DİSTİMİK BOZUKLUK

1.4K 55 42
                  

 Distimik bozukluk; kronik, sinsi seyirli bir depresif bozukluktur. Distimik bozukluk kronik depresif bir hastalık olup kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

 Distimik bozukluğu olan kişilerde major depresyon görülme sıklığı da ayrıca yüksektir. Major depresyonda depresyon belirtileri daha ağır olup işlevsellik belirgin olarak bozulur. Depresyon belirtilerinin en az 2 hafta, hemen hemen her gün ve yaklaşık gün boyu sürmesi tanı koydurucudur. 

Distimik bozuklukta sık görülen belirtiler Distimik bozukluk ise en az 2 yıl boyunca hemen her gün, yaklaşık gün boyu süren depresyon belirtilerinin daha hafif seyrettiği kronik seyirli bir duygu durum bozukluğudur.

* Distimik bozuklukta en sık görülen belirtiler;

 *yetersizlik duyguları,

 *genel ilgi kaybı, 

*hiçbir şeyden zevk alamama, 

*toplumdan uzaklaşma, 

*konsantrasyon güçlüğü, 

*takıntı düzeyinde geçmiş ile ilgili düşüncelere dalıp gitme, 

*aşırı öfke ve üretkenlikte azalmadır.

 Hastalarda uyku, iştah ve kilo değişiklikleri gibi belirtiler pek sık gözlenmez. 2 yıllık süre zarfında iyi oldukları dönem 2 aydan daha kısadır.

 Distimik bozukluğu olan kişiler hayata depresyon penceresinden bakmaya o kadar çok alışmışlardır ki depresyon belirtileri gündelik yaşantılarının bir parçası haline gelmiştir. Hatta bir uzman tarafından doğrudan sorgulanmadıkça depresif şikâyetlerini çoğu zaman bir yakınma olarak dile getirmezler. Karamsardırlar ve tedavi başarısına inançları düşüktür. Kişilik bozukluğu değil duygu-durum bozukluğudur Günlük hayattaki hastalık belirtileriyle ilgili olarak "Ben kendimi bildim bileli böyleydim" derler. Bu nedenle bir dönem distimik bozukluk yaşayan birey, geçmişte "depresif kişilik" veya "tedaviye dirençli depresyon" olarak tanımlanmıştır. Ancak antidepresan tedaviye cevap veren olgular ve uyku çalışmalarında depresyondakine benzer bir takım bulgular gösterdiği için bu bozukluğun bir kişilik bozukluğu olmaktan çok bir duygu-durum bozukluğu olarak görülmesinin daha uygun olduğuna karar verilmiştir. Tedavide terapi desteği İlaç tedavisi ile birlikte uygulanan psikoterapi, tedavi başarısını oldukça artırır. Bu nedenle distimik bozukluğun tedavisinde, terapi desteği çok önemli yer tutar.


OY VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR :D :)Psikolojik HastalıklarHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin