaktan başka bir işe yaramaz.

Zamanında VazgeçmeliHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin