:)

201 4 0

Smile ile başladım. Gülünesi bir meslektir pazarlamacılık. İçinde yığınla ironi barındırır. Kimi zaman gerçekten güldürür, kimi zaman acı acı.
Kendine göre branşlaşmıştır pazarlama denilen dal. Kimine göre bir birimdir (firma içinde) o birimin personeline satıcı denir, pazarlamacı değil. Ben de hepsine satıcı diyeceğim. Bu insanlar bir şeyi pazarlamak adına yola girerler, senaryo kurgularlar ve tabir yerindeyse ellerindeki sahayı yılmadan döverler. Yıldıkları, geri vites yaptıkları an iş değiştirme zamanı gelmiş demektir. Belki de branş değiştirme zamanı gelmiştir.
Saha dediğim; kimi satıcı için bir ilçe, kimi için bir şehir, kimi için bir bölge, kimi için ülke, kimi için kıta, kimi için dünya.
Her satıcı alanının kıymetini bilmeli ve alanının hakkını vermeli. Sahasında hakimiyet sağlamalı ki; rakiplerinin alanı daralsın. Rakibi de sonuçta satıcı. Ancak işin ilginç yanı pazarlamacılar, rakiplerinden nefret etmez, onlarla karşılaştığında sempati ile yaklaşırlar (şahsi husumetler hariç) , aynı yolun yolcusudurlar çünkü. Dertleri genelinin aynıdır; yol,otel harcırah,patron,müşteri vs.
Benim size anlatmaya çalışacağım mutfak eşyası sektöründe toptan ürün satışı ile bağlantılı pazarlamacılar(burada bilinçli satıcı demedim) ya da pazarlama ( tabi ki içinde ben de yer alacağım)

PazarlamacıBu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!