Opisy

7.9K 921 189
                         

Tak, opisy są potrzebne, nawet bardzo. Czytając wattpadowe opowiadania, spotykam się z opowieściami z albo nadmierną ilością opisów (ale i to rzadko), albo z ich brakiem. Same dialogi nie wystarczą, by stworzyć coś dobrego.

Ale po co, ale dlaczego?

Ano dlatego, żeby czytelnik wiedział, że dana postać ma kręcone, a nie proste włosy. (Tak samo z opisami przestrzeni). Tylko... trzeba to umieć wpleść w tekst. Wiecie, co jest najgorsze, co możecie zrobić? Opisać bohatera w pierwszym zdaniu opowiadania (kiedyś już przytoczyłam przykład takiego wstępu). Jest jeszcze coś równie okropnego – niegdyś spotkałam się z czymś w rodzaju Alan był niebieskookim brunetem (grafika↑). Brr! Trzy razy nie, czegoś takiego się nie robi.

Aha, no i wiadomo, że kiedy ktoś ma nóż przystawiony do gardła, to nie będzie właśnie opisywał, z jakiego drewna jest wykonany stół. Wtedy warto zwrócić uwagę na emocje – niech czytelnik poczuje strach bohatera, bo to chyba cenniejsze od opisu stołu.

Człowiek ma też inne zmysły niż tylko wzrok

A jest to dotyk, smak, węch i słuch. Jeżeli coś opisujemy, to niech to będzie opis tego, co się w danym miejscu znajduje. Przykładowo: gdy nasz Luke (czujecie te głębokie przesłanie? Luke!) jest w lesie, to nie tylko widzi drzewa. On też słyszy szelest liści i śpiew ptaków, czuje wilgoć oraz zapach spróchniałej kory drzew, który unosi się w powietrzu.

Mimo że to Luke jest w lesie, waszym zadaniem jest zrobienie wszystkiego, co w waszej mocy, aby czytelnik znalazł się tam razem z nim.

Czyli mam opisywać wszystko, tak?

Nie. Bądźmy szczerzy, kogo obchodzi, jakiego koloru jest doniczka stojąca w domu matki bohaterki opowieści. I... Nie oszukujmy się, samo przeczytanie Greya nie wystarczy, żeby móc pisać zboczone opowiadania.

Nie opisujcie wszystkiego, zwracajcie uwagę tylko na to, co jest istotne.

Jak już i tak jesteśmy przy opisach, to pamiętajcie, że opis opowiadania też odgrywa sporą rolę. Nikt tego nie czyta!, powiecie. A czyta, bo to jest wizytówką tekstu, więc zawrzyjcie tam wszystkie potrzebne informacje, również takie, które zainteresują czytelnika i zachęcą go do przeczytania waszej opowieści.

Jak tworzyć, żeby to miało ręce i nogi? [PORADNIK]Przystań dla opowiadań. Odkryj teraz