ÖDÜL KATEGORİLERİ

14.1K 188 129
                  

Hikayeler aşağıdaki türe özgü ödül kategorileri için dikkate alınacaktır:

Genç Kız Edebiyatı

Bu ödül karakterlerin kalbinde yatan hikayeleri ortaya çıkarıyor. Boşanma sonrası yeni flörtün acemiliğinden işyerinde yaşanan mücadelelere karşı hokkabazlık yapmaya kadar yetişkinliğin iniş ve çıkışlarıyla ön sıralarda koşuşturuyoruz. Hikayeniz, Bridget Jones'un Günlüğü, Şeytan Marka Giyer ya da Bir Alışverişkoliğin İtirafları gibi bir şeyse bu kategori tam da size göre!

Hayran Kurgu

Bu ödül; bildiğimiz ve sevdiğimiz kurgusal hikayeleri, dünyaları ve karakterleri yeniden düzenleyen, yeniden hayal eden ve yeniden canlandıran hikayeleri ortaya çıkarıyor. BTS'den Billie Eilish'e, Riverdale'den The Avengers'a, hayranlığınız sınır tanımıyor! Hayran Kurgu kategorisi; hikayenin kalbine sadık kalırken başlangıçlarını, sonlarını ve ilişkilerini zorlayan ve değiştiren Wattpad severleri tanımayı amaçlamaktadır. Tüm favori karakterlerimiz ve dünyalarımız için yeni alternatifler üreten, bunları yeniden yazan, farklı olay örgüsüne sahip, öyle ki kitap kapandıktan sonra bile onlarla biraz daha fazla zaman geçirebileceğimiz hikayeleri arıyoruz.

Fantastik

Bu ödül; insanları, krallıkları veya hanedanları kurtarmak için bizi fantastik maceralara, kahramanca savaşlara ve destansı yolculuklara götüren dünya kuranları ortaya çıkarıyor. Fantastik ödülü; yeni toprakları, antik folkloru, büyülü yetenekleri veya doğaüstü yaratıkları keşfeden hikayeleri kutluyor. Karakteriniz büyülü bir krallıkta yaşayan bir kraliçe mi yoksa zamanın rüzgarlarına binen bir ejderha mı? Geleceğin Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı Dolap'ını, The Witcher'ını ya da Yüzüklerin Efendisi'ni mi kaleme aldınız? Dünyanızı bizimle paylaşın!

Tarihi Kurgu

Bu ödül; bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaran, Aztek Tapınakları ve İskoçya Dağları gibi yemyeşil tarihi yerler hakkında yazmayı seven yazarları ortaya çıkarıyor. Hikayeniz, klasik bir figür olan Napolyon'u kadın olarak anlatan bir sona mı sahip? Ana karakteriniz zaman içinde Vahşi Batı'ya mı gitti yoksa Çinli bir İmparatoriçe olarak reenkarne mi edildi? Tarihi Kurgu ödülü; bize sevilen tarihi figürlerin ya da özgün karakterlerin gözüyle farklı bir zaman diliminde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bir bakışla aktaran hikayeler içindir. Hikayeniz, Bridgerton, Akhilleusun Şarkısı ya da Bir Geyşa'nın Anıları gibi bir şeyse bize tarih dersi verin!

Korku

Bu ödül; korku arayan, bizi ele geçiren en kötü kabuslarımızı en iyi şekilde gösteren yazarlar için. İster acımasız seri katil, ister kötü kalpli ölümsüz bir palyaço ya da yamyam olsun... Korku ödülü; bizi gerilime sürükleyen ve tir tir titreten tüm hikayeleri kutlar. Bu hikayeler, gerçek sandıklarımızı sorgulamamızı sağlayacak kadar dehşet vericidir. Bu hikayeler, Tepedeki Ev, IT ve Gir Kanıma gibi en derin korkularımızdan beslenirler.

Gizem & Gerilim

Bu ödül, bizi koltuklarımıza sıkıca tutundururken ekranlarımıza yapıştıran yazarları onurlandırıyor. Bir suçu çözüyor ya da bunun olmasını engellemek için zamana karşı yarışıyor olsak da Gizem & Gerilim ödülü; karmaşık kurguları, oynanan büyük oyunları ve çok fazla şüphede bırakan hikayeleri ortaya çıkarıyor. Kayıp Kız, Leyleklerin Uçuşu ya da Kafes gibi bir şey mi yazıyorsunuz? İçimizdeki dedektifi ortaya çıkaran hikayeler için hazırız!

Yeni Yetişkin

Bu ödül, gençliğinin sonunda ve yirmili yaşların arasındaki o altın çağda; işlerin, hayatın ve aşkın inişli çıkışlı hallerini anlatan hikayeleri ortaya çıkarıyor. (18-25 yaş arasındaki karakterleri içerir.) Belki karakterin oda arkadaşlarıyla yaşıyor veya mezuniyet sonrası iş bulmaya çalışıyor ya da kendini yeni yeni keşfetmeye çalışıyordur. Yeni Yetişkin ödülü, günümüzde ve çağımızda "yetişkin" olmaya çalışanların sesi olan hikayelerin peşinden koşuyor. Modern masalınız Mükemmel Saha, Güzel Bir Yalan ve Çarpılma gibi bir şeyse görmek isteriz!

Paranormal

Bu ödül bilinmeyeni ortaya çıkaran yazarları ortaya çıkarıyor. İster geceleri güçlerini gösteren gizemliler olsun, ister geceleri çarpışmak isteyeceğiniz yaratıklar olsun... Paranormal ödülü perdenin ötesinde neler olduğunu gösteren hikayeleri kutluyor. Bu hikayeler gerçek dünyada yaşayan vampiler, kurtadamlar, melekler, şeytanlar, hayaletler ve psişikler gibi açıklanamayan yaratıklar hakkındadır. Vampir Günlükleri, Stranger Things ve Cemetery Boys gibi hikayelerinde canavar yaratan yazarları arıyoruz!

Romantizm

Bu ödül; kalbimizin en hassas tellerine dokunan, duygularımızı alt üst eden en değerli hikaye anlatıcılarını kutluyor. Tutkulu yaz esintileri ve özlem kokan buluşmalardan destansı aşklar ve ruh ikizlerine kadar bu ödül; modern, gerçek dünyadaki yetişkin karakterlere ve hikayelere odaklanıyor. Romantizm ödülü özünde aşk ve ilişkileri konu alan, merkezinde ilgi çekici bir çifti ve duygusal yönden uyandırıcı bir aşk hikayesine yer veren hikayelere verilir. Hikayeniz, The Kiss Quotient'i, Nefret Oyunu ya da Kiralık Sevgili gibi bir şeyse bu kategori tam da size göre!

Bilim Kurgu

Bu ödül; merak duygumuzu uyandıran, yeni gerçekliklere kapı açan, bizi bilinmez diyarlara götüren, ileri görüşlü yazarlara gidiyor. Bilim Kurgu ödülü; merkezindeki bilim ve teknolojiyi kucaklayan hikayeleri ortaya çıkarıyor. Tıpkı Star Trek, Fahrenheit 451 ve Beşinci Mevsim gibi bilim kurgu hikayeleri de yaşadığımız dünya hakkında daha büyük ve farklı düşünmemizi sağlar. Uzak galaksilerdeki bir uzay operasını mı yoksa yakın gelecekteki bir distopyayı ya da yıldızlararası uzun ve macera dolu yolculuklarını mı yazıyorsunuz? Sesinizi duyuracağınız yer burası!

Uyumsuzlar

Bu ödül; birden fazla türü içerisinde barındıran kurgusal hikayeleri ve karakterlerini ödüllendiriyor. Fantastik unsurlara sahip eski kovboy filmlerinden distopik temalara evrilen gizemli olaylara kadar bu kategorideki hikayeler beklentilerin üstünde ve okuyuculara tamamen yepyeni hayatlar sunuyor. Hikayeniz Amerikan Tanrıları, Genç Elitler ya da Pi'nin Yaşamı'na beziyorsa bu kategori ait olduğunuz yer.

Genç Yetişkin

Bu ödül, gençliğini göstererek (ya da içindeki çocuğu yaşatarak) gençlik deneyimine yön veren yazarları öne çıkarıyor. (13-18 yaş arası karakterleri içerir.) İster kaybedilenlerle başa çıkan olsun ister kendini yeni keşfeden ya da lisedeki platoniğine takılıp kalan olsun... Genç Yetişkin Ödülü; doğrudan bir gencin sesini ve büyümenin duygusal zorluklarını yakalayan günümüz hikayelerini ortaya çıkarıyor. İlk aşkları, ilk kayıpları, ilk kavgaları düşünün. Hayatın her alanından yaşımıza ışık tutan; Sevdiğim Tüm Erkeklere, Sessiz Kalma ve Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor gibi hikayeleri arıyoruz. Yankı uyandıran gençlik hikayenizi ortaya çıkarın!

2021 Watty ÖdülleriHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin