my ocean, my grave

206 21 4

Ben doğduğum zaman atıldım okyanusa. Yüzmeyi öğren dediler, halbuki korkuyordum sudan. Sonra biri geldi, benimle yaşıt olduğunu söyledi. Birkaç yıl onunla birlikte yüzmeyi öğrenmeye çalıştım. Sonra öğrendim ki beni sadece önüne köpekbalığı çıkarsa yem olarak ona atmak için kullanıyormuş. Köpekbalıklarının elinden birkaç sıyrıkla kurtulmuştum neyse ki.

Birkaç yıl daha kendi kendime çabaladım. Daha sonra birisi bana elini uzattı ben de tuttum. Korkuyordum sudan, mecburen ona yasladım kendimi. Bana hiçbir katkısı yoktu, sadece su yüzeyinde tutuyordu ama büyük dalgaların altında kaldığım zamanlar da oluyordu. Sonra kıyıdan başka birini gördü. Bir anda beni suya bırakıp hızla ona doğru yüzdü. Suyun yüzeyinde kalabilmek için çok çabaladım. Gözlerimin önünde daha iyi yüzebilen biri için yüzme bilmeyen beni bırakıp gitmişti. Ondan nefret etmeye çalışsam da o her arkasına bakışında gülümsedim. Kimseden nefret edemiyordum, kimseye kin tutamıyordum.

Sonra bir tekne buldum. Nereden geldiğini bilmiyordum, bir anda belirdi önümde. O tekneye bindim ama fazla uzun sürmeden teknem batmıştı. Çok ağladım ama zaten her yer suydu. Onu kaybetmek ve suyun altına gömmek çok zordu benim için. Fakat biri benim bu halimi görmüş olacak ki batan teknemden biraz daha büyük olan teknesiyle gelip bana bir can simidi attı. Korkuyordum. Bu çok farklı bir korkuydu, o zamanlar anlayamamıştım.

Onunla bir süre kıyıya doğru yolculuk yaptım. Çok eğleniyorduk, baştaki korkumdan eser kalmamıştı. Sonra tam kıyıya yaklaşmışken suda çok iyi yüzebilen birini gördü. Bir anlığına bana baktı. O an anlamıştım. Beni atacaktı teknesinden. Bana sunduğu sebep ise çok saçmaydı.

"Bu tekne sadece iki kişiyi taşıyabiliyor ve ben onu istiyorum. Üzgünüm. Bundan sonrasını sen halledebilirsin, zaten yaklaştık."

Ama bilmiyordu, ben yüzme bilmiyordum ve bu su seviyesi de hala ayaklarımın yere değmesi için oldukça fazlaydı. Gözünü bile kırpmadan beni teknesinden attı ve ben bir kez daha kurtarıcım dediğim birinin benden daha iyi olan birisiyle devam edişini izledim.

Sonra küçük birisi geldi. Yani küçücüktü ama benden büyüktü ve oldukça atletikti. Bizi izlediğini bu yüzden bana yardım etmek istediğini söyledi. Hemen kabul etmiştim. Önce beni kıyıya doğru biraz daha sürükledi, sonra yoruldu ve beni sadece suyun yüzeyinde tuttu. İlerlemiyorduk artık, sadece öyle duruyor bazen de geri gidiyorduk. Ne oldu tam hatırlamıyorum ama bir anda yok oldu. Ben yine koca ve derin okyanusla başbaşa kalmıştım.

Tam dibe batacakken bir denizaltı geldi. İçinden biri çıkıp elini uzattı. Önce zorla beni içeri çekti sonra ise benimle konuşmaya başladı. Ona beni kurtarmasını istemediğimi söyledim. Korkuyordum. Artık birilerine güvenmekten korkuyordum. Kimsenin beni kurtarmasını ya da yüzme öğretmesini istemiyordum. Ama o çok ısrar etti ve ben çoktan ona bağlanmıştım. Yine de inat etmiştim ama o inadımı kırdı. Bir süre beni kıyıya götürmeye çalıştı ama ben sürekli huysuzluk yaptım, denizaltısından kaçmaya çalıştım defalarca ama uzaklaşamadım. Sanki bir iple ona bağlanmışım da uzaklaştıkça o ip geriliyor ve canımı acıtıyordu. Sonra ipin üstünde bir etiket gördüm. Bana verdiği sözü yazıyordu. Bu yüzden tekrar yerime geçmiştim. Onun sözünü tutmasına izin verdim.

Fakat bir gün bana kimseye yüzme öğretecek ya da kıyıya taşıyacak gücü kalmadığını, tekrar kendi denizaltısında yalnız kalmak istediğini söyledi. Kavga ettik, ona sözünü hatırlattım. O ise sadece özür diledi ve beni denizaltısından attı. Halbuki o sırada Mariana Çukuru'nun üstünden geçiyorduk. Beni o dipsiz çukura bıraktı.

Okyanus yüzünden belli olmayan gözyaşlarımı serbest bıraktım. Her geçen dakika daha da dibe battım, üstümdeki basınç arttı. Şimdi ise o dipsiz dedikleri çukurun dibini görmek üzereyim. Bu zamana kadar okyanusta bana eşlik edenler ise ara sıra beni ziyaret ediyor ve ne kadar dibe battığımı kontrol ediyorlar. Bana teknemin yanında bir mezar kazın. Lütfen balıklar, beni batan tekneme götürün. Onu özledim.

who am i?Bu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!