11. BÖLÜM YORUMU

566 48 340
                  

 Merhabalaaaaar! Nasılsınız, iyisinizdir umarım. Bu bölüm tam anlamıyla bomba gibi bir bölümdü. Bu bölümü sanki biraz çift çift işlemişler gibiydi. O yüzden kronolojik olarak değil ilişkiler üzerinden inceleme yapacağım.

Geçen bölümü Vegas'ın Pete'i yakalamasıyla kapatmışlardı ve ben Pete için deli gibi endişelenerek bir hafta geçirdim

Oops! Bu görüntü içerik kurallarımıza uymuyor. Yayımlamaya devam etmek için görüntüyü kaldırmayı ya da başka bir görüntü yüklemeyi deneyin.

Geçen bölümü Vegas'ın Pete'i yakalamasıyla kapatmışlardı ve ben Pete için deli gibi endişelenerek bir hafta geçirdim. Öncelikle oyuncular sahnede mükemmel bir iş çıkarmışlar. Bize hissettirmeleri gereken tuhaflığı, dehşeti, kaygıyı ve tatmin olma isteğini yansıtabilmişler. Burada ve bu bölüm içindeki VegasPete sahnelerinde Pete'in gülmesinin sebebinin mazoşist olması olduğunu falan ortaya attığımız olmuştu ama bu kesinlikle öyle değildi bence. Kendi canı konu olduğunda ya da kendi başına gelebilecekler konu olduğunda korkusuz ve meydan okuyabilen bir Pete gördük ama konu büyükannesine gelince yüzündeki ifade birden değişti, izlerken siz de fark etmişsinizdir. Bu gülmelerin sebebi birçok insanın kafasını karıştırmış. O yüzden bu konuda ufak bir araştırma yaptım, buraya bırakıyorum. İlerleyen sahneleri daha iyi değerlendirmemize olanak sağlamasını istiyorum.

"Öncelikle insanların büyük zorluklarla karşılaştığında gülmeye başlaması bir nevi olayla başa çıkma hareketidir. Uzun süre bastırılmaya çalışan duygusal ve psikolojik stres, hiç beklenmedik anlarda açık vererek kendini kahkaha olarak ortaya çıkarabilir. Kahkaha ve ağlama gibi durumlar sinir sisteminden kaynaklanan etkiler olduğundan bazı durumlarda bu iki eylem iç içe girebilir. İnsanlar ağlamaları gereken durumlara gülerek, gülmeleri gereken durumlarda ağlayarak tepki verebilirler. Zor anlar yaşadığı için ağlayan bir insan sinir sisteminin tepkisi olarak gülmeye başlayabilir, kahkaha atan bir insan ise saniyeler içinde gözyaşlarına boğulabilir. Anksiyete sorunları ve genel olarak gerginlik yaşayan insanlar komik olmayan olaylara ya da özellikle gülmemeleri gerek durumlarda gülerek tepki verebilirler. Bu eylem genel olarak gergin gülümseme olarak bilinir. Bu 'gergin gülüş' hakkında yapılan en önemli araştırmalardan biri 1960 yılında gerçekleşmiştir. Yale Üniversitesi profesörü Stanley Milgram'ın hazırladığı bu çalışmaya katılanlar, tanımadıkları insanlara 15 volttan 450 volta kadar yükselen elektrik şoku veriyorlardı. Daha doğrusu öyle sanıyorlardı çünkü denekler elektrik şoku almış gibi rol yapıyorlardı. Deneyin en şaşırtıcı kısmı ise verdikleri elektrik şoku yükseldikçe insanların bu vahşet karşısında gülmeye başlamasıydı! Nörologların bu konudaki araştırmalarının sonucu ise insanın 'tehdit' olarak görmediği durumlar karşısında gülmeye başlamasıydı. Yani zor durumlar yaşadığımız zaman gülmeye başlarsak, kendimize tehlikede olmadığımızı ve gülebildiğimizi, bu durumun üstesinden gelebileceğimizi hatırlatmış oluyoruz."

"

Oops! Bu görüntü içerik kurallarımıza uymuyor. Yayımlamaya devam etmek için görüntüyü kaldırmayı ya da başka bir görüntü yüklemeyi deneyin.
KinnPorsche The Series Bölüm YorumlarıHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin