DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

4.4K 93 3
                  

Bir hikayenin birçok önemli unsuru vardır ve ekibimiz, değerlendirme yaparken aşağıdakileri dikkate alarak başvuruları değerlendirir:

Karakter: Ana karakter(ler)iniz bütün hikayenizi öne çıkarır. Bizi bir yolculuğa çıkarabilmeleri için onları sevmemiz, severken nefret etmemiz ya da en azından bir şeyler hissetmemiz gerekir. Karakterleriniz "bize bir şey hissettirirse" yolcu koltuğuna oturmak için can atma ihtimalimiz daha yüksektir.

Kanca: Eşsiz bir betimleme yapmak veya sevilen bir klişeyi kelimelerinizle özgünleştirmek gibi bize, dişlerimizin birbirine kenetlenmesini sağlayacak bir kanca takın. Hikayenizin "ya böyle ise"si, okuyucunun kafasını çevireceği önemli bir kıvılcımdır. Kesinlikle, kazananları seçerken aradığımız şey budur.

İfade Ediş Biçimi: Öyküleyici anlatımı iyi kullanırsanız istediğiniz hikayeyi şekillendirebilirsiniz. Bu, yazarların sıradan kelimeleri büyülü hale getirerek yaratıcı sanatlarını gösterdikleri yerdir. Biz yapmanın söylemekten daha kolay olduğunu biliyoruz. İşte bu, Wattys için önemli kriterlerimizden birisidir.

Dünya: Senin dünyan, senin oyun alanındır ve biz hikayeni okurken o dünya bizim de dünyamız olur. Büyük dünyalar inşa etmek için karmaşık olmaya gerek yoktur ancak hikayeniz kendi içinde özgün, açık ve mantıklı olmalıdır. Az bilgiyle kayboluruz, çok bilgiyle de detaylarda boğuluruz.

Riskler: Bizi; yarattığınız karakteri önemsemeye, hikayenizdeki kritik bir ana dikkat etmeye ve hayal ettiğiniz yeri sahiplenmeye yönlendirir. Bizi en başından hikaye içinde tutmayı başaran yazarlar, unutulması zor riskleri alanlardır. Ancak daha da önemlisi, riskler hikayenize bir ivme kazandırır ve okuyucuları hikayenize bağlar.

Yazım/Dil bilgisi: Yazmanın önemli bir parçası da teknik yönüdür. Kullandığın kelimeler doğru yazılmış mı? Paragraflarınız sorunsuz dil bilgisi ile mi donatılmış? Bunlar hem okuyucularınıza hem de Wattys jürilerine sorunsuz bir okuma deneyimi yaşatırken kendilerini hikayenize kaptırmalarını kolaylaştıran önemli faktördür.

2021 Watty ÖdülleriHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin