AÇILIŞ AŞAĞI'SI

90 4 5


Ben Spark De la Satan. Öyle çok havalı bir isim değil. Zaten herkesin soyadında Satan geçer. Malumunuz.

Yaşımı size söylesem de anlamazsınız çünkü Yukarı'nın ve Aşağı'nın zaman kavramları birbirinden ateş ve su kadar farklıdır. Ama evrendeki parçacıkların bir hava akımıyla sürtüşüp küçük bir kıvılcım oluşturması ve bunun giderek büyümesi, ayrılması ve can bulmamdaki anın kökünü alıp sizin dünyanızın Büyük Patlamayla oluşmasına bölersek ve 666 güvercin ömrü eklersek yaşımın yaklaşık değeri şu ünlü bıyıklı kan içici, şanslı hergele Dracula'nınkini geçer. Buradaki herkes onun yerinde olmak için kırmızı tenini verir, abartmıyorum. O İki Katman'ın vazgeçilmez, eskimez süper starı. Üçüncü Katman onu sevmez çünkü onlar kötülüğü sevmez, saf kötülüktense nefret ederler. Şimdi bana sorarsanız 'Üçüncü Katman'ın nefret etmekten nefret etmesi biraz ironik değil mi?' diye ben size 'Dostum, biraz ne demek, cehennemin en derin kuyusu kadar ironik' derim ki kuyu baya derindir hani. Bir kere biri düştü, hala düşüyor. Bir ara durmadan çığlık atıyordu ama sıkılınca bıraktı, biz de düzgünce uyumaya devam ettik. Ara sıra yine bağırır. Unutulmak kötü tabii.

Tipime gelince, dişiler bana yeterince ilgi göstermiyor. Tek gördükleri Incadescent De van Satan. Neyse, o üçgen parçasını okulda yeterince duyuyorum zaten, bir de ben konuşup ateşini harlamayayım.

Boyum insan uzunluk ölçülerine göre bir doksan üç. Burada, yanınızdakini dirseğinizle dürtüp 'Vay, herifin boya bak.' diyeceğiniz türden değil. Ortalamanın altında, vasatın biraz üzerindeyim. Herkesin göğsüne rahatlıkla kafa atabilirim.

Saçlarım buluğ çağ diyeceğiniz bir döneme kadar kül rengindeydi. Şimdi katran siyahı ama aralarda hala kül renginde saç tellerini görebilirsiniz. Onları bütün gayretimle saklıyorum. Derler ki 'Güçlü ateşin geleceği yandığı andan bellidir.'. Yani; doğduğumuz anda saçlarımızın rengi gücümüzün göstergesidir. Benimki beyaza yakın griydi. Hey, suçu bana sakın atmayın, bu genetik bir durum. Yani Incadescent De van Satan doğduğunda saçlarının katran siyahı olması tamamen genetik; soylu ateşler sayesinde. Onun bu durumda hiçbir gücü ve ateşi yok. Saçımın rengi ailemi ve diğer herkesi hayal kırıklığına uğratınca ben de modeliyle oynadım. Kendi hallerine bıraktım. Kürek kemiği dediğiniz yere kadar uzadı. Aslında daha uzundu ama Uzun Koşu Seçmeleri'nde uçları tutuştu. Saçlarımın yanmasına mı yanayım, De van Satan'ı yenecekken son anda beni geçip birinci olmasına mı yanayım, kızlara rezil olduğuma mı yanayım bilemiyorum. Bu yüzden hepsine birden yanıyorum. Böylece kararsız kalmıyorum.

Gözlerim tek değerli organım diyebilirim. Normalde, irisin ateşin envaı çeşit tonlarından biri olması beklenir. Ama benimki tamamen simsiyahtır. Bu farklılığım doğduğumda sakatlık olarak algılanmış, beni kör sanmışlar. Neredeyse öldürülüyormuşum yahu. Burada sakatlara yer yoktur. Benim farklılığım da bu işte. Gece gibi siyah gözler.

Küt ve küçük bir burnum var. Dudaklarım yüzüme yanlış park etmiş, fazla burnuma yakın ve yayık gözüküyor. Kızlar benim büyüleyici gözlerimden sonra dudaklarımı görünce tabii ki Şahane Ateşli Dudaklı De van Satan'a bakar. Bu da genetik bu durum. Ateş yanlış yerde tutuşmuş.

İnceyimdir. Bana hep 'Senin ateşine yeterince odun atılmadı.'derler. Aman her neyse. De van Satan gibi geometrik bir şekil olacağıma ateşime yeterince odun atılmamış olsun daha iyi. Kim Üçgen Adam olmak ister ki?

Hayatımın bu döneminde tenimin göz alıcı derece parlak olması gerekir, tıpkı De van Satan'ınki gibi. Sanki tenim birazdan tutuşacakmış gibi gözükmeli ama benim tenim mat kırmızıdır, gözlerimin çevresi ise insan kanı kırmızısı. Ve kimseye söylemeyin ama ellerimi ceplerimde saklamamın nedeni avuç içlerimin bir limon kadar sarı olmasından.

Burada, Aşağı'da, tenler üçe ayrılır: Sarı, kırmızı ve mavi. Sarı zayıftır, kırmızı normal, mavi 'Tamamdır. Sen oldun koçum.'demek. De van Satan'ın avuç içlerine bakarsanız masmavi parladığını görürsünüz. Benimkilerse sarı. Kor Ateş adına, sulayın beni gitsin.

Bu sene sınavları geçip sizin üniversite diyebileceğiz bir okula girdim. Beni en yakın arkadaşım Ember Don Satan, tek düşmanım Incadescent De van Satan, biricik aşkım, güzeller güzeli Fiery Fier Satan ve şansızlığım takip etti. Sınıfın, bölümün, okulun, şehrin, tüm Aşağı'nın en ezik elemanı olarak mimlenmiş durumdayım. Ben, Spark De la Satan, bunu değiştireceğime dair geçen gün aptal De van Satan'la iddiaya girdim, bütün okulun önünde. Şimdiden öldüm ben.

KIVILCIMBu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!