238 39 25
                  

İçtiği uyku ve sakinleştirici ilaçları sayesinde saatler süren uçak yolculuğunu sorunsuz bir şekilde geçirmişti Hyunjin. 10 saate yakın bir süre geçtikten sonra annesi varmak üzere oldukları için uyandırmıştı onu. Genç çocuk hala sanrıları arasındaki dünyada yaşasa da bir aya yakın süredir ilaç kullandığı için tamamen gerçeklikten kopuk bir halde değildi. Annesi ona bir sürü ilaç vermeye başladığından beri uyuşturulmuş gibiydi. Çoğu zaman uyuyor, uyumadığı zamanlarda da düşünemeyecek kadar yorgun oluyordu zihni. Aslında kendisini kötü hissettiren o çocuğun hüzünlü bakışlarını özlemişti bunu inkar edemezdi.

Uçaktan indiklerinde etrafına bakınmıştı Hyunjin baygın uykulu gözleriyle. Yanındaki kadınla konuşmayı reddediyordu. Dedesi bu yaşına kadar annesiyle ilgili olmayışı dışında hiçbir şey söylememiş veya küçük bir anı bile anlatmamıştı. Çocukluğuyla ilgili, dedesinin yanında yaşamaya başlamadan önceki zamanlar, şeyleri neredeyse hiç hatırlamayan Hyunjin'in annesi ile ilgili kısımları koca bir boşluktan ibaretti. Seneler sonra bir kadın çıkıp da "Ben senin annenim" dediği zaman ona hissedebileceği tek şeydi koca bir kırgınlık.

Annesinin bir ailesi olduğunu öğrendiğinde ise bu kırgınlığı biraz daha büyümüştü, hatta annesinin diğer -sevdiği ve benimsediği- oğluyla telefonda konuşuşunu duyduğunda hayatında böyle bir konuşmayı hiçbir zaman yapma fırsatı olamadığı için hüzünlenmiş, kıskanmıştı. Gerçek dünyasındaki hayatına dönmeye başlamıştı çok az da olsa ama bundan memnun kalmamıştı. Yongbok'un zavallı yaşantısını izlediği hayatı daha amaçları olan bir yaşamdı Hyunjin için. O gündüz düşlerine tamamen geri dönmek istiyordu Hyunjin. Onu izledikçe üzülüyor, dayanacak gücü kalmıyordu ama onu izlemek daha katlanabileceği bir şeydi. En azından oradaki senaryoyu biliyordu, göreceği şeyleri önceden bilebiliyordu. Hyunjin yaşamına dönmekten de, bu kadının yanında bulunmaktan da memnun değildi.

Hatta şuan bulundukları ülkeden de memnun değildi. Üstünden çoktan 75 sene geçmiş ve insanları, yönetimi, her şeyi değişmiş olsa bile Hyunjin okudukları ve gördüklerinin etkisiyle hala Almanya'ya karşı kötü hisler besliyordu. Soylarındaki dedelerinin yaptıklarından sorumlu değildi şu senede yaşayan insanlar ama genç oğlan kötü hislerine engel olamıyordu. Annesinin ailesiyle birlikte Almanya'da yaşadığını öğrendiğinde annesiyle birlikte gelmek ve kalmak istememişti. Ama zorunda kalmıştı. Hastalığı yüzünden yalnız kalması onun için bir tehditti, bunu Chae de iyi biliyordu. Bir şekilde Hyunjin'i ikna etmişti kendisiyle gelmeye ve tedavi olmaya.

Hyunjin sessiz bir şekilde arkasından yürümüştü annesinin. Kendisiyle konuşmaya çalışan kadının girişimlerine yanıt vermiyor ona olan kırgınlığını bu şekilde belli ediyordu. Chae ise gittikçe sesi artan vicdanını biraz olsun rahatlatamıyordu. Aklında kendi öz oğlunu terk ettiği gün oynayıp duruyordu, nasıl da seneler boyunca mutlu mutlu yaşayabilmişti değil mi? Saçmaydı aslında. Gençliğini yaşamak için bir an tereddüt etmeden terk ettiği bebeğini kabullenememiş ama 2 sene sonra hayatının aşkıyla karşılaşarak bir kaç ay içinde evlenmiş, yeni bir çocuğun annesi olmuş ve onu her şeyden çok benimsemişti. Hyunjin tüm detayları öğrense en çok buna kırılır darılırdı büyük ihtimalle.

Chae'nin ailesinin yaşadığı eve vardıklarında Hyunjin kendisine gösterilen odaya bavulunu bırakmış ve yalnız kalmak istediğini söylemişti. Küçük odadaki yatağa oturduğunda yorgundu, başında bir ağrı, gözlerinde ise yanma hissi vardı. Değişiklik istemiyordu, bir şeylerle yüzleşmek istemiyordu, hayatın sorunlarını gündelik sorunları olarak benimsemek istemiyordu. Tek istediği şey uyumaktı, düşlere dalmak ve kahraman olmaya çalışmaktı. Gerçeklikten bu kadar uzakta büyümüş bir çocuğun bir anda hayallerinden uzaklaştırılması belki de kötü bir fikirdi. Gündüz düşlerinden kopması belki de kabusu olacaktı.

Auschwitz // HyunlixHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin