Yazardan Veda

45.3K 1.8K 402

15 Ekim'e tek kala, hepinize merhaba!

İlk kitabın bitişinin ardından bir "Yazardan Veda" yapmak istedim. Vedalar acıtır ama bu veda biraz farklı olacak sanırım...

Multimedya'da Soğuk'un kapağını görebilirsiniz :)

17 Ekim, Cumartesi günü, MarkAntalya AVM'de, saat 13:00 'de Okur- Yazar buluşması var. Terasında Antalya'da yaşayan okurlarımı bekliyor olacağım :)

Sahil'in arabasını ilk aldığında, ilk araba macerasına onunla birlikte siz de katıldınız. Sinem'le Baran'ın atışmalarına hep birlikte güldünüz ve hep birlikte üzüldünüz. Kitabın platonik aşkın ötesine geçtiğini gördünüz, beni anladınız, bana inandınız ve kısacık bir sürede küçücük kalplerinizde bana yer açtınız. Yeri geldi hep birlikte güldünüz Sahil'e; yeri geldi Baran'a her beraber, "Aaaaaayyyyy.." dediniz. Kendinize korkusuzca -gurur zedeleyen o kelimeyi- "Çirkin." dediniz. Baran'ın Çirkin'i. Baran'ın Çirkin'leri.

Nil'i sevdiniz, Yonca'ya olan nefretinizi açık bir üslupla sertçe dile getirdiniz. Tuncay'ın ardı arkası kesilmeyen ve kesilmeyecek olan türlü kötü oyunlarında her birinizin kalbi Baran için attı; vicdanları Sahil'i savunsa da Tuncay'a kızmaktan öteye geçemedi duyguları.

Yendiniz. Baran'ın zaferle sonuçlandırdığı her dövüşünde her biriniz ayrı ayrı şampiyonluğu hak ettiniz.

Benim bu hayattaki en büyük şansım, şüphesiz, olgun bir kitlenin beni seçmiş olmasıydı. Öyle yazınca da beni anladılar, böyle yazınca da. Gizlim saklım olmadı hiç birinden. Her biri benim için özeldi.

İnsan yüzünü görmediği bir sürü kişiye kalbinde yer açabiliyormuş meğer. İnsanın kalbi hiç görmediklerine bir şekilde bağlanabiliyormuş.

Minnet kavramı cam gibidir. Bir kez darbe görünce yüzlerce parçaya ayrılır. Bu darbe benim için iyi olmayı seçti; bana bu darbe sizleri verdi. Bir yerlere gelmişsen, veyahut bir yerlerde ismin iyi ya da kötü biçimde aksediyorsa dillerde, bu birilerinin omzuna basa basa yükseldiğin içindir. Bu omzuna bastıklarına can borçlu olmalıydı insanın ki, insanoğlunun bir tane canı vardı. Kırıp kırıp nasıl verirdi her birine?

"Bu duyurudan sonra eskisi gibi sevmeyecekler." Cümleme, en yakın arkadaşım şahittir. 30 Ağustos gecesi, Soğuk'u noktalandırdığımda, bir anda almak zorunda olduğum o kararla gerçekten bir anda yıkılmışlığı hissettim.

Belki anlamayanlar olacak ama sizleri hayal kırıklığına uğrattığım düşüncesiyle ellerim titreye titreye paylaştığım o duyurunun ağrıttığı kalbim, bana o gece uyku uyutmadı.

Bazen bir yazarın bir paragrafı üzerinize yığılır. Yıkık altında kalmış bir kazazede gibi kalırsın paragrafı oluşturan sözcüklerin orta yerinde. Gidiş yolların kapanmıştır, hava kararmıştır ve aklın, üzerine devrilen o paragrafta kalmıştır.

Yalnızsındır. 

Bir okurun en yüce hali, okuduğu kitabı hissederken yalnız kalmasıdır. O zamanlarda zihninde kimseyi istemez, hiçbir dert o noktada okura etki etmez.

Beni anladığınız ve şüphe etmeden, "Ben yanındayım." dediğinizi hiç unutmayacağım. Benden size bir söz olsun ki, gerçekten o anki ruh halimi mutluluğun zirvelerine taşıyan sizleri hiç unutmayacağım. Bundan mütevellit, ekleyeceğim o üç bölüm sizindir. Sizin olsun. Sizler değerini bilirsiniz ancak, o cümlelerin... Biliyorum. 

Sahil kendisini yalnız hissediyordu; Sahil büyük bir yıkıma maruz bırakılmıştı ama her şeye rağmen gökyüzüne bakabilmişti. Baran güçlüydü, ama yarattığı enkazın altından kalkmayı başaran Sahil kadar değildi.

Baran'ın gücü ruhunda ve bileğindeydi; Sahil'in gücü kalbiydi.

Yalnızlık güçlü tokmak darbelerini dört bir yanına indirirken, acı bir yük olup kalbinin üstüne otururken, ve hüsran gece olup ruhuna kelepçe takarken, kendi ücra ütopyasında çar çur edilmiş ilhamları adam etmeye çalışan bu kızı unutmayın.

Kitaplığa her baktığınızda veyahut herhangi bir yerde Soğuk'u gördüğünüzdeki o hissiyat, sizi acıyla değil, sınırsınız neşeyle kuşatsın. "Soğuk"un en "Vefa" lı hali yanınıza gelip derdinizi parçalasın.

Derdinizi silip atsın bu ekim. Soğuğu dondursun acıları ve terk etsin hüzün ruhları. Ve kaybettiğiniz bir anda, sizden daha kötü olaylara maruz kalmış veyahut maruz bırakılmış insanlara dua ederek onları düşünün.

En büyük derdi siz göğüslemiş olabilirsiniz; ya da dertleriniz size dünyanın en büyük derdi gibi gelebilir. Ama unutmayın, nefes alındığı müddetçe hala bir umut var demektir.

Bedriye ZOBU

(Soğuk 2: VEFA'nın ilk üç bölümü SOĞUK üzerinden paylaşılacaktır. Her birinizin kalbinden, ruhundan öperim.)


SOĞUK (Raflarda!)Bu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!