KADIN OLMAK

3 0 0
                  


KADIN OLMAK...

Nasıl tarif edebiliriz ki? Vücutlarımızın farklılığından mı başlasak yoksa ruhlarımızın farklılığından mı? Regl ağrılarının kalp krizi ile eş değer olduğunu söylüyor doktorlar. Peki ya doğum sancıları ve sonrası? Bu ağrılarla başa çıkarken toplantılara katılmaya ve iş hayatında baskın olan erkek egemenliğine karşı direnmeye devam ediyoruz. Sanırım dünyanın var oluşundan beri süregelen bir savaş bizim için.

Dünyaya kendini kabul ettirme çabası.

Sen dünyada bir bireysin yaşıyor nefes alıyor ve dünyaya katkıda bulunuyor belki de bir canlı dünyaya getiriyorsun. Ekiyor, biçiyor, ürüyor ve seviyor, ağlıyorsun. Ama bir dakika senin bunları yapma ve kendi kararlarını alabilme hakkını kim veriyor sana? Bu kararları alman için erkekler var ya! Onların tanrısının bu hakkı onlara verdiğini söylerler... Dinlerinin arkasına saklanır, gelenek, görenek uydurur ve kadınları evden çıkartmadan sadece gece yatakta çalışan, gün içinde evde çalışan bir varlık haline getirirler. Ve dünyanın tadını onlar çıkartırlar. Ama dışarıda özgürce gezen bir kadın gördüler mi hemen evdeki masumu bırakırlar. İyi de be adam sen koydun ya bu kuralı! Sen çıkartmıyorsun ya o masumu? Sen örttün ya zorla kafasını! Sen zindan ettin ya hayatını! Umutlarını, hayallerini, kadın olma hakkını sen aldın ya elinden! Erkekler kadınların tanrısı olmayı çok sever. Bunu inançlı bir erkeğe söylersen haşa diyecektir. Benim Allah'ım var. O ne derse o? Yok kardeşim insanoğlu tanrı olmayı sever. Siz de güçsüz bir güruh gördüğünüzde onlara tanrılık yapmaya başladınız... Elbisesine, eteğine, gülüşüne, sevişine, öpüşüne kime aşık olacağına, ne yiyip ne yememesi gerektiğine, vücut tipine, vücut ağırlığına, zevkine ve daha birçok onu insan yapan haklarına karıştınız. Bazı ülkelerde bunu askerlerle, bazı ülkelerde toplumsal mobbingler ile ve bazı ülkelerde ise dik dik bakışlarla. Ama siz her yerdesiniz. Yüzlerce adam bir kadına tecavüz eder; bunu kendinize hak görür ve dinde serbestti o bizi tahrik etti dersiniz. Ki bunu hayvanlar bile yapmaz. Ama sizler tanrısınız ya her şeye hakkınız var. Bir tanrıya inanır gibi görünen ve aslında en büyük inançsızlığı yaşayanlar sizlersiniz...

Kadınların zeki olmalarına, sizden üstün olmalarına, güzel olmalarına, seksi olmalarına, kendilerini özgürce ifade etmelerine ALIŞACAKSINIZ! Çünkü biz buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Dünyadaki tüm kadınlar için savaşacak ve hakkımız olanı geri alacağız! Sevgiyle, sabırla ve o sizin bizlere layık göremediğiniz tüm güzel özelliklerimizle. Selam olsun tüm güçlü kadınlara!

KADIN OLMAKHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin